Tribe Common - en to id translation catalogue (182 entries)

en:  and
id:  dan

en: %s Settings
id: %s Pengaturan

en: %s cannot be a duplicate
id: %s tidak dapat duplikat

en: %s cannot be the same as %s.
id: %s tidak bisa sama dengan %s .

en: %s must be a number between 0 and 21.
id: %s harus berupa angka antara 0 dan 21.

en: %s must be a number or percentage.
id: %s harus berupa angka atau persentase.

en: %s must be a phone number.
id: %s harus berupa nomor telepon.

en: %s must be a positive number.
id: %s harus angka positif.

en: %s must be a valid absolute URL.
id: %s harus mutlak URL yang valid.

en: %s must be a valid slug (numbers, letters, dashes, and underscores).
id: %s harus slug valid (angka, huruf, tanda hubung, dan garis bawah).

en: %s must consist of 5 numbers.
id: %s harus terdiri dari 5 angka.

en: %s must consist of letters, numbers, dashes, apostrophes, and spaces only.
id: %s harus terdiri dari huruf, angka, tanda hubung, apostrof, dan spasi saja.

en: %s must consist of letters, spaces, apostrophes, and dashes.
id: %s harus terdiri dari huruf, spasi, apostrof, dan tanda hubung.

en: %s must contain numbers and letters only
id: %s harus berisi angka dan huruf saja

en: %s must contain numbers, letters and dots only
id: %s harus berisi angka, huruf dan titik saja

en: %s must have a value that's part of its options.
id: %s harus memiliki nilai yang merupakan bagian dari pilihan.

en: A valid license key is required for support and updates
id: Kunci lisensi yang valid diperlukan untuk dukungan dan update

en: Afghanistan
id: Afganistan

en: Algeria
id: Aljazair

en: American Samoa
id: Samoa Amerika

en: Andorra
id: Andora

en: Antarctica
id: Antartika

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text-only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
id: Apakah Anda berpikir "Wow, plugin ini luar biasa! Saya harus mengucapkan terima kasih kepada modern Tribe untuk semua kerja keras mereka." Penghargaan terbesar yang kita bisa minta adalah pengakuan. Tambahkan link teks-only kecil di bagian bawah kalender Anda untuk proyek The Events Calendar.

en: Bahamas
id: Bahama

en: Belarus
id: Belarusia

en: Belgium
id: Belgia

en: Bouvet Island
id: Pulau Bouvet

en: British Indian Ocean Territory
id: Teritorial Inggris di Samudra Hindia

en: Cambodia
id: Kamboja

en: Cameroon
id: Kamerun

en: Canada
id: Kanada

en: Cayman Islands
id: Kepulauan Cayman

en: Central African Republic
id: Republik Afrika Tengah

en: Chad
id: Cad

en: Check out the available add-ons
id: Check out add-ons yang tersedia

en: Chile
id: Chili

en: China
id: Cina

en: Christmas Island
id: Pulau Christmas

en: Cocos (Keeling) Islands
id: Kepulauan Cocos (Keeling)

en: Colombia
id: Kolumbia

en: Comoros
id: Komoro

en: Comparison validation failed because no comparison value was provided, for field %s
id: Validasi perbandingan gagal karena tidak ada nilai perbandingan diberikan, untuk field %s

en: Congo
id: Kongo

en: Cook Islands
id: Kepulauan Cook

en: Costa Rica
id: Kosta Rika

en: Country List must be formatted as one country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.
id: Daftar Negara harus diformat sebagai salah satu negara per baris dalam format berikut: <br> AS, Amerika Serikat <br> UK, United Kingdom.

en: Croatia (Local Name: Hrvatska)
id: Kroasia (Nama Lokal: Hrvatska)

en: Cuba
id: Kuba

en: Cyprus
id: Syprus

en: Czech Republic
id: Cekoslovakia, Republik

en: Date Format Settings
id: Pengaturan Format Tanggal

en: Datepicker Date Format
id: Format Datepicker Tanggal

en: Debug mode
id: Modus Debug

en: Display
id: Tampilan

en: Dominica
id: Dominika

en: Dominican Republic
id: Dominika, Republik

en: Done
id: Selesai

en: East Timor
id: Timor Timur

en: Ecuador
id: Ekuador

en: Egypt
id: Mesir

en: Enable this option to log debug information. By default this will log to your server PHP error log. If you'd like to see the log messages in your browser, then we recommend that you install the %s and look for the "Tribe" tab in the debug output.
id: Aktifkan opsi ini untuk informasi log debug. Secara default ini akan masuk ke log error server PHP Anda. Jika Anda ingin melihat pesan log di browser Anda, maka kami menyarankan Anda menginstal %s dan mencari "Tribe" tab dalam output debug.

en: Equatorial Guinea
id: Guinea Ekuatorial

en: Ethiopia
id: Etiopia

en: Event Add-Ons
id: Add-On Event

en: Events
id: Event

en: Events Settings
id: Pengaturan Event

en: Falkland Islands (Malvinas)
id: Kepulauan Falkland (Malvinas)

en: Faroe Islands
id: Kepulauan Faroe

en: Finland
id: Finlandia

en: France
id: Perancis

en: Free
id: Gratis

en: French Guiana
id: Guyana Prancis

en: French Polynesia
id: Perancis Polinesia

en: French Southern Territories
id: Teritorial Prancis di Selatan

en: General
id: Umum

en: Germany
id: Jerman

en: Greece
id: Yunani

en: Hawaii
id: Hawai

en: Help
id: Bantuan

en: Hide the following settings tabs on every site:
id: Sembunyikan pengaturan tab berikut pada setiap situs:

en: Hungary
id: Hungaria

en: Iceland
id: Islandia

en: Invalid field type specified
id: Jenis field tidak valid

en: Invalid or incomplete field passed
id: Field yang tidak valid atau tidak lengkap lewat

en: Iraq
id: Irak

en: Ireland
id: Irlandia

en: Italy
id: Italia

en: Jamaica
id: Jamaika

en: Japan
id: Jepang

en: Jordan
id: Yordan

en: Kazakhstan
id: Kazakstan

en: Kyrgyzstan
id: Kirgistan

en: Latest Version:
id: Versi Terbaru:

en: Lebanon
id: Libanon

en: License key(s) updated.
id: Kunci lisensi diperbarui.

en: Licenses
id: Lisensi

en: Lithuania
id: Lituania

en: Looking for additional functionality including recurring events, custom meta, community events, ticket sales and more?
id: Mencari fungsi tambahan termasuk event berulang, custom meta, event komunitas, penjualan tiket dan lainnya?

en: Luxembourg
id: Luksemburg

en: Macau
id: Makau

en: Macedonia
id: Makadonia

en: Madagascar
id: Madagaskar

en: Maldives
id: Maladewa

en: Marshall Islands
id: Kepulauan Marshall

en: Mauritius
id: Maurisius

en: Mexico
id: Meksiko

en: Mississippi
id: Mississippi.

en: Monaco
id: Monako

en: More...
id: Lanjut...

en: Morocco
id: Maroko

en: Mozambique
id: Mozambik

en: Netherlands
id: Belanda

en: Network
id: Jaringan

en: Network Settings
id: Pengaturan Jaringan

en: New Caledonia
id: Kaledonia Baru

en: New York
id: New York.

en: New Zealand
id: Selandia Baru

en: News and Tutorials
id: Berita dan Tutorial

en: Next
id: Berikutnya

en: Nicaragua
id: Nikaragua

en: No checkbox options specified
id: Tidak ada checkbox  centang yang ditentukan

en: No radio options specified
id: Tidak ada pilihan radio yang ditentukan

en: No select options specified
id: Tidak ada opsi select ditentukan

en: Non-existant field validation function passed
id: fungsi validasi field non-existant lewat

en: None of your settings were saved. Please try again.
id: Tak satu pun dari pengaturan Anda berhasil disimpan. Silakan coba lagi.

en: Norfolk Island
id: Pulau Norfolk

en: Northern Mariana Islands
id: Kepulauan Mariana Utara

en: Norway
id: Norwegia

en: Papua New Guinea
id: Papua Nugini

en: Philippines
id: Filipina

en: Poland
id: Polandia

en: Prev
id: Sebelumnya

en: Puerto Rico
id: Puerto Riko

en: Requires:
id: Membutuhkan:

en: Romania
id: Rumania

en: Russian Federation
id: Federasi Rusia

en: Saint Lucia
id: Saint Lusia

en: Saudi Arabia
id: Arab Saudi

en: See an example of the link
id: Lihat contoh link

en: Select a Country:
id: Pilih Negara:

en: Select the date format to use in datepickers
id: Pilih format tanggal untuk digunakan dalam datepickers

en: Settings
id: Pengaturan

en: Settings saved.
id: Pengaturan disimpan.

en: Show The Events Calendar link
id: Tampilkan Link The Events Calendar

en: Singapore
id: Singapura

en: Slovakia (Slovak Republic)
id: Slovakia (Republik Slovak)

en: Solomon Islands
id: Kepulauan Solomon

en: Sorry, key validation server is not available.
id: Maaf, server validasi kunci tidak tersedia.

en: South Africa
id: Afrika Selatan

en: South Carolina
id: Carolina Selatan

en: Spain
id: Spanyol

en: Sweden
id: Swedia

en: Switzerland
id: Swiss

en: Syrian Arab Republic
id: Suriah

en: System Information
id: Informasi Sistem

en: The above setting was not saved. Other settings were successfully saved. | The above settings were not saved. Other settings were successfully saved.
id[0]: Pengaturan di atas tidak disimpan. Pengaturan lain berhasil disimpan.

en: The request was sent insecurely.
id: Permintaan dikirim insecurely.

en: The request wasn't sent from this tab.
id: Permintaan tidak dikirim dari tab ini.

en: There are no fields setup for this tab yet.
id: Tidak ada field setup untuk tab ini.

en: This is where all of the global network settings for Modern Tribe's The Events Calendar can be modified.
id: Ini adalah di mana semua pengaturan jaringan global untuk  Modern Tribe's The Events Calendar dapat dimodifikasi.

en: Today
id: Hari ini

en: Turkey
id: Turki

en: Ukraine
id: Ukraina

en: United Arab Emirates
id: Uni Emirat Arab

en: United Kingdom
id: Inggris

en: United States
id: Amerika Serikat

en: United States Minor Outlying Islands
id: Amerika Serikat Minor Outlying Islands

en: Valid Key! Expires on %s
id: Kunci Valid! Berakhir pada %s

en: Viet Nam
id: Vietnam

en: View
id: Lihat

en: Virgin Islands (British)
id: Kepulauan Virgin (Inggris)

en: Virgin Islands (U.S.)
id: Kepulauan Virgin (AS)

en: We hope our plugin is helping you out.
id: Kami berharap Plugin kami dapat membantu Anda.

en: West Virginia
id: Virginia Barat

en: Western Sahara
id: Sahara Barat

en: Yemen
id: Yaman

en: You are up to date!
id: Anda up to date!

en: You don't have permission to do that.
id: Anda tidak memiliki izin untuk melakukan itu.

en: You need to upgrade!
id: Anda perlu meng-upgrade!

en: You've requested a non-existent tab.
id: Anda telah meminta tab yang tidak ada.

en: Your form had the following errors:
id: Formulir Anda memiliki error berikut:

[ctx: non-existant function name passed for field validation]
en: with function name:
id: dengan nama fungsi:
