Plugins - The Events Calendar - Stable (latest release) - en to de translation catalogue (1847 entries)

en: z | sJ	�J�J	K	
    K
    KK
de[0]: fragen Sie den Seitenadministrator eine andere Seiten Slug (URL) festzulegen.

en: K | P(KyK��Ks/L*�L�L��LN|M
    �M<�OP<,PeiPZ
de[0]: Erstelle oder finde %s

en: �] | �]^J*^au^�^K�_�+`o�`Ma
de[0]: %1$d bereits importierte %2$s wurde übersprungen.
de[1]: %1$d bereits importierten %2$s wurden übersprungen.

en: a | ]ara�a�a�a
    �a	�a	�
de[0]: %1$d vorhandene %2$s wurde aktualisiert.
de[1]: %1$d vorhandene %2$s wurden aktualisiert.

en: f | 
    JfVf
    fftf	�f#�f
    �f�f
de[0]: %1$d neuer Veranstalter wurde importiert.
de[1]: %1$d neue Veranstalter wurden importiert.

en: g | �g�g
de[0]: %1$s %2$s iCal Feed

en: �i | "�i
de[0]: %1$s von %2$s

en: k | �k
    �k
    �k�k
    �k
de[0]: %1$s geplant für: %2$s. %3$sVorschau %4$s

en:  Description Here: %2$s) |  (opens in a new window) (opens in new window) and  ask the site
de[0]: %1$sKaufen Sie ine Lizenz%2$s für den Event Aggregator Service um weitere Importfunktionen freizuschalten.

en: administrator
de: %d%% abgeschlossen

en: se
de: %s

en:  a different Events URL
de: %s (Post ID %d) erstellt.

en: lug. | "Create or Find Org
de[0]: %s (Post ID %d) aktualisiert.

en: nizer", but w
de: %ss-Kategorien

en: en the word
de: %s Kategorie

en: "Organi
de: %sskosten

en: er" is customized to something else
de: Alle %s

en: Create or Find %s | "Create or
de[0]: Alle %s

en: Find Ve
de: %s am

en: ue",
de: %s in

en: ut when the wo
de: %s Information

en: d "Venue" is custo
de: %s Listen Navigation

en: ized to something else
de: %s Name existiert bereits

en: Create or Find %s | "Fi
de[0]: %s Name existiert schon

en: d a Venue", but when the
de: %s Name darf nicht leer sein

en: word "Ve
de: %s-Name:

en: ue" is custom
de: %s Navigation

en: zed to som
de: %s-Optionen

en: thing else.
de: %s Einstellungen

en: Find %1$
de: %s-Tags:

en:  %2$s | "Fin
de[0]: %s Website

en:  an Organizer", but when
de: %s kann nicht vervielfältigt werden

en: the word "Organizer" is cust
de: %s kann nicht dasselbe sein wie %s.

en: mized to somethin
de: %s Entwurf aktualisiert.

en:  else.
de: %s für

en: Find %1$s %2$s | %1$d already-imported
de[0]: %s muss eine Zahl zwischen 0 und 21 sein.

en: 2$s was skipped. | %1$d already-impo
de[0]: %s muss eine Zahl oder Prozentsatz sein.

en: ted %2$s were skipped. | %1$
de[0]: %s muss eine Telefonnummer sein.

en:  existing %2$s was updated. | %1$d existin
de[0]: %s muss eine positive Zahl oder ein Prozentwert sein.

en:  %2$s were updated. | %1$d impo
de[0]: %s muss eine positive Zahl sein.

en: t used out of %2$d available tod
de: %s muss eine gültige URL sein.

en: y | %1$d imports used out of %2$d available today%1$d new %2$s was im
de[0]: %s muss eine gültige Ausgangsform haben (Nummern, Buchstaben, Gedankenstriche und Unterstreichungen).

en: orted. | %1$d new %2$s were
de[0]: %s muss eine Ganzzahl sein.

en: mported. | %1$d new event cate
de[0]: %s muss eine E-Mail-Adresse sein.

en: ory was created. | %1$d new eve
de[0]: %s muss aus fünf Ziffern bestehen.

en: t categories were created. | %1$d new event tag was created.%1$d new event
de[0]: %s darf nur aus Buchstaben, Zahlen, Gedankenstrichen, Apostrophe und Leerzeichen bestehen.

en: ags were created. | %1$d new image was imported.%1$d new imag
de[0]: %s muss aus Buchstaben, Leerzeichen, Apostrophe und Gedankenstrichen bestehen.

en: s were imported. | %1$d new organizer was
de[0]: %s darf nur Zahlen und Buchstaben enthalten

en: mported. | %1$d new organizers were imported.%1
de[0]: %s darf nur Zahlen, Buchstaben oder Punkte enthalten

en: d new venue was imported. | %1$d new venues were imported.%1$
de[0]: %s darf nur Zahlen, Buchstaben, Bindestriche und Unterstriche enthalten

en:  %2$s iCal Feed | %1$s Using our plugins in a mult
de[0]: %s muss eine Wert haben, der Teil der Optionen ist.

en: site network? %2$s P
de: %s darf nicht leer sein

en: ease note that your license key will be applied to the
de: %s Beitrag wurde in den Papierkorb verschoben%s Beiträge wurden in den Papierkorb verschoben

en: entire network, not just this site. |
de[0]: %s Beitrag wiederhergestellt.
de[1]: %s Beitrag wiederhergestellt.

en: 1$s draft upd
de: %s veröffentlicht.

en: ted. %2$sPreview %3$s | %1$s for
de[0]: the event post ID

en: 2$s - %3$
de: the event post name

en: %1$s published. %2$sView %3$s |
de[0]: the final separator in a list of two or more items and

en: 1$s restore
de: the organizer post ID

en:  to revision from %2$s | %1$s scheduled for: %2$s.%1$s scheduled for: %2$s. %3$sPreview %4$s%1$s submitted. %2$sPreview %3$s%1$s u
de[0]: the organizer post name

en: dated. %2$sView %1$s%3$s | %1$sBuy a license%2$s for the Event Aggregator service to access additional import features.%d%% complete%s%s (post ID %d) created.%s (post ID %d) updated.%s Categories%s Cate
de[0]: the venue post ID

en: ory | %s Cost%s Event count in admin listAll %s%s Events plural labelAll %s%s From%s In%s Information%s List Navigation%s Name Already Exists%s Name already exists%s Name can not be empty%s Name:%s Navigation%s Options%s Search%s Search and Views Navi
de[0]: the venue post name

en: ati
de: three months

en: n | %s Settings%s Tags:%s Views Navigation%s Website%s cannot be a duplicate%s cannot be the same as %s
de[0]: three weeks

en: or percentage. | %s must be a phone number.%s must be a positive number or percent.%s must be a positive number.%s
de[0]: to change how the actual time is displayed on your calendar.

en: must be a valid absolute URL. | %s must be a valid slug (numbers, letters, dashes,
de[0]: today

en: nd underscores). | %s must be a whole number.%s must be an email address.%s must consist of 5 numbers.%s mus
de[0]: two months

en:  consist of letters, numbers, dashes, apostrophes, and spaces only. | %s must consist of letters, spaces, apostrophes, and
de[0]: two weeks

en: dashes. | %s must con
de[0]: unknown date

en: ain numbers and letters only | %s mus
de[0]: upcoming

en:  contain num
de: updated

en: ers, letters and dots only | %s m
de[0]: venue

en: st contain numbers, let
de: venues

en: ers, d
de: version data missing from override

en: shes an
de: when the retry will happen, a dateretrying at %s

en:  undescores only | %s must have a valu
de[0]: you can modify this setting here.

en: art of i
de: (Komplette %1$s Beschreibung anschauen: %2$s)

en: s optio
de: (öffnet in einem neuen Fenster)

en: s. | %s mu
de[0]: (in neuem Fenster öffnen)

en: t not be
de: und

en: empty | %s
de[0]: Frage den Seitenadministrator eine andere Seiten Titelform (URL) festzulegen.

en: post moved to the
de: Erstelle oder finde %s

en: rash | %s posts mo
de[0]: Erstelle oder finde %s

en: ed to the Trash | %s post restored.%
de[0]: Finde %1$s %2$s

en:  posts restored. | %s published.%s re
de[0]: Finde %1$s %2$s

en: tored to revision from %s | %s saved.%s su
de[0]: %1$d bereits importierte %2$s wurde übersprungen.
de[1]: %1$d bereits importierten %2$s wurden übersprungen.

en: mitted. | %s to view your Meetup API Key%s updated.%s. All of the common (and not-so-common) answers to questions we see are here. It’s often the fastest path to finding an answer!%s. Testing for an existing conflict is the best sta
de[0]: %1$d vorhandene %2$s wurde aktualisiert.
de[1]: %1$d vorhandene %2$s wurden aktualisiert.

en: t for in-depth troubleshooting. We will often ask you to follow these steps when opening a new thread, so doing this ahead of time will be super helpful. | %s. There are very few issues we haven’t seen and it’s likely
de[0]: %1$d von %2$d Importen heute verfügbar
de[1]: %1$d von %2$d Importen heute verfügbar

en: nother user has already asked your question and gotten a
de: %1$d neuer %2$s wurde importiert.%1$d neue %2$s wurden importiert.

en:  answer from our support staff. While posting to the help de
de: %1$d neue Ereigniskategorie wurde erstellt.%1$d neue Ereigniskategorien wurden erstellt.

en: k is open only to paid customers, they are open for anyone to search and review. | %s:%s: A co
de[0]: %1$d neues Veranstaltungs - Schlagwort wurde erstellt.
de[1]: %1$d neue Veranstaltungs - Schlagwörter wurden erstellt.

en: plete look at the features you can expect to see r
de:  %1$d neues Bild importiert. %1$d neue Bilder importiert.

en: ght out of the box as well as how to use them. | %s: A thorough walkthrough of
de[0]: %1$d neuer Veranstalter wurde importiert.
de[1]: %1$d neue Veranstalter wurden importiert.

en: The Events Calendar and the settings that are availab
de: %1$d neuer Veranstaltungsort wurde importiert.%1$d neue Veranstaltungsorte wurden importiert.

en: e to you. | %s: An overview of the default templates and styles t
de[0]: %1$s %2$s iCal Feed

en: at are included in the plugin, as well as how to change
de: %1$s Nutze unser Plugin in einem Multisite Netzwerk? %2$s Bitte beachte, dass der Lizenzschlüssel für das gesamte Netzwerk angewendet wird, nicht nur für diese Seite.

en: them. | %s: Code and guides for customizing your cal
de[0]: %1$s Entwurf aktualisiert.. %2$sVorschau %3$s

en: ndar in useful and interesting ways. | %s: Do you see an issue with yo
de[0]: %1$s f&uuml;r %2$s - %3$s

en: r calendar? Go here first to find where
de: %1$s von %2$s

en: it’s coming f
de: %1$s veröffentlicht. %2$s %3$s anzeigen

en: om a
de: %1$s wieder hergestellt zu der Version vom %2$s

en: d how to fix it. | %s: Our most comprehensive outlin
de[0]: %1$s geplant für: %2$s.

en:  for customizing the calendar to suit your ne
de: %1$s geplant für: %2$s. %3$sVorschau %4$s

en: ds, includin
de: %1$s übermittelt. %2$sVorschau %3$s

en:  custom layouts and styles. | &Aring;land Islands(filtered from _MAX_ total entries)+ Google Map0 = zoomed out; 21 = zoomed in.1 digit day hyphen 1 digit month hyphen 4 digit year1 digit day slash 1 digit month slash 4 digit year1 digit month hyphen 1 digit day hyphen 4 digit year1 digit month hyphen 2 digit day hyphen 4 digit year1 digit month hyphen 4 digit year1 digit month sl
de[0]: %1$s aktualisiert. %2$s%1$s anzeigen%3$s

en: sh 1 digit day slash 4 digit year | 1 digit month
de[0]: %1$sKaufe eine Lizenz%2$s für den Event Aggregator Service, um weitere Importfunktionen freizuschalten.

en: lash 4 digi
de: %d%% abgeschlossen

en:  year | 1 import
de[0]: %s

en: as scheduled.
de: %s (Post ID %d) erstellt.

en: 1 year
de: %s (Post ID %d) aktualisiert.

en: 2 digit day dot 2 digit mont
de: %ss-Kategorien

en:  dot 4 digit year | 2 digit day
de[0]: %s Kategorie

en: hyphen
de: %sskosten

en:  digit mon
de: Alle %s

en: h hyphen 4 digit ye
de: Alle %s

en: r | 2 digit day slash 2 dig
de[0]: %s am

en: t month slash
de: %s in

en:  digit year | 2 di
de[0]: %s Information

en: it month dot 2 digit d
de: %s Listen Navigation

en: y dot 4 digit year | 2 dig
de[0]: %s Name existiert bereits

en: t month dot 4 digit year | 2 digit month hyphen 4 digit year
de[0]: %s Name existiert schon

en: 2 digit month slash
de: %s Name darf nicht leer sein

en:  digit d
de: %s-Name:

en: y slash 4 digit year |
de[0]: %s Navigation

en:  digit month slash 4 digit
de: %s-Optionen

en: year | 2 year
de[0]: %s Suche

en: er sur
de: %s Einstellungen

[ctx: ey]
en: <str
de: %s-Tags:

en: ng>The
de: %s Ansichtennavigation

en: ven
de: %s Website

en: s Calendar Annual
de: %s kann nicht vervielfältigt werden

en: Survey:</strong> share
de: %s kann nicht dasselbe sein wie %s.

en: your fe
de: %s Entwurf aktualisiert.

en: dback with ou
de: %s für

en:  team—%1$s! | 2018 user surveytake th
de[0]: %s für %s

en:  survey now | 24 hours3 months3 years4 digit year dot 2 digit month4 digit y
de[0]: %s muss eine Zahl zwischen 0 und 21 sein.

en: ar dot 2 digit
de: %s muss eine Zahl oder Prozentsatz sein.

en: month dot 2 digit day | 4 digit year hyphen 2 digit month4 digit year hyphen 2 digit month hyphen 2 digit day6 mon
de[0]: %s muss eine Telefonnummer sein.

en: hs | 72 hours9 months: Selected %d rows: Selected 1 row: activate to sort column ascending: activate to sort column des
de[0]: %s muss eine positive Zahl oder ein Prozentwert sein.

en: ending | <p>%s to create yo
de[0]: %s muss eine positive Zahl sein.

en: r Google Maps API key. | <strong>Looking for more
de[0]: %s muss eine gültige URL sein.

en: mmediate support?</strong> We offer %1$s with the purchase o
de: %s muss eine gültige Ausgangsform haben (Nummern, Buchstaben, Gedankenstriche und Unterstreichungen).

en:  any of our premium plugins (like %2$s). Pick up a
de: %s muss eine Ganzzahl sein.

en: license and you can post there directly and expect a response
de: %s muss eine E-Mail Adresse sein.

en: ithin 24-48 hours during weekdays. | <strong>Looking for more
de[0]: %s muss aus fünf Ziffern bestehen.

en: mmediate support?</strong> We offer %s with the purchas
de: %s darf nur aus Buchstaben, Zahlen, Gedankenstrichen, Apostrophe und Leerzeichen bestehen.

en:  of any of our premium plugins. Pick up a lice
de: %s muss aus Buchstaben, Leerzeichen, Apostrophe und Gedankenstrichen bestehen.

en: se and you can post there directly and expect a response within 24-48 hour
de: %s darf nur Zahlen und Buchstaben enthalten

en:  during weekdays | A fully designed and styled theme for your events pages.
de[0]: %s darf nur Zahlen, Buchstaben oder Punkte enthalten

en: A list of links to the term own, archive and parent R
de: %s darf nur Zahlen, Buchstaben, Bindestriche und Unterstriche enthalten

en: ST URL |
de[0]: %s muss eine Wert haben, der Teil der Optionen ist.

en:  probl
de: %s darf nicht leer sein

en: m stoppe
de: %s Beitrag wurde in den Papierkorb verschoben%s Beiträge wurden in den Papierkorb verschoben

en:  the time
de: %s Beitrag wiederhergestellt.%s Beitrag wiederhergestellt.

en: one update process
de: %s veröffentlicht.

en: rom completing. Please refresh and try again. | A record already exists with these settings, %1$s.A required parameter is missing or an input param
de[0]: %s wieder hergestellt zu Revisionen von %s

en: ter i
de: %s gespeichert.

en:  in
de: %s eingereicht.

en: the w
de: %s, um Deinen Meetup API-Schlüssel anzuzeigen

en: ong format | A sorted array of all the numeric values for the costA valid license has been entered by your network administrator.A valid license key is required for support and updatesA venue with the specified post ID does not exist.A warning was generated
de[0]: %s aktualisiert.

en: hile fetc
de: %s. Alle allgemeinen (und ngoVerballgemeinen) Antworten auf Fragen sind hier zu finden. Meist ist es der schnellste Weg um eine Antwort zu finden!

en: ing the
de: %s. Auf einen besteheneden Konflikt zu überprüfen ist der beste Start für eine gründliche Untersuchung. Wir werden Dich oft bitten diesen Schritte durchzuführen, wenn Du eine neue Anfrage stellst. Daher ist es sehr hilfreich, wenn Du dies schon im voraus erledigst.

en: results
de: %s. Es gibt wenige Probleme, welche wir noch nicht gesehen haben und es ist sehr wahrscheinlich, dass Deine Frage schon gestellt und von unserem Supportpersonal beantwortet wurde. Auch wenn neue Fragen nur durch zahlende Kunden gestellt werden können, kann es von jedem durchsucht und angeschaut werden.

en: rom you
de: %s:

en:  impo
de: %s: Eine komplette Übersicht der Funktionen, welche Dich erwarten und wie sie benutzt werden können.

en: t: | A widget that displays upcoming events.API
de[0]: %s: Eine uneingeschränkte Besichtigung des Events Calendar und seiner Einstellungen sind für Dich verfügbar.

en: Key
de: %s: Ein Überblick über die Standard Vorlagen und Designs, welche im Plugin enthalten sind und wie man diese anpassen kann.

en: y entered
de: %s: Hast Du einen Fehler in unserem Kalender entdeckt? Klicke hier um herauszufinden, woher er kommt und wie er gelöst werden kann.

en: APIs | Ab
de[0]: %s: Unser umfassendster Führer, um den Kalender an Deine Bedürfnisse anzupassen, inklusive individuellen Layouts und Designs.

en: reviation fo
de: Åland-Inseln

en:  the kilom
de: (gefiltert von _MAX_ Gesamt Einträgen)

en: ters un
de: + Google Karte

en: t of me
de: 0 = max herausgezoomt, 21 = maximal hineingezoomt.

[ctx: sure]
en: km | Ab
de[0]: Datumsformat: T-M-JJJJ

en: reviatio
de: Datumsformat: T/M/JJJJ

en:  for the miles unit of
de: Datumsformat: M-T-JJJJ

en: i | Accen
de[0]: Datumsformat: M-JJJJ

en:  Color
de: Datumsformat: M/T/JJJJ

en: Accep
de: Datumsformat: M/JJJJ

en:  user-s
de: 1 Import wurde geplant

en: bmitte
de: 1 Jahr

en:  events on
de: Datumsformat: TT.MM.JJJJ

en: your si
de: Datumsformat: TT-MM-JJJJ

en: e! With Community Even
de: Datumsformat: TT/MM/JJJJ

en: s, you c
de: Datumsformat: MM.TT.JJJJ

en: n accept publ
de: Datumsformat: MM.JJJJ

en: c subm
de: Datumsformat: MM-JJJJ

en: ssions or require account sign
de: Datumsformat: MM/TT/JJJJ

en: on. Settings give
de: Datumsformat: MM/JJJJ

en: ou the options to
de: 2 Jahre

en: save as
de: <strong>Jährliche Umfrage zum Veranstaltungskalender:</strong> Teile Dein Feedback mit unserem Team—%1$s!

en:  draft or pu
de: Jetzt die Umfrage ausfüllen

en: lish automat
de: 24 Stunden

en: cally,
de: 3 Monate

en: nable catego
de: 3 Jahre

en: ies and tags, and ch
de: Datumsformat: JJJJ.MM

en: ose whether users can edit/manage their own events or simply submit. Bes
de: Datumsformat: JJJJ.MM.TT

en:  of all -
de: Datumsformat: JJJJ-MM

en: etup is easy! J
de: Datumsformat: JJJJ-MM-TT

en: st activate,
de: 6 Monate

en: onfigure the option
de: 72 Stunden

en: , and off you go. | A
de[0]: 9 Monate

en: ces
de: : %d Zeilen ausgewählt

en:  more ev
de: : 1 Zeile ausgewählt

en: nt sources and auto
de: : aktivieren, um Spalte aufsteigend zu sortieren

en: atic imp
de: : aktivieren, um Spalte absteigend zu sortieren

en: rts! | Activate %sActiva
de[0]: <p>%s um Deinen Google Maps API Schlüssel zu erstellen.

en: e Plugin | Active Users
de[0]: <strong>Du benötigst schnelle Unterstützung?</strong> Wir bieten %1$s mit dem Kauf eines unserer Premium Plugins (wie %2$s). Erwirb eine Lizenz und Du kannst direkt hier eine Anfrage stellen. Wochentags reagieren wir innerhalb von 24-48 Stunden.

en: ent content | Add HTML befo
de[0]: Ein komplett designter Theme für Deine Veranstaltungsseite.

en: e event content | Add
de[0]: Eine Liste von Links zu den term own, Archiven und der übergeordneten REST-URL

en: ew | Add New %sAdd New
de[0]: Aufgrund eines Problems wurde das Zeitzonen Update gestoppt. Bitte aktualisiere die Seite und versuche es erneut.

en: s Category
de: Ein Datensatz existiert bereits mit diesen Einstellungen, %1$s.

en: Add New
de: Ein erforderlicher Parameter fehlt oder ein Parameters hat ein falsches Format

en: ggregato
de: Ein sortiertes Array aller numerischen Werte für die Kosten

en:  Recor
de: Ein gültiger Lizenzschlüssel wurde von Deinem Netzwerk Administrator eingegeben.

en: other %s | Add more sourcesAdd to Google
de[0]: Ein Veranstaltungsort mit der angegebenen Beitrags-ID existiert nicht.

en: alendar | Additional FunctionalityAddons for
de[0]: Beim Abrufen der Veranstaltungen des Imports wurde eine Warnung erzeugt:

en: Community,
de: Ein Widget, das die bevorstehenden Veranstaltungen anzeigt.

en: Tickets,
de: API-Schlüssel

en: Filters,
de: API Schlüssel eingegeben

en: acebook and mo
de: APIs

en: e. | Address separator, 
de[0]: km

en: ddre
de: mi

en: s: | Advanced Post ManagerAdva
de[0]: Akzent Farbe

en: ced Template Settings | AfghanistanAlabamaAlaskaAlbaniaAlgeriaAllAll %s CategoriesAll Aggregator RecordsAll DayAll Day EventAll data present within a CSV or ICS file and external URLs (for eve
de[0]: Akzeptiere Veranstaltungen von Deinen Nutzern auf Deiner Seite! Mit Community Events Kannst Du Übermittlungen öffentlich oder per vorheriger Anmeldung akzeptieren. Die übermittelten Veranstaltungen können als Entwürfe gespeichert oder automatisch veröffentlicht werden. Du kannst außerdem Kategorien und Schlagworte verwenden und wählen, ob Benutzer ihre eigenen Veranstaltungen bearbeiten oder verwalten können. Das Beste von allem - das Setupvieren
de[1]: Aktiviere den Cache f&uuml;r die Monatsansicht
de[2]: Aktivieren Sie die Opt

en: ts, venues, organizers,
de: on, um Debuginformationen mit zu loggen. Standardmäßig werd

en: and tickets) | All informatio
de[0]: n die Inform

en:  (data) is retained in the local
de: tionen in Ihr PHP Serve

en: database indefinitely, unless otherw
de:  Error Log ges

en: se deleted. | All items on this page were selec
de[0]: hrieben. Wenn

en: ed.  | All scheduled imports are
de[0]: ie die Debuginfos in Ihrem Browser sehen möchten, empfehlen

en: urrently suspended, and no events will be imported. | American SamoaAn Array
de[0]: wir das %s zu installieren. Die Ausgabe der Debuginfos find

en: ontaining the lineage of where this event comes from, this should not change after thar speed on sites with many events. <a href="%s">Read more</a>.
de: n Sie im "T

en: Check this to use the classic header.
de: ibe"  Tab.Inh

en: Check to enable maps for events and venues.
de: lte verschlüsselnEnddatumN

en: Check your license key
de: uer Tag abEnde:EnglischSicherstelle

en: Chile
de: , dass bestimmte IDs a

en: China
de: s der Ergebnismenge ausgesc

en: Choose File
de: lossen werdenGeben Sie die Eve

en: Choose File:
de: t Aggregator Lizenz einBi

en: Choose a CSV file
de: te 0 eingeben f&uuml;r %s, die kostenlos sind oder leer las

en: Choose a page template to control the appearance of your calendar and event content.
de: e

en: Choose a status for the event(s) to be imported with and/or define an Event Category to automatically assign. An assigned category will be added to the event in addition to any Event Categories from the import source.
de: , um das

en: Choose where you are importing from.
de: Feld auszublenden.Ge

en: Christmas Island
de: en Sie eine Eventbrite Veranstalt

en: City:
de: ngs-URL ein

en: Clear
de:  z.B. h

en: Clear Selection.
de: tps://

en: Click here
de: ww.event

en: Click this button to update your database and take advantage of additional time zone capabilities. Please <a href="%s" target="_blank">configure WordPress</a> to use the correct time zone before clicking this button!
de: rite.com

en: Click to view a Google Map
de: e/ex

en: Cocos (Keeling) Islands
de: mple-12345Geben S

en: Collectivity of Saint Martin
de: e das Format ein, das für

en: Colombia
de: ie Anzeige

en: Colorado
de: eines Datum, bei dem nur

en: Column Mapping:
de: er Monat und das Jahr angezeigt wird. Wird bei der Monatsansicht verwendet.Geben Sie das Format für die Anzeige eines Datum

en: Community Events
de: nkl. Jahr ein. Wird verwendet, wenn ein Datum in einem zukünftigen Jahr angezeigt wird.Geben Sie das Format ein, das für die Anzeige

en: Community Tickets
de: ines Datum ohne Jahresangabe verwendet werden s

en: Comoros
de: ll. Wird benutzt, wenn eine aktuelle Veranstaltung angezeigt wird.Geben Sie das Trennzeichen

en: Comparison validation failed because no comparison value was provided, for field %s
de: ein, das Datum und

en: Completed!
de: Uhrzeit trennt, wenn beides angezeigt wird.Geben Sie das Trennzeichen ein, das die Start- und Ende Uhrzeit einer Veranstaltung trennt.Geben

en: Congo
de: Sie die URL für eine Facebook-Gruppe oder -Seite ein. Sie können auch die URL einer einzelnen Facebook Veranstaltung eingeben.Geben Sie d

en: Congo, Democratic Republic of the
de: e URL für eine Meetup Gruppe, eine Se

en: Connect to Eventbrite
de: te oder eine Person ein. Sie können auch die URL einer ei

en: Connect to Facebook
de: zelnen Meetup Veranstaltung eingeben.Geben Sie die URL für den Google

en: Connected to %s
de: Kalender-Feed ein, den Sie importieren möchten.Geben Sie

en: Connecticut
de: ie URL für den Kalender, die Website oder das Ereignis ein, das Sie im

en: Connection timed out while transferring the feed. If you are dealing with large feeds you may need to customize the tribe_aggregator_connection_timeout filter.
de: ortieren möchten. Event Aggregator wird versuchen, Ereignisse von diesem Ort

en: Content Type:
de: u importieren.Geben Sie die URL für den iCalendar-Feed ein, den Sie importieren möchten, z.B. https://central.wordcamp.org/calend

en: Cook Islands
de: r.icsAPI Schlüssel eingebenGeben Sie Ihren Meetup API-Schlüssel ein, um Meetup-Veranstaltungen zu importieren. %1$sKlicken Sie h

en: Copy the provided url into this field to import the events into your WordPress site.
de: er, um Ihren Meetup API-Schlüssel%2$s zu erhalten. Sie müssen dies nur einmal tun, es wird unter%3$sVeranstaltungen &gt; Einste

en: Copy to clipboard
de: lungen &gt; APIs%4$s gespeichertÄquatorialguineaEritreaFehlerFehler beim Wiederherstellen von ignorierten Veranstaltungen.Ein unbekannter Fehler ist aufgetreten und es war unmöglich, die ignorierten Vera

[ctx: Cost range separator]
en:  –
de: staltungen aus dem Altsystem zu migrieren. Versuchen Sie es später erneut.Fehler: %d geplanter Import war nicht

en: Cost:
de: s.Fehler: Wir konnten Ihre Facebook Veranstaltungseins

en: Costa Rica
de: ellungen nicht zu Event Aggregator migrieren. Bitte vers

en: Could not process queue for Import Record %1$d: %2$s
de: chen Sie es später erneut.Fehler: Ihre iCal Importer-Einstellungen konnten nicht auf Event Agg

en: Could not save %s.
de: egator migriert werden. Bitte versuchen Sie es später erneut.EstlandÄthiopienVeranstaltu

en: Country List must be formatted as one country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.
de: gVeranstaltung %d: %sAdd-OnsEvent AggregatorEvent Aggregator St

en: Country:
de: uerung

en: Create New %s
de: vent A

en: Create an events calendar and manage it with ease. The Events Calendar plugin provides professional-level quality and features backed by a team you can trust.
de: gregator

en: Create or Find a Venue
de: System Sta

en: Create or Find an Organizer
de: usEvent Aggregator

en: Create, run and manage Event Aggregator imports.
de: kann keine Veranstaltungen importieren, da diese Website eine veraltete Version von The Events Calendar ausführt.Event Aggregator kann keine Veran

en: Create: <b><%= term %></b>
de: taltunge

en: Created:
de:  vo

en: Credentials have been saved
de:  dies

en: Croatia (Local Name: Hrvatska)
de: r Seite importieren.Event Aggregator kann Meetup.com nicht erreichen, da Sie das Anforderungslimit für Ihren Meetup API-Schlüssel überschritten haben.Event Aggregator enth�

en: Cuba
de: lt ein neue

en: Cura&ccedil;ao
de: , besse

en: Currency Symbol:
de: es Syste

en: Currency symbol follows value
de:  zum Ent

[ctx: Currency symbol position]
en: After cost
de: ernen

[ctx: Currency symbol position]
en: Before cost
de: unerwünschter importierter Veranstaltungen aus Ihrem Kalender. Kl

en: Current usage
de: cke

en: Custom
de:  Sie a

en: Custom field deleted.
de: f die Scha

en: Custom field updated.
de: tfläche un

[ctx: Customizer static front page setting]
en: Main %s Page
de: en, um zuvor g

en: Customizing the Events plugins
de: löschte Vera

en: Cyprus
de: staltun

en: Czech Republic
de: en zu �

en: Date
de: bernehmen.

en: Date Format Settings
de: ieser Vo

en: Date out of range.
de: gang entfernt unerwünschte Date

en: Date time separator
de: sätze aus Ih

en: Date with year
de: er Date

en: Date without year
de: bank u

en: Date:
de: d ent

en: Datepicker Date Format
de: ält ak

en: Day
de: uelle

en: Day Navigation
de: der kommen

en: Day Of
de: e gelös

en: Debug Bar Plugin
de: hte Veranstaltungen in

en: Debug mode
de: hrem Ign

en: Dec
de: rieren-Arch

en: December
de: v.Event

en: Deep Sea
de: ggregator Server hat Ihre Anfrage gesperr

en: Default
de: . Bitte versuchen Si

en: Default (uses temporary files)
de:  es sp

en: Default Event Category
de: �ter erne

en: Default Events Template
de: t zu importier

en: Default Page Template
de: n oder wende

en: Default dtatus
de:  Sie si

en: Default currency symbol
de: h an den Supp

en: Default encoding for imported csv file
de: rt, um zu wissen, warum

en: Default status to use for imported events
de: Der Event Aggregator versucht, %s Veranstaltungen ab dem aktuellen Datum oder dem angegebenen Datum

en: Default stylesheet used for events templates
de: abzurufen;D

en: Default view
de: r Event Aggregator

en: Delaware
de: ersucht, Veranstal

en: Delete
de: ungen ab dem aktuellen Datum od

en: Delete &#8220;%s&#8221; permanently
de: r dem angegeben

en: Delete Permanently
de: n D

en: Delete this
de: tum inner

en: Deleted Attachment: %d
de: alb der nächsten %s abz

en: Deletes a venue and returns its data
de: rufen.K

en: Deletes an event and returns its data
de: mmentare für diese Veranst

en: Deletes an event category and returns its data
de: ltung erlaubtTrackbacks u

en: Deletes an event tag and returns its data
de: d Dingbacks für diese V

en: Deletes an organizer and returns its data
de: ranstalr Monatsnavigation

en: Denmark
de: Farbe der Kalender Tabelle

en: Details
de: Kalender von %s

en: Details Background Color
de: Kalender präsentiert von %s

en: Developer News
de: Kalifornien

en: Disable Event Aggregator imports
de: Kambodscha

en: Disable the Event Search Bar
de: Kamerun

en: Disabled
de: Kanada

en: Disconnect
de: Abbrechen

en: Display
de: Kann keine Begriffe ohne Taxonomie suchen

en: Display Settings
de: %s kann nicht als aktuelles Prokollierungssystem verwendet werden

en: District of Columbia
de: Kap Verde

en: Djibouti
de: Kategorie

en: Do Not Encode Contents
de: Kategorie:

en: Do Not Import
de: Caymaninseln

en: Do not limit (not recommended)
de: Zentralafrikanische Republik

en: Do not re-import events. Changes made locally will be preserved.
de: Bestimmte Daten können auf Wunsch der Benutzer über den vorhandenen Exporter oder Papierkorb exportiert oder entfernt werden. Bitte beachte jedoch, dass es mehrere "Ausnahme Fälle" gibt, in denen wir das Sammeln und den Export aller Daten für Ihre Endnutzer nicht nachkommen können. Wir empfehlen, in Deiner lokalen Datenbank sowie im WordPress Dashboard eine Suche durchzuführen, um alle gesammelten und gespeicherten Daten für Deine spezifischen Benutzeranforderungen zu identifizieren.

en: Dominica
de: Tschad

en: Dominican Republic
de: Ändere die Berechtigung für die Veranstaltungsaktualisierung

en: Done
de: Ändere den aktuellen Standard von 3 Veranstaltungen pro Tag in der Monatsübersicht. Um kein Limit festzulegen gib bitte -1 ein. Achtung! Es können Performance Probleme auftreten wenn zu viele Veranstaltungen an einem Tag stattfinden <a href="%s">Mehr lesen</a>.

en: Download .ics file
de: Knowledgebase besuchen

en: Download log
de: Mehr über Event Aggregator erfahren

en: Download our Events Gutenberg extension and start using the block editor on your events!
de: Sieh Dir unsere %s für Entwickler an.

en: Draft
de: Schaue Dir die %sverfügbaren Add-Ons%s an.

en: Duplicate Venues &amp; Organizers
de: Schaue in das Handbuch für neue Nutzer.

en: During scheduled import, the limit of HTTP requests was reached and the import was rescheduled.
de: Schaue Dir die verfügbaren Erweiterungen an

en: Each paid add-on has its own unique license key. Simply paste the key into its appropriate field below, and give it a moment to validate. You know you're set when a green expiration date appears alongside a "valid" message.
de: Aktiviere diese Option, um den Netzwerk Lizenzschlüssel mit Deinem eigenen zu überschreiben.

en: East Timor
de: Aktiviere diese Option, um HTML der Monatsansicht vorübergehend zu cachen. Dies kann helfen, die Geschwindigkeit des Kalenders auf Websiten mit vielen Veranstaltungen zu erhöhen. <a href="%s">Mehr lesen</a>.

en: Ecuador
de: Auswählen, um die klassische Suchleiste im Frontend anzuzeigen.

en: Edit
de: Aktivieren, um Veranstaltungen und Veranstaltungsorte in einer Karte anzuzeigen.

en: Edit %s
de: Überprüfe Deinen Lizenzschlüssel

en: Edit %s Category
de: Chile

en: Edit Aggregator Record
de: China

en: Edit Import
de: Datei auswählen

en: Edit Venue
de: Wähle Datei:

en: Edit the %s slug
de: Wähle eine CSV Datei

en: Egypt
de: Wähle eine Seitenvorlage für die Darstellung des Veranstaltungskalenders.

en: El Salvador
de: Wähle einen Status für die zu importierenden Veranstaltungen aus und / oder definiere eine Veranstaltungskategorie, die automatisch zugewiesen werden soll. Eine zugeordnete Kategorie wird der Veranstaltung zusätzlich zu Veranstaltungskategorien aus der Importquelle hinzugefügt.

en: Email
de: Wähle aus, von wo aus Du importierst.

en: Email:
de: Weihnachtsinsel

en: Empty data set for this dropdown
de: Ort:

en: Enable Community Events organizers to offer tickets to their events. You can set flexible payment and fee options. They can even check-in attendees to their events! All of this managed from the front-end of your site without ever needing to grant access to your admin
de: Klar

en: Enable Google Maps
de: Selektion aufheben

en: Enable Time Zone support
de: Hier klicken

en: Enable comments on event pages.
de: Klicke diesen Button an, um mehrere Zeitzonen (u.a. im Formular für die Übermittlung von neuen Veranstaltungen) in Deinem Kalender nutzen zu können. Bitte <a href="%s" target="_blank">konfiguriere in WordPress</a> die korrekte Zeitzone, bevor Du diesen Button anklickst!

en: Enable event views
de: Klicken, um Google Karte anzuzeigen

en: Enable live refresh
de: Kokosinseln

en: Enable the Month View Cache
de: Saint-Martin

en: Enable this option to log debug information. By default this will log to your server PHP error log. If you'd like to see the log messages in your browser, then we recommend that you install the %s and look for the "Tribe" tab in the debug output.
de: Kolumbien

en: Encode contents
de: Colorado

en: End Date
de: Spalten Zuordnung:

en: End of day cutoff
de: Veranstaltungen bearbeiten

en: End:
de: Community Tickets

en: English
de: Komoren

en: Ensure result set exclude specific IDs
de: Der Vergleich ist fehlgeschlagen, weil keine Eingabe im Feld %s gefunden wurde

en: Enter Event Aggregator License
de: Abgeschlossen!

en: Enter a 0 for %s that are free or leave blank to hide the field.
de: Kongo

en: Enter an Eventbrite event URL, e.g. https://www.eventbrite.com/e/example-12345
de: Kongo

en: Enter the format to use for dates that show a month and year only. Used on month view.
de: Mit Eventbrite verbinden

en: Enter the format to use for displaying dates with the year. Used when displaying a date in a future year.
de: Mit Facebook verbinden

en: Enter the format to use for displaying dates without a year. Used when showing an event from the current year.
de: Mit %s verbunden

en: Enter thy separator that will be placed between the date and time, when both are shown.
de: Connecticut

en: Enter the separator that will be used between the start and end time of an event.
de: Zeitüberschreitung beim Übertragen des Feeds. Wenn Du mit großen Feeds zu tun haben, musst Du möglicherweise den tribe aggregator connection_timeout Filter anpassen.

en: Enter the url for a Facebook group or page. You can also enter the url of a single Facebook event.
de: Inhaltstyp:

en: Enter the url for a Meetup group, page, or individual. You can also enter the url of a single Meetup event.
de: Cookinseln

en: Enter the url for the Google Calendar feed you wish to import.
de: Kopieren die bereitgestellte URL in dieses Feld, um die Veranstaltungen in Deine WordPress-Website zu importieren.

en: Enter the url for the calendar, website, or event you would like to import. Event Aggregator will attempt to import events at that location.
de: In die Zwischenablage kopieren

en: Enter the url for the iCalendar feed you wish to import, e.g. https://central.wordcamp.org/calendar.ics
de:  -

en: Enter your API key
de: Eintritt:

en: Enter your Meetup API key to import Meetup events. %1$sClick here to get your Meetup API key%2$s. You only need to do this once, it will be saved under %3$sEvents &gt; Settings &gt; APIs%4$s
de: Costa Rica

en: Equatorial Guinea
de: Die Warteschlange für Import-Datensatz %1$d (%2$s) konnte nicht verarbeitet werden

en: Eritrea
de: Konnte %s nicht speichern.

en: Error
de: Die Länder-Liste muss als ein Land pro Zeile in der folgenden Weise formatiert sein: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.

en: Error restoring from Ignored Events.
de: Land:

en: Error, a unknown bug happened and it was impossible to migrate the Legacy Ignored Events, try again later.
de: Neue %s erstellen

en: Error: %d scheduled import was not %s.
de: Erstelle einen Veranstaltungskalender und verwalte ihn mit Leichtigkeit. Das Events Calendar-Plugin bietet professionelle Qualität und Funktionen, die von einem Team unterstützt werden, dem Du vertrauen kannst.

en: Error: we were not able to migrate your Facebook Events settings to Event Aggregator. Please try again later.
de: Erstelle oder finde einen Ort

en: Error: we were not able to migrate your iCal Importer settings to Event Aggregator. Please try again later.
de: Erstelle oder finde einen Veranstalter

en: Estonia
de: Erstellen, Ausführen und Verwalten von Event Aggregator Imports.

en: Ethiopia
de: Erstelle: <b><%= term %></b>

en: Event
de: Erstellt:

en: Event %d: %s
de: Anmeldeinformationen wurden gespeichert

en: Event Add-Ons
de: Kroatien

en: Event Aggregator
de: Kuba

en: Event Aggregator Control
de: Curaçao

en: Event Aggregator System Status
de: Währung:

en: Event Aggregator cannot import events because this site is running an outdated version of The Events Calendar.
de: Währung nach dem Betrag anzeigen

en: Event Aggregator cannot import events from this site.
de: Nach Eintritt

en: Event Aggregator cannot reach Meetup.com because you exceeded the request limit for your Meetup API key.
de: Vor Eintritt

en: Event Aggregator includes a new, better system for removing unwanted imported events from your calendar. Click the button below to transition previously deleted events. This process will remove unwanted records from your database and include recent or upcoming trashed events in your Ignored archive.
de: Derzeitige Nutzung

en: Event Aggregator server has blocked your request. Please try your import again later or contact support to know why.
de: Benutzerdefiniert

en: Event Aggregator will try to fetch %s events starting from the current date or the specified date;
de: Benutzerdefiniertes Feld gel&oumln nich

en: Event Aggregator will try to fetch events starting within the next %s from the current date or the specified date;
de:  importiert werden. Die angegebene URL

en: Event Allow Comments
de: konnte erreic

en: Event Allow Trackbacks and Pingbacks
de: t werden und hat die Events Calend

en: Event Category
de: r REST

en: Event Cost
de: API aktivi

en: Event Currency Position
de: rt, a

en: Event Currency Symbol
de: er es gab einen Fehler bei

en: Event Date:
de:  Abrufen aller Veranstaltungen

en: Event Description
de: Veranstaltungen konnte

en: Event End Date
de:  nicht importiert werd

en: Event End Time
de: n. Die URL, welche zur

en: Event Excerpt
de: erfüg

en: Event Featured Image
de: ng gestellt wurde war nicht erre

en: Event Log
de: chb

en: Event Name
de: r.Die Veransta

en: Event Organizer Name(s) or ID(s)
de: tun

en: Event Show Map
de: en konnten nicht

en: Event Show Map Link
de: importiert

en: Event Start Date
de: erd

en: Event Start Time
de: n. Die U

en: Event Sticky in Month View
de: L, welch

en: Event Tags
de:  zur Ver

en: Event Tions.
de: ügung gestellt wurde enthält kein

en: hey can even check
de:  Veranstaltungen im korrekten Fo

en: in attendees to their events! All of this managed from the front-end of your site without ever needing to grant access to your admin | Enable Google MapsEnable Time Zone supportEnable comments on event pages.Enable event viewsEnable live refreshEnable the Month View CacheEnable this option to log debug information. By default this will log to your server PHP error log. If you'd like to see th
de[0]: mat.
de[1]: Veranstaltungen konnten n

en:  log messages in your browser, then we recommend that you install the %s and look for the "Tribe" tab in the debug output. | Encode contentsEnd DateEnd of day cutoffEnd:EnglishEnsure result set exclude specific IDsEnter Event Aggregator LicenseEnter a 0 for %s th
de[0]: cht importiert werden. Die Import-

en: t are free or l
de: arameter waren

en: ave blank to hide the
de: ngültig.Veranst

en: ield. | Enter an E
de[0]: ltungen am oder nach
de[1]: Veranstaltungen sollten einer d

en: entbrite even
de: r angegebenen Kategorie Titelformen oder IDs zug

en:  URL, e.g.
de: wiesen werden.Veranstaltungen sollten einer spezi

en: https://www.eventb
de: ischen Veransta

en: ite.com/e/exampl
de: ter ID z

en: -12345
de: geordnet

en: Enter the form
de: werdenVeranstaltungen sollten ein

en: t to use for dates that
de: s der angegebenen S

en: how a month and yea
de: hlagwör

en:  only. Used
de: er oder IDs zugewiese

en: on month view
de:  werden.Veranstaltungen sollten einer angegebenen Veranstal

en: ormat to use fo
de: über den hervorgehobenen Status gefiltert werdenVeranstaltun

en:  displaying da
de: en sollten die spezifizierte Zeichenkette im Titel oder der Besch

en: es with the year. Used when displaying a date in a future year. | Enter the format to use for displaying date
de[0]: eibung enthalten
de[1]: Veranstaltungen sollten nach dem angeg

en:  without a year
de: benen Dat

en:  Used when showing an event from the current year. | Enter the separator that will be placed between the date and time, when both are shown.Enter the separator that will be used between the start and end time of an event.Enter the url for a Facebook group or page. You can also enter the url of a single Facebook event.Enter the url for a Meetup group, page, or individual. You c
de[0]: m begin

en: n also enter the url of a single Meetup event. | Enter the url for the Google Calendar feed you wish to import.Enter the url for the calendar, website, or event yo
de[0]: en
de[1]: Veranstaltungen sollt

en:  would like to import. Event Aggregator will attempt to import events at that location. | Ente
de[0]: n vor dem angeg

en:  the url for the iCalendar feed you wish to import, e.g. https://central.wordcamp.org/calendar.ics | Enter your API keyEnter your Meetup API key t
de[0]: benen Datum beginnen
de[1]: Veranstaltungsvorl

en:  import Meetup events. %1$sClick here to get your Meetup API key%2$s. You only need to do this once, it will be saved under %3$sEvents &gt;
de: geVeranstaltungen werden mit der von

en: ettings &gt; APIs%4$s | Equatorial GuineaEritreaErrorError restoring from Ignored Events.Error, a unknown bug happened and it was impossible to migrate the Legacy Ignored Event
de[0]: der Quelle

en: , try again later. | Error: %d scheduled import was not %s.Error: we were not able to migrate your Facebook Events settings to Event Aggreg
de[0]: efinierten Zeitzone importiert.

en: tor. Please try again later. | Error: we were not able to migrate your iCal Importer settings to Event Aggregator. Please try again later.EstoniaEthiopiaEventEven
de[0]: enn kei

en:  %d: %s | Event Add-OnsEvent AggregatorEvent Aggregator ControlEvent Aggregator System StatusEvent Aggregator cannot import events because this site is running an outdated
de[0]: e Zeitzone

en: version of The Events Calendar. | Event Aggregator cannot import events from this site.Event Aggregator cannot reach Meetup.com because you exceeded the request lim
de[0]: ngegeben ist, wird d

en: t for your Meetup API key. | Event Aggregator includes a new, better system for removing unwanted imported events from your calendar. Click the button below to transition previo
de[0]: n Veranstaltunge

en: sly deleted events. This process will remove unwanted records from y
de:  die Stan

en: ur database and include recent or upcoming trashed events in your Ignored archive. | Event
de[0]: ardzeitzone Ihrer Website zu

en: Aggregator server has blocked your request. Please try your impor
de: ewiesen (%1$sEins

en:  again later or co
de: ellungen> Allgemein%2$s).Evergr

en: tact support to know why. | Event Aggregator will try to fetch %s events
de[0]: en
de[1]: Alle %d Minuten
de[2]: Jedes Mal, wen

en: starting from the current date or the specified date; | Event
de[0]:  Sie eine %s5 Sterne%s Bewertung abgeben wird eine Fee geboren. Vielleicht

en: ggregator will try to fetch events starting within the next %s f
de: auch nic

en: om the current date or the specified date; | Event Allow C
de[0]: t, aber mehr glücklich

en: mments | Event Allow Trackbacks and PingbacksEvent
de[0]:  Nutzer

en: ategory | Event CostEvent Currency PositionEvent Currency SymbolEvent
de[0]: edeuten mehr Unterstütz

en: Date: | Event DescriptionEvent End DateEvent
de[0]: ng und Hilfe in den For

en: End Time | Event ExcerptEvent Featured ImageE
de[0]: n. Die Community BENÖTIGT Ihre Stimme.
de[1]: Bestehendes Theme überschreibt Punkte, die möglicherweise eine

en: ent Log | Event N
de[0]: Überpr

en: me | Event Organizer Name(s) or ID(s)Event Show MapEvent Show Map LinkEvent Start DateEvent Start TimeEvent Sticky in Month ViewEvent TagsEvent Ticket
de[0]: �fung benötigen:
de[1]: Lizenz abgelaufen. Bitte i

en: kets Plus | Event
de[0]: ren
de[1]: Facebook
de[2]: Facebook Events
de[3]: Einstellungen für Facebook Import
de[4]: Facebook Token
de[5]: Importieren für Zeile %d fehlgeschlagen.
de[6]: Falklandinseln
de[7]: Färöer
de[8]: Bevorzugte Importe
de[9]: Hervorgehobene Veranstaltung
de[10]: Farbe für hervorgehobene Veranstaltungen
de[11]: Hervorgehobene Vera

en: ickets Plus allows you to sell tickets to your events using WooCommerce, Easy Digital Downloads, or our built in Tribe Commerce tool. Add tickets to your posts and pa
de: staltung

en: es, or add %1$sThe Events Calendar%2$s and sell
de: n werde

en: ickets from your event listings. Create custom regis
de:  im Fronte

en: ration forms,
de: d in den Ansi

en: manage attendees, use custom capacity opt
de: hten, Archiven und Widg

en: ons, and
de: ts herausgestellt.Übersicht d

en: more. Tickets h
de: r FeaturesFebF

en: ve QR codes for easy che
de: bruarRufe die Einstellungen

en: k in at the do
de: des Quellveranstaltung (z.B. Googl

en: r. | Event Tickets provides a simple
de[0]:  Maps-Li

en: way for visitors to RSVP to
de: k oder Oben

en: your events.
de: in der

en: s a standalone p
de: Monatsa

en: ugin, it enab
de: sicht anzeigen) beim Importieren von einer

en: es you to add RSVP funct
de: nderen Website mit dem Veranstaltungskalender ab.Feld ID:FidschiFilterFilter BarFarbe FilterleisteNach Häufigkeit filternNach Quelle filternFilterFindeFinde einen VeranstaltungsortFinde einen VeranstalterErfahren Sie mehrMehr Infos anzeigen »Ihren Kalender finden und erweitern.Ihren Kalender finden.FinnlandFlo

en: onality to posts or pages. When paired with The Events Calendar, you can add that
de: idaUm beste Ergebnisse

en: same RSVP functio
de: zu erhalten, importieren Sie zuerst

en: ali
de: Veranstaltungsorte und Veranstalter, bevor Sie Vera

en: y direct
de: staltungen importieren.Frank

en: y to your event listings. | Event Time ZoneEvent Update AuthorityEvent Venue NameEvent WebsiteEvent information: website, cost, description,
de[0]: eich
de[1]: kostenlos
de[2]: Französisch-G

en: date, tim
de: ayanaFranzösisch-PolynesienFranzösische S�

en: , im
de: d- und AntarktisgebieteFrFreitagKompletter StyleAlle Fehlermeldungen (alle Veranstaltungen)GabunGambiaAllgemeinAllgemeine EinstellungenAllgemeine EinstellungenErstelle JSON-LD DatenGeorgienDeutschlandErhalten Sie Infos über die aktuellen UpdatesMehr Unterstützung bekommenS

en: ge | Eve
de[0]: hnellstart
de[1]: Unterstütz

en: t, Venue,
de: ng erhal

en: nd Organizer Inf
de: enGhanaGib

en: rmation | Eventbrite
de[0]: altar

en: ventbrite Import
de: GlobalG

en: Setting
de: obale ElementeGlobale Import EinstellungenGlobale Konfigurationen für die

en: ite Ticket i
de: rsGehen Sie zu Einstellungen > Kalender und wählen Sie den Kalender aus, den Sie importier

en: formation: name,
de: n möchten.Gehe zur WordPress Updates SeiteGehe zur Pluginseitezu Google Kalender hinzuf�

en: escription, c
de: genEinstellungen für Google Kalender ImportGoogle Maps APIGoogle Maps API SchlüsselGoogle Maps Standard ZoomstufeGriechenlandGrönland

en: st, type, quanti
de: GrenadaGuadeloupeGuamGuatemalaGuineaGuinea-BissauGuyanaHH:MMHaitiHaben Sie Veranstaltungen, die nach Mitternacht enden? Wäh

en: y | Eventbrite TicketsEventbrite To
de[0]: en Sie eine Zeit nach dem Veranstaltungsende, um zu vermeiden, dass die Veranstaltung im Kalender des nächsten Tages angezeigt wird.
de[1]: Hawaii
de[2]: Heard und McDon

en: en | Eventbrite imports
de[0]: ldinseln
de[1]: Hilfe
de[2]: Hilfe Seite
de[3]: Hier befindet sich die iCal Feed URL für Ihre Veranstal

en: an fetc
de: ungen:Ausblenden & ignorierenVerstecke Veranstaltung auf der VeranstaltungslisteFil

en:  up to
de: er versteckenAus eine Facebook-Gruppe oder -Seite ein. Du kannst auch die URL einer einzelnen Facebook Veranstaltung eingeben.

en: 0 events from your source. | EventsEvents Add-OnsEvents Aggregator RecordEvents Cal
de[0]: Gebe die URL für eine Meetup Gruppe, eine Seite oder eine Person ein. Du kannst  auch die URL einer einzelnen Meetup Veranstaltung eingeben.

en: ndar P
de: Gib die URL für den Google Kalender-Feed ein, den Du importieren möchtest.

en: O | Ev
de[0]: Gebe die URL für den Kalender, die Website oder die Veranstaltung ein, die Du importieren möchtest. Event Aggregator wird versuchen, Veranstaltungen von dieser Quelle zu importieren.

en: nts Help | Even
de[0]: Geben die URL für den iCalendar-Feed ein, den Du importieren möchtest, z.B. https://central.wordcamp.org/calendar.ics

en: s Import | Events
de[0]: API Schlüssel eingeben

en: ist | Events SettingsEvents
de[0]: Geben Deine Meetup API-Schlüssel ein, um Meetup-Veranstaltungen zu importieren. %1$sKlicke hier, um Deinen Meetup API-Schlüssel%2$s zu erhalten. Du musst dies nur einmal tun, es wird unter%3$sVeranstaltungen &gt; Einstellungen &gt; APIs%4$s gespeichert

en: ick
de: Äquatorialguinea

en: ts | Eve
de[0]: Eritrea

en: ts Tickets
de: Fehler

en: s a carefully crafted,
de: Fehler beim Wiederherstellen von ignorierten Veranstaltungen.

en: xtens
de: Ein unbekannter Fehler ist aufgetreten und es war unmöglich, die ignorierten Veranstaltungen aus dem Altsystem zu migrieren. Versuche es später erneut.

en: ble pl
de: Fehler: %d geplanter Import war nicht %s.

en: gin tha
de: Fehler: Wir konnten Deine Facebook Veranstaltungseinstellungen nicht zu Event Aggregator migrieren. Bitte versuche es später erneut.

en:  lets you easily
de: Fehler: Deine iCal Importer-Einstellungen konnten nicht auf Event Aggregator migriert werden. Bitte versuche es später erneut.

en: sell tickets
de: Estland

en: or your events. | Event
de[0]: Äthiopien

en:  URL sl
de: Veranstaltung

en: g | Event
de[0]: Veranstaltung %d: %s

en:  cannot be imported because Eventbri
de: Add-Ons

en: e has returned an
de: Event Aggregator

en: error. This cou
de: Event Aggregator Steuerung

en: d mean that the
de: Event Aggregator System Status

en: event
de: Event Aggregator kann keine Veranstaltungen importieren, da diese Website eine veraltete Version von The Events Calendar ausführt.

en: ID does n
de: Event Aggregator kann keine Veranstaltungen von dieser Seite importieren.

en: t exis
de: Event Aggregator kann Meetup.com nicht erreichen, da Du das Anforderungslimit für Deinen Meetup API-Schlüssel überschritten haben.

en: , the event or
de: Event Aggregator enthält ein neues, besseres System zum Entfernen unerwünschter importierter Veranstaltungen aus Deinem Kalender. Klicke auf die Schaltfläche unten, um zuvor gelöschte Veranstaltungen zu übernehmen. Dieser Vorgang entfernt unerwünschte Datensätze aus Deiner Datenbank und enthält aktuelle oder kommende gelöschte Veranstaltungen in Deinem Ignorieren-Archiv.

en: ource is marked as Pri
de: Event Aggregator Server hat Deine Anfrage gesperrt. Bitte versuche es später erneut zu importieren oder wende Dich an den Support, um die Ursache zu klären.

en: ate, or the event or source has been otherwise restricted by
de: Der Event Aggregator versucht, %s Veranstaltungen ab dem aktuellen Datum oder dem angegebenen Datum abzurufen;

en: Eventbrite. You can <a href="https://theeventscalendar.com/knowledgebase/
de: Event Aggregator wird versuchen, Veranstaltungen, die innerhalb %s ab dem aktuellen Datum oder dem angegebenen Datum beginnen, abzurufen;

en: mport-errors/" target="_blan
de: Kommentare für diese Veranstaltung erlaubt

en: ">read more about
de: Trackbacks und Dingbacks für diese Veranstaltung erlaubt

en: ventbrite restr
de: Veranstaltungskategorie

en: ctions in our knowledgebase</a>
de: Eintritt

en: e imported because
de: Währung der Veranstaltung

en: acebook has returned an error.
de: Veranstaltungsdatum:

en: This c
de: Beschreibung der Veranstaltung

en: uld mean
de: Enddatum der Veranstaltung

en: hat the
de: Endzeit der Veranstaltung

en: event ID d
de: Veranstaltungsexzerpt

en: es n
de: Hervorgehobenes Bild der Veranstaltung

en: t exist,
de: Veranstaltungsprotokoll

en: he eve
de: Name der Veranstaltung

en: t or source i
de: Veranstalter Name oder ID

en:  marke
de: Google Karte aktivieren

en:  as P
de: Google Karte Link aktivieren

en: ivate
de: Anfangsdatum der Veranstaltung

en:  or the event or source has been otherwise restricted by Facebook. You can <a href="https://theeventscalendar.com/knowledgebase/im
de: Anfangszeit der Veranstaltung

en: ort-er
de: Veranstaltung in der Monatsansicht festpinnen

en: ors/" target="_blank">read
de: Veranstaltungsschlagworte

en: more
de: Event Tickets

en: about Fac
de: Event Tickets Plus

en: book restrictions in our knowledgebase</a>
de: Mit Event Tickets Plus kannst du Tickets für deine Veranstaltungen mit WooCommerce, Easy Digital Downloads oder unserem integrierten Tool Tribe Commerce verkaufen. Füge Tickets zu deinen Beiträgen und Seiten hinzu oder füge %1$sThe Events Calendar%2$s hinzu und verkaufe Tickets aus deinen Veranstaltungslisten. Erstelle benutzerdefinierte Registrierungsformulare, verwalte Teilnehmer, verwende benutzerdefinierte Kapazitätsoptionen und vieles mehr. Tickets haben QR-Codes für einen einfache Einlasskontrolle an der Tür.

en: not be imported. Event Aggrega
de: Veranstaltungszeitzone

en: or does not
de: Veranstaltungsautorität aktualisieren

en: et support events fro
de: Name des Veranstaltungsortes

en:  that URL. We have noted your re
de: Veranstaltungswebsite

en: uest and will review it for support in the futu
de: Veranstaltungsinformationen: Website, Eintritt, Beschreibung, Datum, Uhrzeit, Bild

en: e. | Even
de[0]: Informationen zu Veranstaltung, Veranstaltungsort und Veranstalter

en: s could not be imported. The Events Calendar REST API is disabled on the r
de: Eventbrite

en: quested URL. | Events could not
de[0]: Eventbrite Importeinstellungen

en: be impor
de: Eventbrite Ticketinformationen: Name, Beschreibung, Kosten, Art, Menge

en: ed. The U
de: Eventbrite Tickets

en: L provi
de: Eventbrite Token

en: ed
de: Eventbrite Importe können bis zu 50 Veranstaltungen aus deiner Quelle laden.

en: ould be
de: Veranstaltungen

en: eached and has The Event
de: Veranstaltung Add-Ons

en:  Calend
de: Veranstaltungen Aggregator Datensatz

en: r RES
de: Events Calendar PRO

en:  API enabled, but returned an empty archive page. | Events could not be impor
de[0]: Veranstaltungen Hilfe

en: ed. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, b
de: Import Veranstaltungen

en: t returned empty event data. | Events could not be imported. The URL provided could b
de[0]: Veranstaltungsliste

en:  reached and has The Events Calendar REST API enabled, but returned malformed data in regard to the total number of events. | Events
de[0]: Veranstaltungseinstellungen

en: ould not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API ena
de: Events Tickets

en: led, but returned malformed data. | Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, b
de[0]: Events Tickets ist ein sorgfältig ausgearbeitetes, erweiterbares Plugin, dass dich auf einfach Weise Tickets für deine Veranstaltungen verkaufen lässt.

en: t there was an error while fetching an archive page. | Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar R
de[0]: URL-Titelform (Permalink) für Veranstaltungen

en: ST API enabled, but there was an error while fetching the archive control data. | Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but there was a
de[0]: Veranstaltungen können nicht importiert werden, da Eventbrite einen Fehler zurückgegeben hat. Dies kann bedeuten, dass die Veranstaltungs-ID nicht existiert, die Veranstaltung oder die Quelle als privat markiert ist oder die Veranstaltungen oder die Quelle anderweitig von Eventbrite eingeschränkt wurde. Du kannst <a href="https://theeventscalendar.com/knowledgebase/import-errors/" target="_blank">in unserer Knowledgebase mehr über Eventbrite-Einschränkungen erfahren</a>.

en:  error while fetching the event data. | Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but there was an error while fetching the to
de[0]: Veranstaltungen können nicht importiert werden, da Facebook einen Fehler zurückgegeben hat. Dies kann bedeuten, dass die Veranstaltungs-ID nicht vorhanden ist, die Veranstaltung oder die Quelle als privat markiert ist oder die Veranstaltung oder die Quelle ansonsten durch Facebook eingeschränkt wurde. Lies mehr über <a href="https://theeventscalendar.com/knowledgebase/import-errors/" target="_blank">Facebook-Einschränkungen in unserer Wissensdatenbank</a>.

en: al number of events. | Events could not be imported. The URL provided could not be reached.Events could not be imported. The URL provided did not have events in the proper format.Events could not be imported. The import paramete
de[0]: Veranstaltungen konnten nicht importiert werden. Event Aggregator unterstützt noch keine Veranstaltungen von dieser URL. Wir haben Deine Anfrage festgestellt und werden sie in Zukunft für die Unterstützung überprüfen.

en: s were invalid. | Events on or afterEvents should be assigned one of the specified categories slugs or IDsEvents should be assigned one of the specified organi
de[0]: Veranstaltungen konnten nicht importiert werden. Die Events Calendar REST API ist auf der angeforderten URL deaktiviert.

en: er IDs |
de[0]: Veranstaltungen konnten nicht importiert werden. Die angegebene URL konnte erreicht werden und hat die Events Calendar REST API aktiviert, aber eine leere Archivseite zurückgegeben.

en: vents should be assigned one of the specified tags slugs or IDs | Events should b
de[0]: Veranstaltungen können nicht importiert werden. Die URL kann zwar aufgerufen werden und die Events Calendar REST API ist aktiviert, liefert aber leere Veranstaltungsdaten

en:  assigned one of the specified venue IDs | Events should be filtered by their featu
de[0]: Veranstaltungen konnten nicht importiert werden. Die angegebene URL konnte erreicht werden und hat die Events Calendar REST API aktiviert, gab aber fehlerhafte Daten in Bezug auf die Gesamtzahl der Ereignisse zurück.

en: ed status | Events should contain the specified string in the title or descriptionEvents should
de[0]: Veranstaltungen können nicht importiert werden. Die URL kann zwar aufgerufen werden, die Events Calendar REST API ist zwar aktiviert, aber es werden unbrauchbare Daten gesendet.

en: start af
de: Veranstaltungen konnten nicht importiert werden. Die angegebene URL konnte erreicht werden und hat die Events Calendar REST API aktiviert, aber beim Abrufen einer Archivseite ist ein Fehler aufgetreten.

en: er the specified
de: Veranstaltungen konnten nicht importiert werden. Die angegebene URL konnte erreicht werden und hat die Events Calendar REST-API aktiviert, aber es gab einen Fehler beim Abrufen der Archivsteuerdaten.

en: ate | Ev
de[0]: Veranstaltungen konnten nicht importiert werden. Die angegebene URL konnte erreicht werden und hat die Events Calendar REST API aktiviert, aber beim Abrufen der Veranstaltungsdaten ist ein Fehler aufgetreten.

en: nts should
de: Veranstaltungen konnten nicht importiert werden. Die angegebene URL konnte erreicht werden und hat die Events Calendar REST-API aktiviert, aber es gab einen Fehler beim Abrufen aller Veranstaltungen.

en: start before th
de: Veranstaltungen konnten nicht importiert werden. Die URL, welche zur Verfügung gestellt wurde war nicht erreichbar.

en:  specified date | Eve
de[0]: Die Veranstaltungen konnten nicht importiert werden. Die URL, welche zur Verfügung gestellt wurde enthält keine Veranstaltungen im korrekten Format.

en: ts template | Events will
de[0]: Veranstaltungen konnten nicht importiert werden. Die Import-Parameter waren ungültig.

en: be imported with the
de: Veranstaltungen am oder nach

en: ame timezone as d
de: Veranstaltungen sollten einer der angtem konn Kategorien oder IDs zugewiesen werden.

en: fined on event
de: Veranstaltungen sollten einer spezifischen Veranstalter ID zugeordnet werden

en: rite.com. You can mak
de: Veranstaltungen sollten eines der angegebenen Schlagwörter oder IDs zugewiesen werden.

en:  use of The Eve
de: Veranstaltungen sollten einer spezifischen Veranstaltungsort ID zugeordnet werden

en: ts Calendar's | E
de[0]: Veranstaltungen sollten über den hervorgehobenen Status gefiltert werden

en: ents will be
de: Veranstaltungen sollten die angegebene Zeichenkette im Titel oder der Beschreibung enthalten

en: mported with
de: Veranstaltungen sollten nach dem angegebenen Datum beginnen

en: the time zone defined by the
de: Veranstaltungen sollten vor dem angegebenen Datum beginnen

en: ource. If no tim
de: Veranstaltungsvorlage

en:  zone is specifi
de: Veranstaltungen werden in derselben Zeitzone importiert, wie auf eventbrite.com festgelegt. Du kannst den Event Kalender verwenden

en: d, events will
de: Veranstaltungen werden mit der von der Quelle definierten Zeitzone importiert. Wenn keine Zeitzone angegeben ist, wird den Veranstaltungen die Standardzeitzone Deiner Website zugewiesen (%1$sEinstellungen> Allgemein%2$s).

en: Every %d Minutes | Every time you rate %s5 stars%s, a fairy is born. Okay maybe not, but more happy users mean more contributions and help on the forums. The community NEEDS your voice.Existing theme overrides that may need revision:Expired license. Consult your network administrator.Export EventsFAQs, Documentation, Tuto
de[0]: Alle %d Minuten

en: ials and Foru
de: Jedes Mal, wenn Du eine %s5 Sterne%s Bewertung abgibst wird eine Fee geboren. Vielleicht auch nicht, aber mehr glückliche Nutzer bedeuten mehr Unterstützung und Hilfe in den Foren. Die Community BENÖTIGT Deine Stimme.

en: s | FacebookFaceboo
de[0]: Bestehendes Theme überschreibt Punkte, die möglicherweise eine Überprüfung benötigen:

en:  Events | Facebo
de[0]: Lizenz abgelaufen. Bitte informiere den Administrator.

en: k Import Setti
de: Veranstaltungen exportieren

en: gs | Facebook T
de[0]: FAQs, Dokumentation, Tutorials und Foren

en: ken | Failed to import record in row %d.Falkland Islands (Malvi
de[0]: Facebook

en: as) | Faroe IslandsFavorite Imports
de[0]: Facebook Events

en: Feature Event | Featured Hig
de[0]: Einstellungen für Facebook Import

en: light Color | Featured
de[0]: Facebook Token

en: vents are highl
de: Importieren für Zeile %d fehlgeschlagen.

en: ghted on the f
de: Falklandinseln

en: ont end
de: Färöer

en: in views, archives, and widgets.
de: Bevorzugte Importe

en: Features overview | FebFebruaryFetch source event's settings (e.g. Show Google Maps Link or Sticky in Month View) when importing from a
de[0]: Hervorgehobene Veranstaltung

en: other site using The Events Calendar. | Field ID:FijiFilterFilter BarFilter Bar ColorFilter By FrequencyFilter By OriginFilters
de[0]: Farbe für hervorgehobene Veranstaltungen

en: ind %
de: Hervorgehobene Veranstaltungen werden im Frontend in den Ansichten, Archiven und Widgets herausgestellt.

en: Venue | Fin
de[0]: Feb

en:  an Organizer | Find out moreFind out more »Finding & extending your calendar.Finding your calendar.F
de[0]: Februar

en: nland | FloridaFor the best resu
de[0]: Rufe die Einstellungen des Quellveranstaltung (z.B. Google Maps-Link oder Oben in der Monatsansicht anzeigen) beim Importieren von einer anderen Website mit dem Veranstaltungskalender ab.

en: ts, import
de: Feld ID:

en: venue and orga
de: Fidschi

en: izer file
de: Filter

en:  before importing
de: Filter Bar

en: event files. | FranceFreeFrench GuianaFrench PolynesiaFrench Southern Ter
de[0]: Farbe Filterleiste

en: itories | FriFrida
de[0]: Nach Häufigkeit filtern

en: eorgia | GermanyGet the Skinn
de[0]: Finde einen Veranstalter

en:  on the Latest Updates | Getting Mor
de[0]: Mehr erfahren

en:  Hel
de: Mehr Infos anzeigen »

en: uppo
de: Deinen Kalender finden.

en: t | Ghana
de[0]: Finnland

en: Gibral
de: Florida

en: ar | GlobalGlobal ElementsGlobal Import SettingsGlobal configurations for the styling of The Events CalendarGo to Settings &gt; Calendars an
de[0]: Um beste Ergebnisse zu erhalten, importiere zuerst Veranstaltungsorte und Veranstalter, bevor Du Veranstaltungen importierst.

en:  select the calendar you wish to import. | Go to WordPress Updates pageGo to plugins pageGoogle CalendarGoogle Calendar Import SettingsGoogle Maps APIGoogle Maps API keyGoogle Maps default zoom levelGreeceGreenlandGrenadaGuadeloupeGuamGuatemalaGuineaGuinea-BissauGuyanaHH:MMHaitiHave an event that runs past midnight? Select a time after that event's end to avoid showing the event on the n
de[0]: Frankreich

en: xt day's calendar. | HawaiiHeard and McDonald IslandsHello,HelpHelp pageHere is the iCal feed URL for your events:Hide & IgnoreHide Event From Event ListingsHide FiltersHide From %s ListingsHide and Ignore &#8220;%s&#8221;Hide the following settings tabs on every site:HistoryHmmm... something's wrong with this validator. Please contact %ssupport%s.Holy See (Vatican City State)HondurasHong KongHow Long You Retain this DataHungaryICSICS FileICS File Import Setting
de[0]: kostenlos

en: ed: | I
de[0]: Französisch-Polynesien

en:  this e
de: Französische Süd- und Antarktisgebiete

en: ent
de: Fr

en: is re-i
de: Freitag

en: porte
de: Kompletter Style

en: , even
de: Alle Fehlermeldungen (alle Veranstaltungen)

en:  fi
de: Gabun

en: lds
de: Gambia

en: hat
de: Allgemein

en: have
de: Allgemeine Einstellungen

en: not be
de: Allgemeine Einstellungen

en: n changed
de: Erstelle JSON-LD Daten

en: ocally will be overwritten wit
de: Georgien

en:  any cha
de: Deutschland

en: ges f
de: Erhalte Infos über die aktuellen Updates

en: om the
de: Mehr Unterstützung bekommen

en: ource. | If
de[0]: Schnellstart

en: his event
de: Unterstützung erhalten

en: is re-im
de: Ghana

en: orted, event
de: Gibraltar

en: ields will be overwritten with any cha
de: Global

en: ges from the sourc
de: Globale Elemente

en: . | If y
de[0]: Globale Import Einstellungen

en: u are fami
de: Globale Konfigurationen für die Darstellung des Veranstaltungskalenders

en: iar wi
de: Gehe zu Einstellungen > Kalender und wähle den Kalender aus, den Du importieren möchtest.

en: h HTML, you can add additional c
de: Gehe zur WordPress Updates Seite

en: de after th
de: Gehe zur Pluginseite

en:  event templ
de: zu Google Kalender hinzufügen

en: te. Some theme
de: Einstellungen für Google Kalender Import

en:  may require th
de: Google Maps API

en: s to h
de: Google Maps API Schlüssel

en: lp with st
de: Google Maps Standard Zoomstufe

en: ling or lay
de: Griechenland

en: ut. | If
de[0]: Grönland

en: ou are famili
de: Grenada

en: r with
de: Guadeloupe

en: TML, yo
de: Guam

en:  can
de: Guatemala

en: dd additional code
de: Guinea

en: efore the e
de: Guinea-Bissau

en: ent template. Some
de: Guyana

en: hemes may require this
de: HH:MM

en: o help w
de: Haiti

en: th styling or
de: Hast Du Veranstaltungen, die nach Mitternacht enden? Wähle eine Zeit nach dem Veranstaltungsende, um zu vermeiden, dass die Veranstaltung im Kalender des nächsten Tages angezeigt wird.

en: layout. | If you create, submit, i
de[0]: Hawaii

en: port, save, or publish Event, Venue, or Organizer information, such information is retain
de: Heard und McDonaldinseln

en: d in the local database: | If you have a valid license fo
de[0]: Hallo,

en:  one of our paid plugins, you can %s in our premium s
de: Hilfe

en: pport forums. Our support team monitors the fo
de: Hilfe Seite

en: ums and will respond to your thread with
de: Hier befindet sich die iCal Feed URL für Deine Veranstaltungen:

en: n 24-48 hours (during the week). | If you have extended our plugin(s) to send data to a third-party service such as Eventbrite, Google Maps, or PayPal, user information may be passed to these external services. These
de[0]: Ausblenden & ignorieren

en: ervices may be located abroad. | If
de[0]: Verstecke Veranstaltung auf der Veranstaltungsliste

en: ou have tr
de: Filter verstecken

en: ed t
de: Aus %s-Liste ausblenden

en: e above steps an
de: &#8222;%s&#8220; verstecken und ignorieren

en:  are stil
de: Blende die folgenden Reiter auf jeder Seite aus:

en:  having tr
de: Verlauf

en: uble, yo
de: Hmmm... irgendetwas stimmt mit diesem Validator nicht. Bitte kontaktiere den %sSupport%s.

en:  can post
de: Vatikanstadt

en: a new thread to our
de: Honduras

en: %s. Our support s
de: Hongkong

en: aff monitors
de: Wie lange Du diese Daten behältst

en: hese forums once a week an
de: Ungarn

en:  would be happy to assist you
de: ICS

en: here. | If you have tried the above steps and are still having trouble, you can post a new thread to our WordPress.org f
de[0]: ICS Datei

en: rums for %1$s or %2$s. Our support staff monitors these forums once a week and would be happy to assist you there.  | If you're
de[0]: Einstellungen für ICS-Dateiimport

en: seeing a red message telling you that your key isn't valid or is out of
de: Island

en: installs,
de: Idaho

en: visit %1$s
de: Wenn alles nach Plan geht, siehst Du die Vorschau in wenigen Augenblicken.

en: to manage yo
de: Bei Bedarf verwenden die Befehle die API-Schlüssel und Lizenzen, die für die ungen, während geplante Importe

en: r ins
de: automatisch neue Veranstaltungen und Aktualisierungen von Meetup zu einem festgelegten Zeitplan erf

en: alls or r
de: ssen. Einzelne Veranstaltungen können über einen einmaligen Import hinzugefügt werden.Einmalige Importe umfassen alle Ereignisse im

en: new / upgr
de: ktuellen Feed, während geplante Importe automatisch neue Veranstaltungen und Aktualisierungen aus dem Feed zu einem

en: de yo
de: festgelegten Zeitplan erfassen.Einmalige Importe beinhalten derzeit aufgeführte bevorstehende Veranstaltungen, während geplante Importe automatisch neue Ereignisse und Up

en: r license
de: ates von dieser URL nach einen festgelegten Zeitplan abrufen.laufendNur FehlerEnthält nur Basis CSS Angaben, um Layouts wie den Kalender oder die Wochenansicht darzus

en: d | Ignore
de[0]: gen mit %1$sThe Events Calendar%2$s, unserem kostenfreien Kalender Plugin. Benötigen Sie weitere Funktionen inklusive Serientermine, Kartenverkauf, öffentliche Veranstaltungserstellung, neue Ansichten und mehr? Schauen

en:  <span c
de: ie sich unsere %3$sPremium Add-Ons%4$s an.Hier gewählte Optionen überschreiben die Werte aus "Allgemeine Einstellungen" und "Globale Elemente"Hier gewählte Optionen überschreiben die Einstellungen in "Allgemeine Einstellungen" und "Globale Elemente".Hier

en: ass=
de: ewählte Optionen überschreiben die Werte aus "Allgemeine Einstellungen"Sortierung der Attribute auf- oder absteigendOregonVeranstalterBeschreibung VeranstalterVeranstalter E-MailHervorgehobenes Bil

en: count
de:  des VeranstaltersName des VeranstaltersTelefonWebsiteVeranstalterVeranstalter sollten mit dieser Veranstaltung verbunden seinVeranstalter sollten die angegebene Zeichenkette im Titel, der Beschreibung oder den benutzerdefinierten Felder enth

en: >(%s)</span> | Ignored
de[0]: lten
de[1]: Veranstalter sollten Veranstaltungen mit ihnen verbunden haben
de[2]: Veranstalter sollten anstehende Veranstaltungen mit ihnen verbunden haben
de[3]: Quelle:
de[4]: Andere URL
de[5]: Andere URL (beta)
de[6]: Andere U

en: span cl
de: L Importei

en: ss="count">(
de: stellungenAndere URLsDas %s auf unserer Website ist ein großartiger Ort, um Tipps

en: s)<
de: nd Tricks und Infos über das Anpassen unserer Plugins zu finden.Netzwerk Lizenzschlüssel überschreibenÜberschreiben

en: span>
de: Sie meine Veranstaltung mit Änderungen der ursprünglichen Quelle.Psst - wollen Sie einen Rabatt?PakistanPalauPanamaP

en: Ignored events d
de: pua-Neug

en:  not show
de: ineaParaguayÜb

en: n the ca
de: rgeordnete

en: endar but can
de: s-KategorieÜb

en: be updated
de: rgeordnete %s-Katego

en: with futu
de: ie:Eltern Aggregato

en: e i
de:  Datensatz:Vergangene %sAusstehend

en: ports | I
de[0]: r Review
de[1]: Pennsylvania
de[2]: Veranstaltungen e

en: nored
de: dgültig lösche

en: vents that are
de: , die älter s

en: deleted will be
de: nd als Berechtigu

en: removed permanently. T
de: gsfehlerPeruP

en: ey can be recrea
de: ilippinenTelefon:Pitcai

en: ed via import. |
de[0]: ninseln
de[1]: Bitte weit

en: llinois | Image W
de[0]: r warten, w

en: dget Plus | ImportImpor
de[0]: �hrend Ihre Vorschau erstellt wi

en:  All | I
de[0]: d.
de[1]: Bitte melden Sie s

en: port A
de: ch an, um Veranstalt

en: l (%d) | I
de[0]: ngsimporte von

en: port Checked (%d) | Import Date R
de[0]: acebook zu ermöglichen.
de[1]: Bitte beachten Sie, dass jeglicher Support über das Forum erfo

en: nge Limit | Import Event Settings
de[0]: gt. Sie können uns mailen oder tweeten ... aber wir werden Sie wieder auf das Forum verweisen 😄
de[1]: Bitte geben Sie die Faceb

en: mport Limit Type | Import Origi
de[0]: ok URL an, um von Facebook zu importieren.
de[1]: Bitte geben Sie die Meetup URL an, um von Meetup zu importieren.
de[2]: Bitte geben Sie die URL an, die Sie importieren möchten.
de[3]: Bitte geben Sie die Datei an, die Sie importieren möchten.
de[4]: Bitte aktualisieren Sie die Seite und versuchen Sie es erneut.
de[5]: Bitte warten während die Zeitzonen Daten zu I

en: : | Import Quantity LimitImport
de[0]: rern Veranstaltungen

en: Services | Import SettingsImport SourceImport Type:Import Using Event AggregatorImport complete!Import complete
de[0]: inzugefügt werden.
de[1]: Bitte

en: al imports from Facebook, Meetup, Eventbrite, Google Calendar, and iCalendar, along with uploads from CSV and ICS files. You can also import directly from other sites running The Events Calendar thanks to our built-in REST API support. | Import failedImport from Ev
de[0]: abgerufen wird.
de[1]: Plugin aktiv
de[2]: Plugin ina

en: ntbrite | I
de[0]: tiv
de[1]: Polen
de[2]: Portugal
de[3]: F

en: port from Eventbrite.c
de: rbe BeitragstitelPLZ:Premium Add-OnsDrücke "CTRL + C" um zu kopierenZurückVorschauZurückVorherige %sVorheriger TagHintergrundfarbe EintrittProProdukt Releases, Tutorials und Community Aktivitäte

en: m url | Import from your Eventbrite acc
de[1]: Veröffentlicht

en: unt | Import is completeImport orig
de[0]: uerto Rico
de[1]: Kata

en: n data (URL
de: Radius (%s)Radius:Bewert

en: from whe
de: n Sie %1$sEvent Tickets%2$s %3$sBewerten Sie %1$sThe Events Calendar%2$s %3$sBewertenB

en: e events are being
de: werten Sie uns jetzt!Bewertu

en: imported—such as E
de: g:Mehr lesenErfahren Sie mehr ü

en: ent
de: er unsere Support Richtlinien Ak

en: rite,
de: uelle Änderung

en: eetUp,
de: n an VorlagenDatensatz:

en: other co
de: atensätze pro SeiteVerfeinern:Verbindung zu Eventbrite aktualisieren

en: patible
de: Verbind

en: URL source
de: ng zu Facebook aktualisierenRelease NotesDurch das Entfernen dieses geplanten Importvorgangs werden automati

en: , and
de: che I

en: more, whic
de: porte

en:  can include similar
de: aus de

en: r same data as listed abo
de:  Quelle

en: e) | Import
de[0]: gestoppt.

en: ending | Import previewImport queuedImport records must be f
de[0]: s werden keine Veranstaltungen gelöscht.
de[1]: Jetzt Lizenz erneuern
de[2]: Erneuern Sie Ihr Event Aggregator Facebook-Token
de[3]: Erneuern Sie Ihre Event

en: nalized
de: Aggregator LizenzErneuern Sie Ihre Li

en: before
de: enz, um Ereign

en: osts can be inserted. | Import ru
de[0]: sse von Facebook, i

en: s daily at
de: alendar, Go

en: appro
de: gle oder Meetup zu i

en: imately
de: portieren.Dafür ist Events Calendar Pro erforderlich. Veranstaltungen, die über den

en: Import runs monthly on day | Import runs weekly onImport scheduleImported EventImporti
de[0]: reitengrad des Veransta

en: g Event
de: tungsortes gefiltert

en: , Ven
de: erden sollen, müssen

en: es, and
de: ine geoloc_lng beinhal

en: rgani
de: enDafür ist Event

en: ers: | Import
de[0]:  Calendar Pro erforderlich. Veranstaltungen, d

en:  events in main
de: efiltert werden sollen, müssen eine geoloc_lng beinhaltenDaf

en: log lo
de: �r ist Events Calendar Pr

en: p | Inde
de[0]:  erforderlich. Veranstaltungen

en: inite article for th
de: önn

en:  phrase "Find a {post
de: n nu

en: type name}" w
de:  gef

en: en the {post
de: ltert

en: ype name}
de: erden,

en: tarts with
de: wenn der Veranstaltungsort entsprechende Geolocationdaten beinhaltet.Benötigt:WiederherstellenIgnorierte &#8220;%s&#8221; wiederherstell

en: a vowel, e
de: nZurück zur PluginseiteZurück zu WordPress UpdatesZeigt alle Veranstaltungs-Schlagwörter zu diesem SuchbegriffZeigt die Daten der erstellten VeranstaltungGibt alle Veranstalter zurück, die den Suchkriterien entsprechenGibt alle zukünftigen Veranstaltungen, die dem Suchkriterium entsprechen, zurückGibt alle Veranstaltungsorte zurück, die den Suchkriterien ent

en: g. "Find an Org
de: prechenZeigt die Daten der erstellten VeranstaltungZeigt die Daten der erstellten VeranstaltungskategorieGibt die Daten des erstellten Veranstaltungsschlagwortes zurückGibt die Daten des erstellten Veranstalter zurückGibt die Daten des erstellten Veranstaltungsortes zurückZeigt die Daten zu der Veranstaltungskategorie mit der angegebenen IDZeigt die Daten zu dem Schlagwort bei Veranstaltungen mit der angegebenen IDGibt die Daten der Veranstaltung mit der angegebenen Post-ID zurückZeigt die Daten zu dem Schlagwort bei

en: n | Indefinit
de[0]: ück
de[1]: Gi

en:  article for the phra
de: t die D

en: e "Find a {post type n
de: ten

en: me}. Will be repla
de: des Ve

en: ed with "an" if the {p
de: ansta

en: st type name} sta
de: tungsorte

en: ts w
de:  mi

en: th a vo
de:  der

[ctx: el.]
en: a | In
de[0]: ang

en: ia | Indian
de[0]: gebe

en: esia | In
de[0]: rags-ID zu

en: orma
de: ückGibt die Dokumentation für die Events Calendar

en: io
de: EST API

en:  about recent template changes and potentially impa
de: m Swa

en: ted template overrides is provide
de: ger-For

en:  below. | Ini
de[0]: at zurück

en: ializing Tribe Event
de: ReunionDie Übers

en:  on %s | Install %sInstal
de[0]: hreiben

en:  Plugin | InstalledInstalled Add-OnsI
de[0]: egeln wurden beim

en: stantly updates the calendar
de: Laden die

en: view when searching for or fi
de: er Hilfe

en: tering events. | Invalid Eve
de[0]: eite b

en: tbrite URL | Invalid
de[0]: reinigt. Es

en: acebook URL | Invalid Fre
de[0]: besteh

en: uency | Invalid KeyInvalid Meetup URLInvalid credential save nonce
de[0]:  die

en: Invalid creden
de: Chance, dass e

en: ial save request | Invalid d
de[0]: ne Überschreib

en: ta provided for CSV import. | Invalid field type specifie
de[0]: n Regeln auf ei

en: ommon/" directory in the events calendar plugin. | It is awesome that your calendar is <em>THE PLACE</em>
de[0]: det wurde.
de[1]: Rh

en: to get hooked up with pri
de: de IslandGen

en: e choice ways to spend time
de: u hierRumäni

en:  You have more events than Jabba the
de: nImpor

en: utt has rolls.
de:  durchführenRu

en: oo bad visitors are hiring
de: slandR

en: a personal assistant to go through all the choi
de: andaS�

en: es. Ever wish you c
de: o Tom�

en: uld just filter the calenda
de:  und Príncipe dobraSa

en:  to only show events in walking distance, on a weekend, that are free? BOOM. Now you can. Introducing…
de: nt-BarthélemyS

en: the Filter Bar. | It looks like you
de[0]: . Helena
de[1]: St. Kitts und N

en: re using our legacy plugin, %1$s, along with
de: visSt. LuciaSaint-Pierre und

en: ur new Event Aggregator service. Event Aggregator i
de: Miquelon

en: cludes all the
de: St. Vincent u

en: features of th
de: d die GrenadinenSamoaSan MarinoSaSamstagSau

en:  legacy plug
de: i-ArabienSpeichernÄnderungen speichernSpeichere geplante ImporteZeitplan:Geplanter ImportGeplante ImporteDer geplan

en: n plus enhanced function
de: e Import wurde erfolgreich aktualisiert.Geplante Importe funktionieren möglicherweise nicht zuverläs

en: lity.
de: igZeitplan StatusScrollen Sie nach unten zur Kalenderadresse und klicken Sie auf die iCal

en: or best results, pl
de: Schaltfläche (Hinweis: Wenn Ihr Kalender privat ist, müssen Sie st

en: ase deactivate %1$s. | It looks like you are using our legacy plugins, %1$s and %2$s, along with our new Event Agg
de[0]: tt dessen auf die Schaltfläche iCal neben dem privaten Adresskopf klicken).
de[1]: Suche
de[2]: %s suche

en: ega
de: Suche %ss-KategorienSuche Aggregator DatensatzSuchen:Dies ist ein Beispiellink%s auswählenAlle auswählenInhaltstyp auswählenWähle HäufigkeitWähle Import TypQuelle wählenWähle QuelleLand wählen ...Staat wählen (nur für USA!)Alle Seiten selektierenWählen Sie aus, wie oft die V

en: or servi
de: ranstaltungen automatisch importiert we

en: e. Event Aggregator includes a
de: den sollen.Wählen Sie das Veran

en: l the features of the legacy plug
de: taltungsf

en: ns
de: ld au

en: lus enh
de: , das am besten zu Ihrer

en: nced
de: SV-Date

en: function
de: spalte p

en: lity
de: sst. Der

en:  For best results,
de: Inha

en: please d
de: t dieser Spalte wird dan

en: activate
de:  beim Erzeugen der Ve

en: 1$s and %2$s. | It looks like you're using %1$s, but the licens
de[0]: anstaltung dem

en:  key is
de: ngegebenen Veranstaltungsfeld zugeor

en: nvalid. Please
de: net.Wählen Sie das Datumsformat, w

en: ownload the latest version %2$sfrom your account%3$s. | It looks like you're using %1$s, but the license keys are invalid. Please download the latest versions %2$sfrom your account%3$s.ItalyJamaicaJan
de[0]: lches bei der Datumwahl ("Datepicker") verwendet wird.
de[1]: Wählen Sie Ihre .CSV-Datei aus der WordPress-Medienbibliothek aus. Möglicherweise müssen Sie die Datei vorher von Ihrem Computer

en: anuary | JapanJordanJulJulyJunJuneKansasKazakhstanKeep the Core Plugin %sFREE%s!KentuckyKenyaKeywordKeyword(s)Keywords:KiribatiKnowledgebaseKorea, Democratic People's Republic ofKorea,
de[0]: n die Bibliothek hochladen.
de[1]: Wählen Sie Ihre ICS-Datei aus der WordPress-Medienbibliothek aus. Möglicherweise müssen Sie die Datei vor

en: epublic of | KuwaitKyrgyzstanLagoonLao People's Democratic RepublicLast ImportLast Import:Latest Import:Latest Version:LatviaLearn MoreLearn moreL
de[0]: er von Ihrem Computer in die Bibliothek hochladen.
de[1]: Senegal
de[2]: Sep
de[3]: September
de[4]: Serbien
de[5]: Serve

en: arn more. | LebanonLegacy ImportLesothoLiberiaLibyaLicense &amp; UsageLicense KeyLicense Key Status:License key(s) updated.LicensesLiechtensteinLimi
de[0]:  Verbindu

en:  result
de: gLegen S

en: set to spec
de: e die Standa

en: fic IDs | Limit result set to terms assigned to a specific event (an alias of the
de[0]: d Wä

en: post" parameter) | Limit result set to terms assigned to a specific parentLimit result set
de[0]: rung für

en: to terms assigned to a specific post | Limit r
de[0]: ie Veranst

en: sult set to terms with a specific slug | Limit results to those matching a stringLimit the number of imported events by number, date range, or not at all; on slower websites this may impact the success of imports. Selecting a shorter time period or
de[0]: ltung

en:  smaller number of events may improve results. | Limited connectivity with EventbriteLimited connectivity wi
de[0]: preise f

en: h Facebook | Link ColorListList-style ViewsLithuaniaLoading %sLocationLocation:Log into EventbriteLog
de[0]: st. Bi

en: nto Facebook | Logging levelLooking for More Features?Looking for Something Special?
de[0]: te beach

en: Looking for additional functionality includi
de: en Sie, d

en: g recu
de: ss d

en: ring even
de: es nu

en: s, custom meta, commu
de:  zukünftige Veranstaltu

en: ity events, tic
de: gentbetri

en: et sales and more? | Looki
de[0]: ft und nicht vergang

en: g for addition
de: ne

en: l functionality
de: ersta

en: including recurri
de: tungen beeinfl

en: g events,
de: ßt.Einst

en: icket sales, publicly submitted events, ne
de: llungen

en:  views and more? | Looks like you are using Gutenberg on this WordPress installation. %1$s
de[0]: instellungen

en: ouisiana | LuxembourgM j, Y @ G:iMacauMacedonia
de[0]: > Allgemein

en: Madagascar | MaineMalachiteMalawiMalaysiaMaldivesMali
de[0]: Übersich

en: alta | Ma
de[0]:  Ei

en: age Activ
de: stellun

en:  Plugins | Map Pin
de[0]: en
de[1]: Die

en: Map Settings | MarMarchMa
de[0]: Einstellungen wurden

en: shall Isla
de: espeichert.Seychellen

en: ds | MartiniqueMarylandMassachusettsMauritaniaMauritiusMayMayotteMeetupMeetup API KeyMeetup
de[0]: Zeige hervorgehobene Verans

en: API Key: | Meetup Import Setti
de[0]: altungsbilder
de[1]: Google Kart

en: gs | Merge DuplicatesMeridian: amAMMeridian: pmPMMetabox t
de[0]:  a

[ctx: tle]
en: Location | MethodMexi
de[0]: ze

en: o | Michig
de[0]: gen
de[1]: Zeige Google

en: n | Mic
de[0]: aps Lin

en: onesia
de: ?Zeig

en:  Federated State
de: n Sie Go

en:  of | Migr
de[0]: gle-Karten

en: te Facebook Events
de: tandardmäßig auf importierten Veranstaltunge

en: settings | Migrate Le
de[0]:  und Veranstaltungsorten an
de[1]: Zeige Google Karte:
de[2]: Zeige

en: acy Ignored Events | Migrat
de[0]: oogle Maps?
de[1]: Zeige Link zu Google Kart

en:  iCal I
de: :Den Link zum Veranstaltungskalender anzeigenZeige _MENU_ EinträgeKommentare anzeigenVeranstaltungen gemeinsam mit anderen Beiträgen anzeigen. Wenn diese Optio

en: porter
de:  gewählt ist, werden Veranstaltungen trotzdem auf der Standard Veranstaltungsseite weiter angezeigt.Zeitzone anzeigenDas Widget nur anzeigen, wenn es anstehende Veranstaltungen gibtAnzeigen:Zeige 0 bis 0 von 0 EinträgenZeige __START_ bis _END_ von _TOTAL_ EinträgenSierra LeoneAnmeldenSingapurEinzelveranstaltungDie URL für einzelne VeranstaltungenSint

en: ettings | Migr
de[0]: Maarten
de[1]: Seiten Lizenzschlüssel
de[2]: Skeleton Style
de[3]: Übersprungen:
de[4]: Skyfall
de[5]: Slowakei
de[6]: Slowenien
de[7]: Salomonen
de[8]: Somalia
de[9]: Manche Funktionen und Add-Ons erfordern die Eingabe eines API Schlüssels oder das Einloggen einer Drittanbieter Website, damit The Events Calendar mit der externen Quellen kommunizieren kann.
de[10]: Beim Einfügen des Datensatzes in de

en: tion: %d Legacy Ignored Post failed
de:  Datenban

en: o be migrated. | M
de[0]:  ist etwas schief geg

en: grat
de: ngen.Das The Events Calendar Plugin erfordert

en: on: %d Lega
de: HP Version %s oder höher. Kontaktieren Sie Ih

en: y Igno
de: en Webhosti

en: ed Posts
de: g-Anbiet

en: failed to be migrated. | Migration: %d Legacy Ignored Post
de[0]: r, um auf eine höhere PHP-Version aktualisieren zu können.
de[1]: Das The Events Calenda

en: was migrated but %d failed. To see the migrated even
de:  Plugin erfordert

en:  you will first need to refresh this screen. | Migration: %d Legacy Ignored Posts were migrated but %d failed. To see the migrated events you will first need to re
de[0]: ordPress

en: resh this screen. | Migration: %d Legacy Ignored Post was mig
de[0]: er

en: ated successfully. To see the migrated event you will f
de: ion %s

en: rst need to refresh this screen. | Migration: %d
de[0]: oder h

en: egacy Ignored Posts were migrated successfully.
de: �her. Bi

en: o see the migrated events you will first need to re
de: te aktu

en: resh this screen. | MinnesotaMiscellaneous SettingsMissin
de[0]: lisieren S

en:  data source for this dropdown | Missing req
de[0]: e Ihr

en: ired fields i
de:  WordPress-In

en:  row %d. | Missis
de[0]: tallation entsprechen

en: ippi | M
de[0]: , bevor Sie fortfahren.
de[1]: Entschuldigung,

en: ssouri | M
de[0]: aber da is

en: dern Tribe does
de:  etwas schief gelaufen. Bitte nochmals versuchen.S

en: ot send any
de: rry, de

en: ser data outsid
de:  Lizens

en:  of your website by def
de: erungsserver ist nicht erreichbar.Sortiere die Auswahl

en: ult.
de: nach den

en: Modern
de: Begriffs

en: ribe, In
de: ttribut

en: . | Moldova,
de[0]: n
de[1]: Quelle
de[2]: Quelle:
de[3]: Südafrika
de[4]: South Carol

en: epublic of | M
de[0]: na
de[1]: Sout

en: n | MonacoMondayMongol
de[0]:  Dako

en: a | M
de[0]: a
de[1]: Südge

en: ntana | MontenegroMonthMonth ViewMonth and year f
de[0]: rgien

en: rmat | Mont
de[0]: und die Sü

en:  view event
de: lichen S

en:  per
de: ndwichinselnSpanien

en: ay | MontserratMore detailed styling,
de[0]: ählen

en: tries t
de: Sie den Typ des

en:  grab styles from your theme. | M
de[0]: nhalt, welchen Sie impo

en: re... | MoroccoMove to trash events ol
de[0]: tieren wollen, z.B. Verans

en: er than
de: altungen.Sri

en: Mozambique | My
de[0]: Lanka
de[1]: Anfangs

en: s | Myanm
de[0]: atum
de[1]: bis
de[2]: Sta

en: r | Names o
de[0]: tzeit
de[1]: Star

en:  required plugins for Community Ti
de: e einen Im

[ctx: kets]
en: Event Tickets Plus
de: ort von dieser Quelle j

en: and Comm
de: tzt, una

en: nity Events | Nami
de[0]: hängig vo

en: ia | Naur
de[0]:  Zeitplan.
de[1]: Start/Ende:
de[2]: Beginn:
de[3]: Bundes

en: twork Settings | NevadaNew %sNew %s
de[0]: uptseite %s
de[1]: Status:
de[2]: Bleib

en: Category Name
de: n Sie in Kontakt mit d

en: New Aggregator Record | New CaledoniaNew HampshireNew ImportNew JerseyNew MexicoNew User PrimerNew
de[0]: m Events Calendar Te

en: York | New ZealandNews
de[0]: m. Wir

en: or Events Users | News and AnnouncementsNew
de[0]: senden rege

en:  and Tutorials | News from Modern Tri
de[0]: mäßig Updat

en: e | Newsletter SignupNextNext %sNext DayNicaraguaNigerNigeriaNiueNoNo %1$s schedul
de[0]: s, wichti

en: d for %2$s. Please try another day. | No %1$s were imported or updated.No %s foundNo %s found in TrashNo Additional C
de[0]: e Ent

en: tegories | No Aggregator Records found in Trash.No Aggregator Records found.No checkbox options specifiedNo data avail
de[0]: ickler

en: ble in table | No default categoryNo description providedNo event tags match the query or the reque
de[0]: inwe

en: ted page
de: se,

en: as not
de: nd sogar gelegentlich Rabatte.Dauerhaft sichtbar in MonatsansichtBeende

en: ound. | No file chosenNo importer defined
de[0]: lle Event Aggregator Import Läufe. Bereits import

en: or %s | No license enter
de[0]: erte Veranstaltun

en: d. Consult your network adm
de: en sind nicht betroffen. Import

en: nistrator. | No matching %1$s listed under %2$s scheduled for %
de[0]: via CSV ist weiterhin ver

en: $s. Please try another day. | No matching %1$s listed und
de[0]: ügbar.
de[1]: Erfolgreich
de[2]: Erfolgreich abgeschlossen! Die E

en: r %2$s. Please try viewing the full calendar for a comp
de: nstellungen von Facebook Events wurden

en: ete list of %3$s. | No matching %1$s listed under %2$s. Please
de[0]: zu Event Aggregator migriert. Si

en: try viewing the full calendar for a complete list o
de:  können Ihre migrierten Import

en:  events. | No matching records foundNo
de[0]:  auf der Registerkarte

en: notable changes detected | No notable template c
de[0]: eplante Importe anzeigen.
de[1]: Di

en: anges detected. | No previous %s No radio
de[0]:  Einstellungen des iCal Importers wurden erfolgreich in den Event Aggregator importiert. Sie können Ihre migriert

en: ptions specified | No results were found fo
de[0]: n Importe im Geplant

en:  %1$s in or near %2$s. | No saved %s ex
de[0]: n Importe Register anschauen.
de[1]: Geplanter

en: sts. | No select options specifiedNo upcoming %1$s listed under %2
de[0]: Import: %s %d
de[1]: Event Aggregator erfolgreich mit Facebook verbunden
de[2]: Er

en: s. Check out upcoming %3$s for this category or view the ful
de: olgreich Facebook-Token abgerufenImportursprünge erfolgreich geladenSudanSo

en:  calendar. | No upcoming Eventbrite events found.No upcom
de[0]: onntag
de[1]: Sunshine
de[2]: Unterstützung
de[3]: Supportunterlagen, die Ihnen sicherlich helfen
de[4]: Unterstützung für The Events Calendar
de[5]: Suriname
de[6]: Svalbard und

en: ng Facebook events found. | Non-existant field validation func
de[0]: Jan Mayen Inseln
de[1]: Swasiland
de[2]: Schweden
de[3]: Schweiz
de[4]: Syrien
de[5]: Systeminformationen
de[6]: Systeminformationen kopiert
de[7]: Schlagw

en: ion passed | NoneNone of your settings
de[0]: rte:
de[1]: Taiwan
de[2]: Tadschikistan
de[3]: Nutzen Si

en: were saved. Please try again. | Norfolk IslandN
de[0]:  Image Widget Plus, um Ihre Bilder noch

en: rth Carolina | North DakotaNorthern Marian
de[0]: eleganter zu präsentieren. Nutzen Sie Slideshows, Ligh

en:  Islands | NorwayNot connected to %sN
de[0]: box, Unterstützun

en: t seeing an update but expecting one? In WordPress, go t
de:  mehrer Bilder oder die Anzeige zu

en:  %1$sDashboard > Updates%2$s and click "Check Again". | NovNovemberNull logger (will log
de[0]: älliger Bilder - alles mit einem Jahr Unterstützung durch unseren Premium

en: nothing
de: upport.TansaniaVorlage sollte in

en: ified query
de: schoben werden: %sTemplate Overrides müssen in das richtige Unterverzeichnis verschoben werden: tribe_get_template_part('%s')Vorlagen einge

en: ariables h
de: ührt oder aktualisiert mit dieser Ve

en: s a bad
de: sion (%s):Temporäre Datei nicht gefunden. Konnte %

en: format | One
de[0]:  nicht speichern.
de[1]: Tennessee
de[2]: Auf einen Theme oder P

en: week | One-Time Impo
de[0]: ugin

en: t | One-
de[0]: onflikt prüfen.
de[1]: Texas
de[2]: Thailand
de[3]: Danke, dass Sie %s nutzen! Wir v

en: ime imports include all currently listed e
de: n Modern Tri

en: ents, while scheduled i
de: e freuen uns �

en: ports automa
de: ber Ihre Unt

en: ically grab new event
de: rstützung und dass

en:  and update
de: Sie unse

en:  from Eventbrite on a set
de: e Plugins nutzenDanke

en: schedule. Single events can be a
de:  dass Sie Event Tickets nutzen! Wir schätzen sehr Ihre Unterstützung und freuen uns, dass Sie unsere Plugins nutzen. Scharüfen".

en: ded v
de: Nov

en: a a one-ti
de: November

en: e i
de: Keine Protokollierung

en: port. | On
de[0]: Anzahl der Veranstaltungen pro Seite

en: -time import
de: Okt

en:  inc
de: Oktober

en: ude all curr
de: Ohio

en: ntly listed events, w
de: Oklahoma

en: ile sched
de: Oman

en: led imports auto
de: Alle 30 Minuten

en: atically grab new
de: Einmalig

en: events and updates from Facebook on a set
de: Ein Monat

en: chedule. Single events can be added vi
de: Eine oder mehrere der angegebenen Abfragen hat bzw. haben ein ungültiges Format

en:  a one-time impo
de: Eine Woche

en: t. | One-time imports include all currently listed events, while scheduled imports automatically grab new events and updates from Meetup on a set schedule. Single events can be
de[0]: Einmaliger Import

en: dded v
de: Einmalige Importe umfassen alle derzeit aufgelisteten Veranstaltungen, während geplante Importe automatisch neue Veranstaltungen und Updates von Eventbrite nach einem festgelegten Zeitplan erfassen. Einzelne Veranstaltungen können über einen einmaligen Import hinzugefügt werden.

en: a a one-t
de: Einmalige Importe umfassen alle gegenwärtig aufgeführten Veranstaltungen, während geplante Importe automatisch neue Veranstaltungen und Updates von Facebook nach einem festgelegten Zeitplan erfassen. Einzelne Veranstaltungen können über einen einmaligen Import hinzugefügt werden.

en: me import. | One-time
de[0]: Einmalige Importe umfassen alle gegenwärtig aufgeführten Veranstaltungen, während geplante Importe automatisch neue Veranstaltungen und Aktualisierungen von Meetup zu einem festgelegten Zeitplan erfassen. Einzelne Veranstaltungen können über einen einmaligen Import hinzugefügt werden.

en: mports include all events
de: Einmalige Importe umfassen alle Ereignisse im aktuellen Feed, während geplante Importe automatisch neue Veranstaltungen und Aktualisierungen aus dem Feed zu einem festgelegten Zeitplan erfassen.

en: in the
de: Einmalige Importe beinhalten derzeit aufgeführte bevorstehende Veranstaltungen, während geplante Importe automatisch neue Ereignisse und Updates von dieser URL nach einen festgelegten Zeitplan abrufen.

en: urrent feed, while schedul
de: laufend

en: d imports
de: Nur Fehler

en: automatica
de: Enthält nur Basis CSS Angaben, um Layouts wie den Kalender oder die Wochenansicht darzustellen.

en: ly grab new events
de: Nur Lizenzen für %1$sNetzwerk aktivierte%2$s Plugins werden auf dieser Seite angezeigt.

en: nd updates from
de: Nur geplante Import Datensätze können gelöscht werden.

en: he feed on a set s
de: Optimiere die Anzeige Deiner Veranstaltungen mit %1$sThe Events Calendar%2$s, unserem kostenfreien Kalender Plugin. Benötigst Du weitere Funktionen inklusive Serientermine, Kartenverkauf, öffentliche Veranstaltungserstellung, neue Ansichten und mehr? Schaue Dir unsere %3$sPremium Add-Ons%4$s an.

en: hedule. | One-t
de[0]: Hier gewählte Optionen überschreiben die Werte aus "Allgemeine Einstellungen" und "Globale Elemente"

en: me imports in
de: Hier gewählte Optionen überschreiben die Einstellungen in "Allgemeine Einstellungen" und "Globale Elemente".

en: lude currently li
de: Hier gewählte Optionen überschreiben die Werte aus "Allgemeine Einstellungen"

en: ted upcoming ev
de: Sortierung der Attribute auf- oder absteigend

en: nts, while sched
de: Oregon

en: led imports automatically grab new events and updates from this url
de: Veranstalter

en: n a set schedule. | OngoingOnly errorsOnly includes enough css to achieve complex layouts like calendar and week view.Only license fields for %1$snetwork activated%2
de[0]: Beschreibung Veranstalter

en: s plugins will be listed on this screen.  | On
de[0]: Veranstalter E-Mail

en: y scheduled import records can be edited. | Optimize your site's event listings with %1$sThe Events Calendar%2$s, our free calenda
de[0]: Hervorgehobenes Bild des Veranstalters

en:  plugin. Looking for additional functionality including recurring events, user-submission, advanced ticket sales and more? Chec
de: Name des Veranstalters

en:  out ou
de: Telefon

en:  %3
de: Website

en: spremium
de: Informationen zum Veranstalter: Name, Telefon, Website, E-Mail

en: dd-ons
de: Veranstalter

en: 4$s. | Options sele
de[0]: Veranstalter sollten mit dieser Veranstaltung verbunden sein

en: ted here will override what was selected in the "General Theme" and "Global Elements" sections | Options selected here will override what wa
de[0]: Veranstalter sollten die angegebene Zeichenkette im Titel, der Beschreibung oder den benutzerdefinierten Felder enthalten

en:  selecte
de: Veranstalter sollten Veranstaltungen mit ihnen verbunden haben

en:  in the "General T
de: Veranstalter sollten anstehende Veranstaltungen mit ihnen verbunden haben

en: eme" and "Global
de: Quelle:

en: lements" sectio
de: Andere URL

en: s. | Options
de[0]: Andere URL (beta)

en: selected here will overrid
de: Andere URL Importeinstellungen

en:  what was selec
de: Andere URLs

en: ed in the "General Th
de: Das %s auf unserer Website ist ein großartiger Ort, um Tipps und Tricks und Infos über das Anpassen unserer Plugins zu finden.

en: me" section | Order sort attribute ascending or descendin
de[0]: Netzwerk Lizenzschlüssel überschreiben

en: ption | Organizer Email
de[0]: Pakistan

en: rganizer Featured Image | Organ
de[0]: Palau

en: zer Name | Organizer
de[0]: Panama

en: hone | Organize
de[0]: Papua-Neuguinea

en:  Website | Organizer information: name, phone, website, emailOrganizersOrganizers should be related to this eventOrganizers shoul
de[0]: Paraguay

en:  contain the s
de: Übergeordnete %s-Kategorie

en: ecified string in the title, description or c
de: Übergeordnete %s-Kategorie:

en: stom
de: Eltern Aggregator Datensatz:

en: ields | Organizers should hav
de[0]: Vergangene %s

en:  events associated to them | Organizers shoul
de[0]: Ausstehender Review

en:  have upcomi
de: Pennsylvania

en: g event
de: Lösche Veranstaltungen permanent älter als

en:  associat
de: Berechtigungsfehler

en: d to them | Or
de[0]: Peru

en: gin: | Other URLOther
de[0]: Philippinen

en: RL (beta) | Ot
de[0]: Telefon:

en: er URL Import Se
de: Pitcairninseln

en: tings | Other URL
de[0]: Bitte weiter warten, während Deine Vorschau erstellt wird.

en: ite’s
de: Bitte melde Dich an, um Veranstaltungsimporte von Facebook zu ermöglichen.

en: %s is a great place to fin
de: Bitte beachte, dass jeglicher Support über das Forum erfolgt. Du kannst uns mailen oder tweeten ... aber wir werden Dich wieder auf das Forum verweisen 😄

en:  tips an
de: Bitte beachten, dass ein Nutzer ein Website-Konto für diese Domain besitzen muss, um über das Anmeldeformular für Community-Events neue Events zu erstellen. Diese Information wird in der lokalen Datenbank beibehalten. Es ist auch möglich, Ereenen ID nicht löschen.Der aktuelle Benutzer kann das Veranstaltungsschlagwort m

en:  tricks for usi
de: t der angegebenen ID nicht löschen.Der aktuelle Nutze

en: g and c
de:  kann die Veranstaltung mit der angegebenen ID nicht löschen.

en: stomizing our plugins. | Override network license keyOverwrite my event with any changes from the original source.PSST... Want a Discount?PakistanPalauPanam
de[0]: Der aktuelle Benutzer kann den Veranstalter mit dieser ID

en: ppines | Phone:PitcairnPlease continue to wait while your preview is generated.Please log in to e
de[0]: s Tageslimit von %d Importanforderungen an den Event

en: able event imports from Eventbrite. | Please log in
de[0]: ggregator Service wurde erreicht. Bitte versuchen Sie es später erneut.
de[1]: Der Datumstag
de[2]: D

en: o enable event imports from Facebook. | Please n
de[0]: e Datumstunden
de[1]: Die Datumsminuten
de[2]: Der Datumsmonat
de[3]: Die

en: te that all hands-on support is p
de: atumsekunden

en: ovided
de: Das Datumsjahr

en: via the
de: Die S

en: help desk. Y
de: andard V

en: u can email or
de: ranstaltungskategor

en: tweet at us�
de: e f�

en: � ​but we will probably point you b
de: r Veranstaltung

en: ck to
de: nDie Standard Veranstaltungskate

en: the help desk 😄 | Please note that to create new events thr
de[0]: orie f�

en: ugh the C
de: r Verans

en: mmunity Ev
de: altunge

en: nts submission form, a user must hold
de: , die via .i

en: a website
de: s Dateien impo

en: ccount on this domain. This information is retained in the lo
de: tiert wurdenDer Standard

en: al databas
de: Ver

en: . It i
de: nstaltungsstatus für Veranstaltungen, die via CSV imp

en:  also possible to
de: rtiert wurdenD

en: reate events anonymously, if the site
de: e Standard

en: wner ha
de: erans

en:  this option enabled. | Please provide a Eventbrite URL when importing from Eventbrite.Please provide a Facebook URL when importing
de[0]: altungskate

en: rom Facebook. | Please
de[0]: orie f�

en: provide a Meetup URL when importing from Meetup. | Please provide the URL that you wish to import.Please provide the file that you wish to im
de[0]: r Veranstaltungen, die über Faceb

en: ort. | Pl
de[0]: ok importiert wurden
de[1]: Die Standard Verans

en: ase refresh the page and try your request again. | Please wait while time zone data is added to your events.Please wait while your preview is fetche
de[0]: altungsk

en: . | Plugin ActivePlugin InactivePolandPortugalPost Title ColorPostal Code:Premium Add-OnsPress "Cmd + C" to copyPrevPreviewPreviousPrevi
de[0]: tegorie für Veran

en: us %s | Previous DayPrice Background
de[0]: taltungen,

en: Color | ProProduct Releases, Tutorials and Community
de[0]: die über G

en: Activity | PublishedPuerto RicoQata
de[0]: ogle Kalender importiert werden
de[1]: Die Standard V

en: s) | Ra
de[0]: taltungen,

en: ius
de: die über Meetup impo

en: 1$sEvent
de: Die Standard Veranstaltungskategorie für

en: Tickets
de: Veranstaltungen, die über iCalendar

en: 2$s %3$s | Rate %1$
de[0]: importiert wu

en: The Events Calendar%2$s %3$s | Ra
de[0]: den
de[1]: Die Standard Veranstaltungskategorie für Veranstaltungen, die über eine andere URL importiert werden
de[2]: Die Standard Beitragsstatus für Veranst

en: e It | Rat
de[0]: ltungen
de[1]: Der Standard

en:  us today! | Rating:Read moreR
de[0]: eranstaltungsstatus für Veranstaltungen, die

en: ad more a
de: via .ics Dateien importiert wurdenDer

en: out ou
de: Standard Beitragsstatus für Veranstaltungen, die über CSV importiert werdenDer Standard Vera

en:  support po
de: staltungsstatus für Veranstaltungen, die über Facebook importiert wurdenDer Standard Beitragsstatus für Veranstaltungen, die über Google Calendar importiert werdenDe

en: icy | Recent Template
de[0]:  Standard Beitragsstatus für Veranstaltungen, die über Meetup importiert werden
de[1]: Der Standard Veranstaltungsstatus für Veranstaltungen, die über iCalendar importiert wu

en: hanges | Record: Re
de[0]: den
de[1]: Der Standard Beitragsstatus der importierten Veranstaltungen über andere URLs
de[2]: Die Details zu jeder Größe für das Bild
de[3]: Die Details Ihres Kalender-Plugins

en: ords per page | Refi
de[0]: und die Ei

en: e: | Re
de[0]: stellungen werde

en: resh y
de:  oft für Sie oder unsere Mitarbeiter benöt

en: ur connect
de: gt, um ein Problem zu b

en: on to Eventbrite | Refresh your connection to FacebookRelease NotesRemoving this scheduled import will stop automatic imports from the source. No events will be deleted.Renew Your License NowRenew your Event Aggregator Facebook tokenRenew your Event Aggregator licenseRenew your license in
de[0]: heben. Bitte melden Sie sich

en: rder to import events from F
de: an, um Ihre Systeminformationen automatisch mit unserem Support-Team zu teilen. Dieses erlaubt uns, Sie sch

en: cebook, iCalendar, Google, or Meetup. | Requires Events Calendar Pro
de[0]: eller zu unterstützen, wenn Sie in unseren Foren posten.
de[1]: Die

en:  Events should be filtered by their venue latitude location, must also provide geoloc_lng | Req
de[0]: E-Mail Adresse wird auf der Website verschleiert, um sie gegen Sp

en: ires Events Calendar Pro. Events should be filtered by
de: m zu schützen.Die Veranstaltungs-ID fehlt in der AnfrageDie Veranstaltungs ID,

en: heir venue longitude location, must also pro
de: ie global zur Identifizierung im Event Aggregator verwend

en: ide geolo
de: t wirdDie Wordpress Beitrags ID der Veranst

en: _lat | Requires Events Calendar Pro.
de[0]: ltung
de[1]: Die Autor ID der Veranstaltung
de[2]: Die WordPress Bei

en: vents
de: rags ID des Autors der VeranstaltungDie Veranstaltungskategorie

en: should b
de: Die Beschreibung der Veranstaltungskategorie

en:  filtered by whether their venue has geolocation data | Requires:RestoreRestore &#8220;%s&#8221; from the IgnoredReturn to Plugins p
de[0]: er Name der Veranstaltungskategorie
de[1]: Die Kategorie-Titelfo

en: ge | Return to WordPress UpdatesReturns all the event categories matching the search criteriaReturns all the event tags matching the search criteriaReturns all the organizers matching the search criter
de[0]: m der Veranstaltung
de[1]: Die ID der Veranstaltungskategorie fehlt.
de[2]: Die ID der Veran

en: a | Returns all the upcoming events match
de[0]: taltungskategorie fehlt.
de[1]: Die Veranstaltungskategorie mit der angegebenen ID konnte ni

en: ng the search criteria | Returns all the venues matching the search criteriaReturns the data of the created eventReturns the data of the created event categoryReturns the data of the created event tagReturns the
de[0]: ht gelöscht werden.
de[1]: Die Veranstaltungskategorie mit der angegebenen

en: data of the created organizer | Returns the data of the c
de[0]: ID wurde schon gelöscht.
de[1]: Der Eintrittspreis
de[2]: Die D

en: eated venue | Returns the data of the event category with the specif
de[0]: tails der Veranstaltungskosten
de[1]: Der Eintrittsprei

en: ed term ID | Returns the data of the even
de[0]:  inklusive der Währung
de[1]: Die Veranstaltung konnte nicht gel

en:  tag with the specified term ID | Returns the data of the event with the specified post IDReturns the data of the organizer wit
de[0]: �scht werden
de[1]: Die Veranstaltung konnte nicht aktualisiert werden
de[2]: Das

en:  the specified post ID | Returns the data of the updated eventReturns the data of the updated event categoryReturns
de[0]: rstellungsdatum der Veranstaltung in UTC-Zeit
de[1]: Das Erstellung

en: the data of the updated event tag | Returns the data of the updated venueReturns the data of the venue with the
de[0]: datum der Veranstaltung in der Zeitzone der Website
de[1]: Die Beschreibung der Veran

en: specified post ID | Returns the documentation for The Events Calend
de[0]: taltung
de[1]: Die Veranstaltung hat keinen Veranstaltungsort
de[2]: Die Veranstaltung hat keinen

en: r REST API in Swagger consumable format. | ReunionRewri
de[0]: Veranst

en: e rules were purged on load of this help page. Chances are the
de: lter zugewiesenEnddatum und -zeit der VeranstaltungDas Veranstaltungs - Enddatum in UTC ZeitDas Veranstaltungs-Enddatum in der Zeitzone der Veranstaltung oder WebsiteDe

en: e is a rewrite rule flush occurring in a plugin or theme! | Rhode Is
de[0]:  Auszug (Tei

en: and | Right hereRomaniaRun ImportRussi
de[0]:  der Besch

en: n Federation | RwandaS&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute
de[0]: eibung) d

en: ncipe | Saint Barth&eacute;lemySaint HelenaSaint Kitts
de[0]: r Veranstaltung
de[1]: Die

en: and Nevis | Saint LuciaSaint Pierre and MiquelonSaint Vincent and
de[0]: ID oder

en: The Grenadines | SamoaSan MarinoSatSaturdaySaudi ArabiaSaveSave ChangesSave Scheduled ImportSchedule:Scheduled ImportScheduled ImportsSche
de[0]: RL des

en: uled import was successfully updated. | Scheduled imports may not run reliablyScheduler StatusScroll down to Calendar Address and click the iCal button (note: if your calendar is private, you'll need to click the iCal button next to the Private Address header instead).SearchSearch %sSearch %s CategoriesSearch Aggregator RecordsSearch for %s b
de[0]: hervorgehobenen Veranstaltungs

en:  Date. Please use t
de: ildesDas Veranst

en: e format %s. | Search for %s by Keyword.Search for %s by month. Please use the format %s.Search our support help deskSearch:See an example of the linkSelect %sSelect AllSelect Content TypeSelect FrequencySelect Import TypeSelect OriginSelect SourceSelect a Country:Selec
de[0]: ltungsbild

en:  a State: | Select all pagesS
de[0]: r, falls vorhanden

en: lect how often you would like events to be automatically imported. | Select the Event Field that bes
de[0]: ie Verans

en:  matches your CSV file column. The contents of that column will then be mapped to the specifie
de: altung liegt bereits im P

en:  event field when the event is created. | Select the date format to use
de[0]: pierkorb
de[1]: Das letzte Änderungs

en: n datepickers | Select your .CSV file from the WordPress media library. You may need to first upload th
de[0]: atum

en:  file from your computer to the library. | Select your ICS file from the WordPress media library. You may need to first upload the
de[0]: n UTC-Zeit

en: file from your computer to the
de: Da

en: ibrary. | SenegalSepSeptemberSerbiaServ
de[0]:  letzte

en: r Connection | Set the default currency
de[0]: Änderungsdat

en: ymbol for event costs. Note that
de: m für di

en: this only impacts future
de:  Veranstaltung in der

en: vents, and changes made will not apply retroa
de: Zeitzone der Websitedie l

en: tively. | SettingsSettings > G
de[0]: nge Veran

en: neral | Settings overviewSettings
de[0]: taltungsbeschrei

en: saved. | SeychellesShow Fe
de[0]: ung
de[1]: Der Veransta

en: tured Event Images | Sh
de[0]: tungsname
de[1]: Die ID oder die Daten des Veranstalters

en: w Google Map | Show Google Map Link?Sho
de[0]: ür diese Veranstaltung
de[1]: Der Veranstalter
de[2]: Die ID dieser Veranstalt

en:  Google Map by default on imported event and venues | Show Google Map:Show Google Map?Show Google Maps Link:Show The Events Calendar linkShow _ME
de[0]: ng fehlt
de[1]: Die Be

en: U_ entries | Show commentsShow events with the site's other posts. When this box is check
de[0]: trags-ID der Veranstaltung fehlt.
de[1]: Der Beitragsstatus der Veranstaltung
de[2]: Das Veröffentlichungsdatum der Veranstaltung
de[3]: Das Veröffentlichungsdatum der Veranstaltung (UTC Zeitzone)
de[4]: die kurze Veranstaltungsbesc

en: d, events will also contin
de: reibu

en: e to appear on the defau
de: gDie Tit

en: t events page. | Show time zoneShow widget only if there are upcoming eventsShow:Showing 0 to 0 of 0 entri
de[0]: lform der Veranstalt

en: s | Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entriesSierra LeoneSign UpSingaporeSingle EventSingle event URL slugSint MaartenSite License KeySkeleton StylesSkipped:SkyfallSlovakia (Slovak Republic)SloveniaSolomon Isla
de[0]: ng
de[1]: Startdatum und -zeit de

en: ds | SomaliaSome features and add-ons require you to enter an API key or log i
de[0]:  Veranstaltung
de[1]: Das Veranstaltungs - Startdatum in UTC Zeit
de[2]: Das

en: to a third-party website so that The Events Calendar can communicate wit
de: Veranstaltungs-Startdatum in der

en:  an outside source. | Something went wrong while inserting the re
de[0]: eitzone der Veranstaltung oder Website
de[1]: Der Status der Veransta

en: ord in the database. | Sorry, The Events Calendar requires PHP %s or
de[0]: tung
de[1]: Die Beschreibung des Veranstaltungssc

en: igher. Talk to your Web host about moving you to a newer versio
de: lagwort

en:  of PHP. | Sorry, The Events Calendar requires WordPress %s or higher. Please upgrade your WordPress install.Sor
de[0]: s
de[1]: Der Name des Veranstalt

en: y, but somet
de: ngsschlagwort

en: ing went wron
de: Das Veranstalt

en: . Please try aga
de: ngsschlagwort der Tit

en: n. | Sorry, key
de[0]: lform
de[1]: Die ID des V

en: alidation server
de: ranstaltungsschla

en: is not availa
de: wortes fehlt o

en: le. | Sort collection by term attribute
de[0]: er existiert nich

en: Source | Source:South AfricaSouth CarolinaSouth DakotaSouth
de[0]: .
de[1]: Die ID für de

en: Georgia, South Sandwich Islands | SpainSpecify the type
de[0]:  Schlagwortbegriff der Verans

en: of content you wish to import, e.g. events. | Sri LankaStart
de[0]: altungen fehlt.
de[1]: Das Ver

en: Date | Start Date Time "to" End Date TimetoStart TimeStart an imp
de[0]: nstaltungsschlagwort mit der angegebenen ID konnte nicht gelöscht werden.
de[1]: Da

en: rt from this source now, regardless of schedule. | Start/En
de[0]:  Veranstaltungsschlagwort mit der angegebenen ID wurde bereits gelöscht.
de[1]: Die Schlagwörter der Veranstaltung
de[2]: Die Zeitzone der Veranstaltung
de[3]: Die Zeichenkette für die Zeitzone der Verastaltung
de[4]: De

en: : | Start:Starting March 2019, %1$s will no longer support ve
de[0]:  Titel der Veranstaltung
de[1]: Der Veranstaltungsort
de[2]: Die Veranstalter ID oder -daten de

en: sions prior to PHP 5.6. Your site is currently using PHP vers
de:  EventsDie URL der Website zur VeranstaltungDie Veranstaltung mit der angegebenen ID konnte nicht gelöscht werden.Die Veranstaltung mit der angegebene

en: on %2$s which will no longer be su
de:  ID wurde bereits gelöscht.Die Veranstaltung mit der angegebenen ID ist nicht erreichbar.Die bereitgestellte Datei konnte nicht geöffnet werden. Bitte

en: ported by %1$s. For best results, we recommend using PHP 5
de: bestät

en: 6 or above. | Starting March 2019, %1$s will no longe
de[0]: gen

en:  work with versions prior to PHP 5.4. Currently your sit
de: Sie, dass

en:  is using PHP version %2$s. For best results, we recommend usin
de: es sich

en:  PHP 5.6 or above. | State or Province:Static front pag
de[0]: um richtig format

[ctx: setting]
en: Main %s Page | Status:Stay in touch with The Even
de[0]: erte ICS Datei handelt.
de[1]: Die Datei wurde nicht gefunden. Bitte versuchen Sie es nochmal.
de[2]: Die nachfolgenden Felder werden für einen erfolgreichen Import benötigt:
de[3]: Die folgenden

en: s Calendar team. We send out periodic updates, key develop
de: Plugins sind

en: r notices, and even the occasional discount. | Sticky
de[0]: icht mehr aktuell: %1$s.

en: in Month View | Stop all Event Aggregator imports from running. Existing imported events will not be affected. Imports via CSV file will still be available.Submit %s searchSuccessSuccess! The settings from Facebook Events have been migrated to Event Aggregator. You can view
de[0]: lle Add-Ons enthalten Ab

en: our migrated imports on the Scheduled Imports tab. | Success! The settings from iCal Importer h
de[0]: ängigkeiten zu The Events Calendar u

en: ve been migrated to Event Aggregator. Yo
de: d werden n

en:  can view your migrated imports on the Scheduled Imports t
de: cht korrekt funktionieren, solange sie ni

en: b. | Successfully %s %d sched
de[0]: ht mit der richtigen

en: led import | Successf
de[0]: ersion verwendet werden

en: lly connected Event Aggregator to
de:  %2$sMehr erfahren%3$s.Die folgende Vorschau enthält nicht unbedingt alle Daten aus Ihrer CSV

en: acebook | Successfully
de[0]: Datei. Die unten an

en: fetched Eventbrite Token | Succe
de[0]: ezeigten Daten die

en: sfully fetched Facebook
de: en als Leitfaden für die Z

en: Token | Successfully load
de[0]: ordnung der Spalten der CSV-Datei zu den ent

en: d import origins | SudanSuggested text:SunSundaySunshi
de[0]: prechenden Ereignisfel

en: e | SupportSupport ResourcesSupport fo
de[0]: ern.
de[1]: Die folgenden

en:  The Events Calendar | SurinameSvalbard and Jan Mayen IslandsSwazil
de[0]: rei Felder akzeptieren die Datumsformat Optionen, die für die PHP %1$s-Funktion verfügbar sind. <a href="%2$s" target="_blank">Hier erfahren Sie, wie Sie Ihr eigenes Datumsfor

en: nd | SwedenSwitzerlandSyrian Arab RepublicSystem InformationSystem in
de[0]: at erstellen kön

en: o copied | Tags:
de[0]: en</a>.
de[1]: Diese Funktion muss einen $event übergeben oder in einer S

en: Taiwan | TajikistanTake
de[0]: hleife ve

en: your image widgets to the next level with Im
de: wendet werden.Der Hash des n�

en: ge Widget Plus! We've taken th
de: chsten erwarteten Stapels, wie zuvor vom Client

en:  simple functionality of our b
de: bereitgestel

en: sic Image Widget and amped it up wi
de: tDie Wo

en: h several popular feature requests - multiple
de: dpress B

en: image support, slides
de: itrags ID des Bilde

en: ow, lightbox, and random image - all bac
de: Das mit der Veranstaltung verknüpft

en: ed by a full year of premium support. | Tanzani
de[0]:  Bild konnte

en: , United Republic of | Templa
de[0]: nicht an die Veranstalt

en: e overrides should be moved to
de: ng angehängt

en: the correct subdirectory: %s | Template overrides s
de[0]: erden.
de[1]: Die Gra

en: ould be moved to
de: ik, wel

en: he correct subdirectory: tribe_get
de: he mit I

en: template_part('%s') | Templates introduce
de[0]: rer Veran

en:  or updated with this releas
de: taltung v

en:  (%s): | Temporary file not found. Could not s
de[0]: rknüpf

en: ve %s. | TennesseeTest for a theme or plugin conflictT
de[0]:  ist, konnte nicht importiert werden.
de[1]: Das mit Ihrer Veranstaltung verknüpfte Bild ist nicht mit Ihrem API-Schlüssel zugänglich.
de[2]: Die Bild Dateierweiterung
de[3]: Die Bildhöhe in Pixel in der angeg

en: xas | ThailandThank you for
de[0]: benen Größe
de[1]: Das Bild Mime-Typ
de[2]: Die Bildhöhe in Pixel
de[3]: Die Bildbreite in P

en: using %s! All
de: xelDie Bildbreite in Pixel in der angegebenen GrößeDer Import ist aus einem unbekannten Grund fehlgeschlagen. Bitte erneut versuchen. Wenn das Problem weiter exis

en: f us at Modern Tribe sincerely
de: iert kontaktieren Sie den Support.Der Import ist in Arbeit.Die Quelle des Importdatensatz fehlt.Die eindeutige ID des Imports, wie vom Event-Aggregator-Ser

en: ppreciate your suppo
de: ice bereitgestelltDer Import startet bald.Das letzte Mal, dass diese Veran

en: t and we’re excited to see you using our plug
de: taltung importiert und / oder aktualisiert wurde.De

en: ns. | Thank you for using Event
de[0]:  Lizenzschlüssel, den Sie nach Abschluss des Ka

en: Tickets! All of us at
de: fs von

en: Modern Tribe sincerely app
de: %1$s er

en: eciate your support and we're excited to s
de: alten habe

en: e you using our plugins. Ch
de: , gewährt Ihn

en: ck out our han
de: n Zugriff au

en: y %1$sNew User Primer%2$s to
de:  Support und Updates, bis er abläuft. Sie mü

en: et started. | Thanks for Updating
de[0]: sen den

en: he Events Calendar | Thanks for activating Event Aggr
de[0]: Schlüssel unten nicht eingeben, damit die Plugins funktionieren, aber Sie müs

en: gator! It looks
de: en ihn ei

en: ike you have some setting
de: geben, um au

en:  and imports confi
de: oma

en: ured on our legacy
de: ische Upd

en: importer plugins. To complete your transition, we n
de: tes zu erhalten. %3$sSie finden Ihre Lizenzschlüssel unter %2$s%4$s.

en: ed to transfer those options to o
de: er Link auf

en: r new system. | Thanks for setting up a valid key. It will expir
de[0]: das Bil

en:  on %s | The "%s" source is invalid and cannot be reached on "%s" in
de[0]:  in der angegebenen Größe auf der Website
de[1]: Der neue Status für den Nutzer, nicht lokalisiert.
de[2]: Der neue Status des Imports.
de[3]: Der nächste Import ist für %1$s geplant.
de[4]: Die Anzahl der Veranstaltungkategorien, die pro

en: tance. | The "/p
de[0]: Seite zurückgegeben werden
de[1]: Die Anzahl der Veranstaltungsschlagworte, die pro Seite zurückgegeben werden
de[2]: Die Anzahl der Veranstaltungen pro Seite in der Listenansicht. Wirkt si

en: ge/" URL string com
de: h nicht auf andere Ansichten

[ctx: onent.]
en: page | The "Create or
de[0]: aus.
de[1]: Die Anzahl der Verans

en: Find {post type
de: altunge

en: name}" label fo
de:  pro Seite in der Listen-, Foto- und Kartenansicht. Wirkt sich nicht auf andere Ansichten aus.Die Anzahl der Veranstaltungen, die auf jeder S

en:  custom linked post types
de: ite zurückgegeben werden sollenDi

en: hat are *not* Venues
de:  Anzahl der Veranstalter, die pro Seite zurückgegeben werden sollenDie Anzahl der mit dem Begriff verbundenen ArtikelDie Anzahl der Veranst

[ctx: r Organizers]
en: Create or Find %s | The "Find a {post type
de[0]: ltungsorte, die a

en: name}" label for custom linked post types that are *not*
de: f jeder Sei

[ctx: enues or Organizers]
en: Find %1$s %2$s | The %3$s "%1$s"
de[0]: e zurückgegeben werden
de[1]: Die Veranstalter ID, die global zur Identifizierung im Event Aggregator verwendet wird
de[2]: Die Wordpress Beitrags-ID des Veranstalters
de[3]: Die Autor ID des Veranstalter

en: uses the "/%2$s" slug: the Events Calendar plugin will show its calendar in place of the page. | T
de[1]: Die WordPress Beitrags ID des Autors des Veranstalters
de[2]: Der Veranstalter kann nicht aus den zur Verfügung gestellten Daten erstellt werden
de[3]: Der Veranstalter konnte nic

en: e 'categories' parameter contains inv
de: t gelöscht werdenDer V

en: lid category slugs or IDs | The 'end_date' parameter must be
de[0]: ranstalter konnte nicht aktualisiert werden
de[1]: Das Ers

en: in a supported format | The 'page' parameter must be a positive integer greater than 1The 'per_page' parameter must be a positive integer greater than 1The 'search' parameter must be a stri
de[0]: ellungsdatum für den Veranstalter in UTC Ze

en: g | The 'start_date' parameter must be in a supported formatThe 'tags' parameter contains invalid tag slugs or IDsThe CSV file cannot be found. You may need to re-upload the file.The Event Aggregator API
de[0]: t
de[1]: Das Erstellungsdatum für den Orga

en: responded with bad data. Please <a href="https://theeventscalendar.com/support/post/" target="_blank">contact support</a>. | The Eventbrite Tickets add-on allows you to create
de[0]: isator in der Zeitzone der Website
de[1]: D

en: & sell tickets through The Events Calendar using the power of
de: e Bes

en: 1$sEventbrite%2$s. Whether you’re creating your ticket on the WordPress
de: hreibung des Veransta

en: dashboard or importing the
de: te

en: etails of an already-existing event from %1$sEventbrite.com%2$s, this ad
de: sDie E

en: -on brings the power of the Eventbrite API to your calendar
de: Mail-Adr

en: source WordPress plugin
de: altersDie E-Mail-Adresse des VeranstaltersDi

en: 1$sThe Events Calendar%2$s. PRO offers a whole h
de:  ID oder URL des Beitragsbildes des Ver

en: st of calendar feat
de: nstalter

en: res including recurring events, cu
de: Der Veranstalter wurde bereit

en: tom event attributes, saved venue
de:  in den P

en:  and organizers, venue pages, advanced event ad
de: pierkorb

en: in and lots more. | The Events Calendar REST APIThe Events Calendar REST API allows accessing upcoming event
de[0]: gelegt.

en:  information easily and co
de: Das Da

en: veniently. | The Events Calendar could not
de[0]: um der letzten Änd

en: write WPML default config file: please create the file manua
de: rung der Veranstalterdaten

en: ly. | The Events Calendar is API is
de[0]: n UTC Zeit
de[1]: D

en: not providing the site origin correctly. | The Events Calendar is
de[0]: s letz

en:  carefully crafted, extensible plugin that lets you easily share your events. | The Events Calendar is a carefully crafted, extensible plugin that lets you easily share your events. Beautiful. Solid. Awesome.The Events Calendar suite offers the use of third-party API keys. The primary functi
de[0]: e Änderungsd

en: ns are to enhance the features we've built in, some of
de: tum für den Veranstalter in der Zeitzone der WebsiteDie lange Beschreibung des VeranstaltersDer Name des VeranstaltersDie Telefonnummer des VeranstaltersDie Beitrags ID des Veranstalters fehlt oder existiert nicht.Die Beitrags-ID

en: hich use Google Maps, PayPal, Eventbrite, Meetup, a
de: des Vera

en: d Facebook. These API keys ar
de: stalters fehlt.Die Beitragsstatus des VeranstaltersDas Veröffentli

en:  not supplied by Modern Tribe. | The Mee
de[0]: hungsdatum des Veranstalters
de[1]: Das Veröffentlichungsdatum (UTC Zeitzone) des Veranstalters
de[2]: Die kurze Beschrei

en: up API key is required. | The TEC REST API link to fetc
de[0]: ung des Veranstalters
de[1]: Die Titelform des Veranstalters
de[2]: Die Beitr

en:  this event | The URL provided could not be reach
de[0]: gsstatus des Veranstalters
de[1]: Die Website des Veranstalters
de[2]: De

en: d. | The URL provided failed to load.The URL to the event pageThe URL to the
de[0]:  Veransta

en: full size version of the image | The URL to the organizer pageThe URL to the term archive page
de[0]: ter mit dieser ID kann nicht gelöscht werden

en: The URL to the venue page | The WordPress ter
de[0]: Der V

en:  ID | The abbreviated event time zone stringThe
de[0]: ranstalt

en: bove setting was not saved. Other settings w
de: r mit dieser ID wurde schon gelöscht.Der Veranstalter mit der angegebenen ID ist nicht erreichbar.Bei einigen Vera

en: re successfully saved. | The above settings w
de[0]: staltungen der angeforderten Quelle fehlt das UID-Attribut, das für die iCalendar-Spezifikation erforderlich ist. Beim Erstellen eines geplanten Imports würden bei jedem Import doppelte Ereignisse

en: re not saved. Other settings were successfully saved. | The abov
de[0]: eneriert. Verwenden Sie stattdessen einen Einmalimport, oder wenden Sie sic

en:  should ideally be plural, and
de:  an den Quellanbieter, um das UID-Problem zu beheben. Durch die Verknüpfung mit %s können Sie das UID-Problem ihres Feeds schneller beheben.Bei einigen Veranstaltung der angeforderten Quelle fehlt das UID-Attribut, das für die iCalendar-Spezifikation

en: his singular.<br />Your
de: erforderlich ist. Einmalige und ICS-Datei-Importe sind erlaubt, aber aufeinanderfolg

en: single event URL is: %s | The archive pa
de[0]: nde Importe erstellen doppelte Veranstaltungen auf Ihrer Website. Bitte wenden Si

en: e to return | The cost currency symbolThe currency symbol
de[0]:  sich

en: ormally precedes the value. Enabli
de: an den Quellanbieter,

en: g this option positions the symbol
de: m das UID-Probl

en: after the value. | The current URL for yo
de[0]: m zu beheben. Durch die Verknüpfung mit %s können Sie das UID-Problem ihres Feeds schneller beheben.
de[1]: Die Position der

en: r events page is %1$s. <br><br> You cannot edit t
de: ährung beim EintrittspreisDie Vorschau dauert länger als erwartet. B

en: e slug for your events pa
de: tte versuchen Sie es in einem Moment nochmal.Die angegebene ve

en: e as you do not have pretty
de: knüpfte Beistrags-ID ist nicht gültigDie Datensätze, die Sie impor

en: ermalinks enabled. In order
de: ieren wollten, waren noch nicht verfügbar, als diese Warteschlange verarbeitet

en: to edit the slug here, <a href="%2$s">
de: urde. Bitte erneut versuchen.Die Anfrage wurde un

en: nable pretty permalinks</a>. | The
de[0]: erschlüsselt gesendet.
de[1]: Die Anfrage wurde nicht von diesem Reiter

en: current interval, in seconds, between the end of
de: esendet.Die angeforderte URL hat keine anstehenden und veröff

en: a batch process and the start of the next; as set on the s
de: ntlichten Veranstaltungen, die den Suchkriterien entsprechen.Das abgefr

en: rver. | The current status of th
de[0]: gte Datum "%s" war  nicht g&uuml;ltig &ndash; der aktuelle Monat wird stattdessen angezeigt
de[1]: Die angeforderte Veranstaltungs Archivseite existiert nicht
de[2]: Die a

en:  import. | The curre
de[0]: geforderte Veranstaltung ist nicht zugänglich
de[1]: Die Archivseite für die angeforderte Veranstaltung ist nicht vorhanden
de[2]: Die angeforderte Veranstalter Archivseite existiert nicht
de[3]: Auf den gewünschten Veranstalter kann nicht zugegriffen werden.
de[4]: Die angeforderte Seite wurde nicht gefunden.
de[5]: Die angeforderte Be

en: t user cannot delete the e
de: trags-ID existiert

en: ent category with the specified term ID. | The curren
de[0]: icht oder ist keine Veranstaltung
de[1]: Die angeforderte Beitrags-ID existiert nicht oder ist kein Veranstalter
de[2]: Die angeforderte Beitrags-ID existiert nicht oder ist kein Veranstaltungsort
de[3]: Die angeforderten Daten enthalten keine zukünftigen und veröffentlichten Veranstaltungen, die dem Suchkriterium entsprechen.
de[4]: Die angeforderte Archivseite für den Veranstaltungsort existiert nicht
de[5]: Auf den

en:  user cannot delete the event tag
de: gewünschten Veranstaltungso

en: with the specified term I
de: t kann nicht zugegriffen werden.Die Antwort des Event Aggregator Serversaltungsinformationen einfach und bequem.

en: . | The current user cannot dele
de[0]: Der Veranstaltungskalender konnte keine WPML-Standard-Konfigurationsdatei schreiben: Bitte erstelle die Datei manuell.

en: e the event with the specified ID. | The current
de[0]: Die Events Calendar REST API stellt den Websiteursprung nicht korrekt bereit.

en: user cannot delete the organize
de: The Events Calendar ist ein sorgfältig entwickeltes, erweiterbares Plugin, mit dem du leicht deine Veranstaltungen teilen kannst.

en:  with the specifie
de: The Events Calendar ist ein sorgfältig entwickeltes, erweiterbares Plugin, mit dem du leicht deine Veranstaltungen teilen kannst. Schön. Stabil. Beeindruckend.

en:  ID. | The current use
de[0]: Die Veranstaltungskalender-Suite bietet die Verwendung von API-Schlüsseln von Drittanbietern. Die Hauptfunktionen sind die Verbesserung der Funktionen, die wir eingebaut haben, von denen einige Google Maps, PayPal, Eventbrite, Meetup und Facebook verwenden. Diese API-Schlüssel werden nicht von Modern Tribe bereitgestellt.

en:  cannot delete the ve
de: Der Meetup API Schlüssel ist erforderlich.

en: ue with the specified ID. | The daily limit of %d import re
de[0]: Der Events Calendar REST API Link, um diese Veranstaltung abzurufen

en: uests to the Event Aggregator service has been reached. Pleas
de: Die zur Verfügung gestellte URL konnte nicht erreicht werden.

en:  try again later. | The date dayThe date hourThe date
de[0]: Die zur Verfügung gestellte URL konnte nicht geladen werden.

en: inutes | The date monthThe date secondsThe date yearThe default event category for eventsThe default event category for events imported via .ics filesThe default event category for events imported via CSVThe default event category for events imported via EventbriteThe default event category for events imported via FacebookThe default event category for events imported via Google CalendarThe default event category for eve
de[0]: Die URL der Veranstaltungsseite

en: ts imported via Meetup | The default event category for events imported via iCalendarThe default event category for events imported via other URLsThe default post status for eventsThe default post status for events imported via .ics filesThe default post status for events imported via CSVThe default post status for events imported via EventbriteThe default post status for events imported via FacebookThe default post statu
de[0]: Die URL zum Bildes mit der höchsten Auflösung

en:  for events imported via Google Calendar | The default p
de[0]: Die URL zur Website des Veranstalters

en: st status for events imported via Meetup | The default post status for even
de[0]: Die URL zum Begriff Archivseite

en: s imported via iCalendar | The default pos
de[0]: Die URL zur Seite mit dem Veranstaltungsort

en:  status for events imported via other URLs | The details about each size available for the imageThe details of your
de[0]: Die WordPress Begriffs-ID

en: alendar plugin and settings is o
de: Die abgekürzte Zeitzonen-Zeichenkette der Veranstaltung

en: ten needed for you or our staff to hel
de: Die obige Einstellung wurde nicht gespeichert. Andere Einstellungen wurden erfolgreich gespeichert.Die obigen Einstellungen wurde nicht gespeichert. Andere Einstellungen wurden erfolgreich gespeichert.

en:  troubleshoot an issue. Please opt-in below to automatically share your system information with
de: Die obere sollte idealer Weise im Plural geschrieben werden, diese im Singular.<br />Deine URL für einzelne Veranstaltungen lautet: %s

en: our support team. This will allow us to assist you faster if you post in our he
de: Die zurückzugebende Archivseite

en: p desk. | The e-mail address will be obfuscated o
de[0]: Die Währung des Eintrittspreises

en:  this site to avoid it getting harves
de: Die Währung ist normalerweise dem Betrag vorangestellt. Durch Aktivieren dieser Option wird die Währung hinter dem Betrag angezeigt.

en: ed by spammers. | The event ID is missing from the req
de[0]: Die aktuelle URL für Deine Veranstaltungsseite ist %1$s. <br><br> Du kannst die Titelform für Deine Veranstaltungsseite nicht bearbeiten, da Du keine Pretty Permalinks aktiviert hast. Um den Slug hier zu bearbeiten, <a href="%2$s"> aktiviere Pretty Permalinks </a>.

en: est | The event ID used to globally identify in Event
de[0]: Das aktuelle Intervall in Sekunden zwischen dem Ende eines Batch-Prozesses und dem Beginn des nächsten; wie auf dem Server eingestellt.

en: Aggregator | The event WordPress post IDTh
de[0]: Der aktuelle Status des Imports.

en:  event author ID | The event author
de[0]: Der aktuelle Benutzer kann nicht die Veranstaltungskategorie mit der angegebenen Begriffs-ID löschen.

en: WordPress post ID | The event categoriesThe event catego
de[0]: Der aktuelle Benutzer kann das Veranstaltungsschlagwort mit der angegebenen Begriffs-ID nicht löschen.

en: y description | The event category nameThe event category sl
de[0]: Der aktuelle Nutzer kann die Veranstaltung mit der angegebenen ID nicht löschen.en.

en: g | The event category term ID is missing or does not exi
de[0]: Der aktuelle Benutzer kann den Veranstalter mit dieser ID nicht löschen

en: t. | The event category term ID is missing.The event category with the specified term ID could not
de[0]: Der aktuelle Benutzer kann den Veranstaltungsort mit der angegebenen ID nicht löschen.

en: e deleted. | The event category with the specifie
de[0]: Das Tageslimit von %d Importanforderungen an den Event Aggregator Service wurde erreicht. Bitte versuche es später erneut.

en:  term ID has been deleted already. | Th
de[0]: Der Datumstag

en:  event cost | The event cost detailsThe event cost including the currency symbolThe event could not be delete
de[0]: Die Datumstunden

en:  time | The event creation date in the s
de[0]: Der Datumsmonat

en: te time zone | The event descriptionThe
de[0]: Die Datumsekunden

en: vent does not have a venue assigned | The event does not have an organ
de[0]: Das Datumsjahr

en: zer assigned | The event end date and timeThe event end date in UTC timeThe event end date in the event or site time zoneThe event excerptThe event featured image ID or URLTh
de[0]: Die Standard Veranstaltungskategorie für Veranstaltungen

en:  event featured image details if set | The e
de[0]: Die Standard Veranstaltungskategorie für Veranstaltungen, die via .ics Dateien importiert wurden

en: ent is already trashed | The event
de[0]: Der Standard Veranstaltungsstatus für Veranstaltungen, die via CSV importiert wurden

en: last modification da
de: Die Standard-Ereigniskategorie für Ereignisse, die über Eventbrite importiert werden

en: e in UTC time
de: Die Standard Veranstaltungskategorie für Veranstaltungen, die über Facebook importiert wurden

en: The event last modification
de: Die Standard Veranstaltungskategorie für Veranstaltungen, die über Google Kalender importiert werden

en: date in the s
de: Die Standard Veranstaltungskategorie für Veranstaltungen, die über Meetup importiert werden

en: te time zone | The event long descriptionThe event nam
de[0]: Die Standard Veranstaltungskategorie für Veranstaltungen, die über iCalendar importiert wurden

en: izers | The event post ID is missing or does
de[0]: Die Standard Beitragsstatus für Veranstaltungen

en: ot exist. | The event post ID is missing.The eve
de[0]: Der Standard Veranstaltungsstatus für Veranstaltungen, die via .ics Dateien importiert wurden

en: t post status | The event publication dateTh
de[0]: Der Standard Beitragsstatus für Veranstaltungen, die über CSV importiert werden

en:  event publication date (UTC time zone) | The event short de
de[0]: Der Standard Beitragsstatus für aus Eventbrite importierte Veranstaltungen

en: cription | The event slugThe
de[0]: Der Standard Veranstaltungsstatus für Veranstaltungen, die über Facebook importtor-Server

en: event start date a
de: or. Bitte versuchen Sie den Import später erneut.Beim Bearbeiten Ihres Imports ist ein Prob

en: d time | The event
de[0]: em aufgetreten. Bitte erneut versuchen.
de[1]: Es gab einen Fehler beim Abrufen der Ergebni

en: tart date in UTC ti
de: se aus Ihrem Import:Es wurden keine Veranstaltungen aus dem Altsystem migriert. Sie können

en: e | The event start date in the even
de[0]: urchstarten!
de[1]: Es gibt keine Ergebnisse für %s für diesen Monat. Bitte den nä

en:  or site time
de: hsten Monat durchsuchen.Es wurden keine E

en: one | The event statusThe event tag descriptionThe ev
de[0]: gebnisse für %s gefunden.
de[1]: Es wurden keine Ergebnisse gefunden.
de[2]: Diese Einstellungen wirken sich auf alle listenänliche Ansichten inklusive Listen Ansicht und Tagesansicht
de[3]: Diese Einstellungen gelten auch für Ereignisse, die über diesen geplanten Import zukünftig importiert werden.
de[4]: Konten von Drittanbietern
de[5]: Diese %s hat b

en: nt tag name | The event tag slug
de[0]: reits stattgefunden.
de[1]: Dieses Action ist veraltet. Um den WordPress Standards zu entspr

en: The event tag term ID is missi
de: chen nutzen wir jetzt Unterstriche (_) ans

en: g or does not exi
de: att Bindestriche (-). Von: "%s" nach: "%s"Dieser Filter ist veraltet. Um Wordpress Stan

en: t. | The event tag term ID is missing
de[0]: ards einzuhalten werden nun Unterstriche (_

en: d not be deleted. | The
de[0]: et. Von "%s" bis: "%s"
de[1]: Dieser Kalender wird durch The

en: event tag with the spe
de: vents Calendar generiert.Di

en: ified term ID has been
de: se ganztägige Veranstaltung findet am %%sta

en: eleted already. | The event ta
de[0]: tdatenoyear%% statt.
de[1]: Diese ganztägi

en: s | The event time zoneThe event time zone st
de[0]: e Veranstaltung beginnt am %%startdatenoy

en: ing | The event titleThe event venueThe event venue ID
de[0]: ar%% und endet am %%enddatewithyear%%.
de[1]: Diese Veranst

en: or data | The event website
de[0]: ltung findet um %%starttime%% am %%startd

en: RL | The event w
de[0]: tenoyear%% statt.
de[1]: Diese Veranstaltung findet von %%starttime%% bis %%endtime%% am %%startd

en: th the specified ID co
de: tenoyear%% statt.Diese Veranstaltung beginnt um %%starttime%% am %%startdatenoyea

en: ld not be deleted. | The event with the specified
de[0]: %% und endet um %%

en: ID has been deleted already. |
de[0]: ndtime%% am %%enddatewithyear%%.
de[1]: Die

en: he event with the spe
de: e Veranstaltung beginnt um %%starttime%% am %%s

en: ified ID is not ac
de: artdatenoyear%% und endet am %%enddatewithyear%

en: essible. | The file provided
de[0]: .
de[1]: Diese Veranstaltung wird nicht erneut importiert

en: could not be opened. Please confirm that i
de: und Änderungen, die lokal durchgeführt wurden, b

en:  is a properly formatted .i
de: eiben erhalten.Dies ist eine Vorschau der Art der Inhalte, die Si

en: s file. | The fi
de[0]:  während des Imports erhalten wer

en: e went away. Pl
de: en, basierend auf dem, was im Kalender jetzt v

en: ase try again. | The following
de[0]: rhanden ist.
de[1]: Hier werden alle Netzwerkeinstellungen

en: fields are required for a s
de: ür den Modern Tribe Events Calendar

en: ccessful import:
de: eingestellt.Diese Option ermöglicht es,

en: The following plugins
de: vergangene Veranstaltungen automatisch in den Mülleimer zu verschieben.M

en: are out of date: %1$s. All add-ons contain dependenci
de: t Hilfe dieser Option können vergangene Veranstaltu

en: s on The Events Calendar and will not function properly u
de: gen gesammelt gelöscht werden. Seien Sie vorsichtig und

en: less paired with the right version. %2$sLearn More
de: sichern Sie die Datenbank, bevor Sie dies

en: 3$s. | The followi
de[0]:  Option ausführen, da diese Änderungen nich

en: g preview does not necessarily contain all of the data from your CSV file. The data displayed below is meant as a guide to help you map your CSV file's columns to the appropriate
de:  rückgängig gemacht werden können.

en: Event fields. | The following three fields ac
de[0]: iese Option is deaktiviert, wenn "Veranstaltungssuchleiste deaktivieren" im R

en: ept the date format options available
de: iter "Darstellung" angekreuzt ist.D

en: o the PHP %1$s function. <a href="%2$s" target
de: ei MonateDrei Wochen

en: "_blank">Learn how to make your own date format here</a>. | The function needs to be passed an
de[0]: o
de[1]: Donnerstag
de[2]: Karten
de[3]: Uhrzeit &amp; Datum
de[4]: Zeitzonen Einstellung
de[5]: Zei

en: $event or used in the loop. | The hash of the next expected batch, as previously provided by the clientThe image WordPress post IDThe image associated with your event could not be attached to the event.The image associated with your event could not be imported.Th
de[0]: zone:
de[1]: Zeitraum T

en:  image associated with your event is not accessible with your API key. | The image file extensionThe image height
de[0]: ennzeichen
de[1]: Zeitzonen Modus
de[2]: Zeit:

en: n pixels in the specified size | The image mime-typeThe image natural height in pixelsThe image natural width in pi
de[0]: itel:
de[1]: Um mit %1$s zu nutzen, installiere

en: els | The image width in pixels in the specified sizeThe import failed for an unknown reason
de[0]:  und aktivieren Sie bitte die aktuel

en:  Please try again. If the problem persists, please contact su
de: e Version von %2$s.Um weiterhin geplante Imp

en: port. | The import is in progress.The import record is mis
de[0]: rte verwenden zu können, geben Sie unter %1$sVeranstaltunge

en: ing the origin. | The import unique ID as provided by Event Aggregat
de[0]:  > Einstellungen > Lizenzen%2$s eine

en: r service | The import will be starting soon.The last time this event was
de[0]:  gültigen Lizenzschlüssel fü

en: imported and/or updated via import.
de:  den Event Aggregator ein.Um Meetup-E

en: The license key you received
de: eignisse zu importieren, fügen Sie Ihren M

en: when completing your purchase from %1$s will grant you access to support and
de: etup-API-Schlüssel unter %1$sVeranstaltungen > Einstellungen > APIs %2$s hi

en: pdates until it expires. You do not need to enter the key below for the plugins to work, b
de: zu.HeuteTogoTokelauMorge

en: t you will need to e
de: TongaTribe Event StyleTrinidad und TobagoL�

en: ter it to get autom
de: sung allgemeiner ProblemeVersuche dei

en: tic updates. %3$sFind your license keys at %2$s%4$s. | The link to the image in the specified size on the siteThe new status message for the use
de[0]: e Einstellungen für den Import anzupassen

en: , not localized. | The new status message slug, to allow for localized messages.The new status of the import.The next import is scheduled for %
de[0]: und den Import dann mit den geänderten Einstellungen auszuführen.
de[1]: Di
de[2]: Die

en: $s. | The number of event categories to return on
de[0]: stag
de[1]: Tunesien
de[2]: Versehen Sie Ihre individuellen Artikel Typen

en: ach page | The number of event tags to return on
de[0]: it sortierbaren Filtern und Spalten und Auto-Registrierung von Metaboxen.
de[1]: Türkei
de[2]: Turkmenis

en: ach page | The number of events available in the preview may be limited by your %1$sImport
de[0]: an
de[1]: Turks- und Caicosinseln
de[2]: Tutorial
de[3]: Tuvalu
de[4]: Zwei Monate
de[5]: Zwei Wochen
de[6]: URL:
de[7]: Uganda
de[8]: Ukrain

en: Settings.%2$s | The number of events per page on the List
de[1]: Ein Bild kann nicht an die Veranst

en: iew. Does not affect other views. | The number of events per page on the Li
de[0]: ltung angehängt werden
de[1]: Es ist

en: t, Photo, and Map Views. Does not affect other views. | The number of events to return on each pageThe nu
de[0]: nicht möglich Daten einzufügen. Bitte laden Sie d

en: ber of organizers to return on each page | The number of posts associated with the termThe
de[0]: ese Seite um fortzufahren b

en: number of venues to return on each page | The organizer ID used to globally iden
de[0]: w. es erneut zu versu

en: ify in Event Aggregator | The organizer WordPress post IDThe organizer author IDThe organizer author WordPress post ID
de[0]: hen.
de[1]: Es konnte kein passender Beitrag ge

en: he organizer could not be created from the provided data | The organizer could not be deletedThe organize
de[0]: unden werden.
de[1]: Es wurde keine Veransta

en:  could not be updated | The organizer creation date in UTC timeThe
de[0]: tung mit der ID von %s gefunden.
de[1]: Es konnte kein Importdatensatz mit der

en: rganizer creation date in the site time zone | The organizer descriptionThe organizer e-mail addressThe organizer email addressThe organizer featured image
de[0]: ID von %s gefunden werden.
de[1]: Ein Beitrag des richtigen Typs konnte

en: D or URL | The organizer is already trashedThe organizer last modification date in UTC timeThe orga
de[0]: icht abgerufen werden.
de[1]: Die Tribe Extensions können nicht ausgeführt werde

en: izer last mo
de: . Ihre Website nutzt PHP 5.2 oder älter und hat vermutlich debug_backtrace() nicht aktiviert bzw. falsch konfiguriert. Bitte upg

en: ification d
de: aden Sie (oder Ihr Website Host) auf eine neuere PHP Versi

en: te
de: n oder konfigurieren Sie debug_backtrace() korrekt, damit die Tribe Extens

en: n the si
de: ons ausgeführt werden können.Anmeldeinformationen konnten nicht gespeichert werdenDie geplante Import Instanz kann nicht gespeichert werden. Bitte erneut versuchen.Der geplante Import kann nicht gespeichert werden. Bitte erneut versuc

en: e time
de: en.Rückgängig machenEinzigartiger Systeminfoschlüssel generiertVereinigte Arabische EmirateVereinigtes KönigreichVereinigte StaatenUnited States Minor Outlying IslandsUnbekanntUnbekannt oder nicht ges

en: one | The organiz
de[0]: tzt
de[1]: Unbekannte Service Meldung
de[2]: Unbenannte(r) %s
de[3]: Unbenannter Veranstaltungsort
de[4]: Anstehende %s
de[5]: Anstehende Veranstaltungen
de[6]: Aktualisiere %s-Kategorie
de[7]: Autorität aktualisieren
de[8]: Zeitzonen Daten aktualisieren
de[9]: Update abgeschlo

en: r long description
de: sen: die Zeitzonen Daten wurden zu allen Veranstaltungen hinzugefügt.Aktualisieren

en: The organi
de: Sie jetzt auf Version %s.Aktualisiert:Plugin upgradenHochladenEine CSV Dat

en: er name | The organize
de[0]: i hochladen
de[1]: ICS Datei hochladen
de[2]: Urug

en:  phone number |
de[0]: ay
de[1]: Benutze gespeicherten %s:
de[2]: Verwenden Sie globale Importeinstellungen
de[3]: Nutzen Sie die lokalen Z

en: he or
de: itzonen für jede VeranstaltungVerwenden Sie die Filter, um einzugrenzen, welche Veranstal

en: anizer
de: ungen von Facebook abgerufen werden.Verwenden Sie die Filter, um festzulegen, welche Ereignis

en: post ID is missing or does not exist. | The organizer post ID is missing.The
de[0]: e aus diesem Google Kalen

en: rganizer post status | The organizer publication dateThe organizer publication date (UTC time zone)The organizer short description
de[0]: er abgerufen werden.
de[1]: Verwenden Sie die Filter, um

en: The organizer slug | The organizer statusThe organizer websiteThe organizer with the specified ID coul
de[0]: festzulegen, welc

en:  not
de: e Ereignisse aus diese

en: e de
de:  iCalendar-Feed abgeruf

en: eted. | T
de[0]: n werden.
de[1]: Verwenden Sie die Filter, um zu einzugre

en: e organi
de: zen, welche Veranstaltungen von dieser Seite abgerufen werden.Verwenden Sie die Filter, um festzulegen, welche Ereignisse aus Ihrer ICS-Date

en: er wi
de:  abgerufen werden.Nutzen

en: h the specified ID
de: Sie den folgenden Bereich um das Desi

en: as been deleted alr
de: n Ihres Kalenders und Veranstaltungsseiten anzupassen.Verwenden Sie die folge

en: ady. | The organizer with the spe
de[0]: den Optionen, um Ihre Im

en: ified ID is not accessible. | The percentage of imp
de[0]: orte zu konfigurieren. Die globalen Importeinstellungen gelten für alle Importe,

en: rt
de: ie können aber auch die globalen Einstellungen überschreiben, indem Sie die spezifischen Optionen anpassen. Überprüfen Sie den Status des Event Aggregator Dienstes auf %1$s.Verwenden Sie die folgenden Optionen, um Ihre Importe zu konfigurieren. Suchen Sie nach weiteren Möglichkeiten, Veranstaltungen von anderen Websites zu importi

en: omplete
de: ren?Nutzen Sie die seitenweite Zeitzone überallDiese Funktion

en: . | The p
de[0]: verwenden, um Kalenderdaten mit Google Kalender, Apple iCal un

[ctx: aceholder is for the localized version of the iCal UID specification link]
en: Some events at the requested source are missing the
de:  kompatiblen Apps zu teilenNutze Stylesheets und SeitenvorlagenUtahUsbekista

en: UID at
de: Gültiger Schlüssel! Erlis

en: ribute requi
de: ht am %sVanuatuVenezuelaVeranstaltungso

en: ed by the iCalendar Spec
de: tAdresseVeranstaltungsort Adresse 2OrtLandBeschreibung Veranstaltungso

en: fication
de: tHervorgehobenes Bild des VeranstaltungsortesVeranstaltungsortTelefonBund

en:  Creat
de: sland / Kanton / Bezirk der VeranstaltungBundesland/ Provinz/ KantonWebsite der VeranstaltungVeranstaltungswebsitePLZPLZ de

en: ng a sched
de:  VeranstaltungVeranstaltungsorteVeranstaltungsorte sollten mit dieser Veranstaltung verbunden seinVera

en: led impor
de: staltungsorte sollten die angegebene Zeichenkette im Titel, in der Beschreibung oder den benutzerspezifischen Feldern enthal

en:  wou
de: enVeranstaltungsorte sollten Veranstaltungen zugeordnet seinVeranstaltungsorte

en: d gene
de: sollten anstehende Veranstaltungen haben, die ihnen zugeordnet sindVer

en: ate dup
de: ontVietnamAnsehenZeige %1$s %2$s anZeige alle

en: icate events on each import. Instead,
de: 1$s %2$s an%s anzeigenAggregator Datensatz anzeigenAlle %s

en: lease use a One-Time import or contact the source provider to fix the UID issue;
de: nzeigenAlle Erweiterungen (Add-Ons) anzeigenAlle geplanten Importe anzeigenAnzeigen

en: inking them to %s may help them
de: alsKalenderansichtFilter anzeigenUpdate S

en: more quickly resolve their feed's UID issu
de: ite anzeigenWillkommensseite

en: . | The placeholder is for the localized version of
de[0]: nzeigen
de[1]: Alle %s ansehen
de[2]: Zeigt die Seite an, die unmitt

[ctx: he iCal UID specification link]
en: Some event
de: lbar nach der ersten Installation des Plugins angezeigt wurde.Zeigt die Seite an,

en:  at the requested source are missing the UID attribute required by the iCalendar Specification. One-Time and ICS File imports are allowed but successive imports will create duplicated events on your site. Please contact the source provider to fix the UID issue
de: elche nach dem Update des Plugins angezeigt wu

en:  linking them to %s may he
de: de.Veranstaltungskategorien anzeigenIhre Verans

en: p them more quickly resolve their feed's UID issue. | The pos
de[0]: alter anzeigen
de[1]: Ihre Veranstaltungs - Schlagwörter anz

en: tion of the currency symbol in the cost string | The
de[0]: igen
de[1]: Veranstaltungsorte anzeigen
de[2]: Ihre geplanten Importe anzeigen.
de[3]: Bri

en: prev
de: ische JungferninselnAmerikanische

en: ew is taking longer than expecte
de: JungferninselnVirginiaAdd-On Seite

en: . Please try again i
de: besuchenWP Cronjob aktiviertWP Cro

en:  a moment. | The
de[0]: job nicht aktiviert
de[1]: Wallis und Futuna Inseln
de[2]: Wollen

en: provided link
de: ie tiefer eintauchen?Warnungen und FehlerWashingtonWi

en: d post ID is not valid | The records y
de[0]:  brauchen Ihre Hilfe
de[1]: Wir möchten, dass Ihr Kalender spektakulär

en: u were
de: wird und haben viele Hilfmittel dafür verfügbar, inklusive praktische %s u

en: ttempting to impor
de:  Ihren Kalender in Gang zu bringen.Es w

en:  were still not availab
de: rden keine Facebook Events

en: e when thi
de: Einstellungen gefunden, die migrier

en:  queue was pr
de:  werden könnten.Es wurden keine iCal Importer Einstellungen

en: cessed. Ple
de: gefunden, die migriert werden könnten.

en: se try again. | T
de[0]: s wird dringend empfohlen, dass

en: e request was sent
de: Sie einen gültigen %1$s für den zu verwende

en: insecurely. | The
de[0]: den Veranstaltungskalender angeben. Auf diese Weise können

en: equest wasn't sent fr
de: robleme mit Karten vermieden werden, ins

en: m this tab. | The requested URL does not have any upcoming and published events
de[0]: esondere bei Websites mit hohem

en: matching the search crite
de: Datenverkehr. Besuchen

en: ia. | The
de[0]: ie %2$s für eine detailliert

en: equested date
de:  Erklärung.Wir hoffen, das Plugin gefällt Ihnen.Es wurd

en: %s" wa
de:  ein ungültiger Facebook Token vom Service empfangen

en:  not valid &ndash
de: Wir versenden Rabatte an unsere Stammkunden via Newsletter.

en:  showing the curre
de: ie Durchführung konnte nicht abgeschlossen werden.

en: t month
de: itte versuchen Sie es erneut.Website:MiMittwochWillkommen beim Plugin 'The Events Calendar'West VirginiaWestsaharaWenn Veranstaltungen dauerhaft in der Monatsansicht sind, werden sie als erstes in der Liste der Veranstaltungen innerhalb eines Tagesblocks angezeigt.Beim Importieren von einer Website, die den Veranstaltungskalender verwendet, wird die REST API versuchen, Ereignisse so weit wie möglich in der Zukun

en: instead | The r
de[0]: t abzurufen. Die Hosting-Ressourcen/-Performance der Website können den Erfolg der Importe beeinflussen. Die Auswahl eines kürzeren Zeitraums kann die Ergebnisse verbessern.
de[1]: Beim Importieren aus einer Quelle wird angegeben, wie weit die Ereignisse in der Zukunft abgerufen werden. Auf langsameren Websites kann sich ein größerer Zeitraum auf den Erfolg von Importen auswirken. Die Auswahl eines kürzeren Zeitraums kann

en: quested event archive page
de: ie Ergebnisse verbessern.Beim Importieren au

en: does not exist | The requested event i
de[0]:  einer Quelle ist dies die maximale Anzahl von Veranstaltungen, die importie

en:  not accessible | The requested event term archive page does not existT
de[0]: t werden. Auf langsameren Websites kann sich dies auf den

en: e requested organizer archive page does not exist | The requested organizer is not a
de[0]: Erfolg des Imports auswirken. Wenn Sie eine kleinere Zahl einstellen, kann dies die Importergebnisse verbessern.
de[1]: Als dieser Import zuletzt a

en: cessible | The requested page was not found.The requested post ID does not exist o
de[0]: sgeführt wurde, wurde das Tageslimit für I

en:  is not an event | The requested post ID does not exist or is not an orga
de[0]: re Event Aggregator-Lizenz bereits erreicht.
de[1]: Wenn S

en: izer | The requested post ID does not exist or is not an venueThe requested
de[0]: e diesen geplanten Import speichern, werden die oben genannten Veranstaltungen begonnen zu importieren.
de[1]: Wo ist mein

en: ource does not have any upcoming and published events matching the search criteria. | The requested
de[0]: alender?
de[1]: Ob die Veranstaltung in der Kalenderansicht oben gezeigt werden soll
de[2]: Ob die Veranstaltung in

en: enue archive page does not exist | The requested venue is not accessibleThe response from the Event Aggregator server was badly formed and could not be understood. Please try again.The selected log file is empty or has not been generated
de[0]: er Kalenderansicht angezeigt werden soll
de[1]: Ob mit dem Veranst

en: yet. | The server is not currently respondingThe server is responding with an error:The service has disabled
de[0]: ltungsort verknüpfte Veranstaltungen einen Kartenli

en: oAuth. Some types of events may not im
de: k anzeigen sollten oder nichtOb mit dem Veranstaltungsort verknüpfte

en: ort. | The settings below control the display of your calendar. If things don't look right,
de[0]: eranstaltungen eine Karte anzeigen oder nicht
de[1]: Ob Veransta

en: ry switching between the three style
de: tungen in der Kalenderansicht versteckt werden sollen oder nicht

en: shee
de: Ob oder ob nicht diese Veranstaltung eine ga

en:  options o
de: ztägige Veranstaltung istOb die Veranstaltung in der Kalenderansicht he

en:  pick a page template fr
de: vorgehoben werden sollOb die Veranstaltung den ganzen Tag dauert oder

en: m your
de: ichtOb die Veranstaltung auf der Website hervorgehoben werden soll oder nic

en: heme. | The
de[0]: t
de[1]: Ob die Veranstaltung in der Kalenderansicht angezeigt werden soll oder nicht
de[2]: Ob die Veranstaltung einen Kartenlink anzeigen

en: slug
de: oll oder nichtOb die Veranstaltung eine Karte anzeigen soll oder nichtOb

en: sed for build
de: der Link zur Karte zu der Veranstaltung gezeigt werden sollOb der Li

en: ng the events U
de: k zur Karte für den Veranstaltungsort gezeigt werden soll oder nichtOb die Karte zu der Veranstaltung angezeigt werden

en: L. | The tax
de[0]: soll oder nicht
de[1]: Ob  die Karte für den Veranstaltungsort gezeigt werden s

en: nomy the term
de: ll oder nichtOb Begriffe verborgen

en: belongs to | The te
de[0]: werden, die keinem Beitrag zugewiesen

en: m description | The te
de[0]: ind
de[1]: Während die Hilfmittel oben eine Vielzahl von Problemen, die wir kennen, lösen, wird manchmal zusät

en: m name | The
de[0]: licher Support benötigt. Wenn Sie Unterstützung beim Nutzen unserer Plugins benötigen und wir helfen sollen, folgen Sie bitte diesen Schritten:
de[1]: Widgets
de[2]: Wisconsin
de[3]: Mit Event Aggregator können Sie sehr

en: term parent
de: einfach Veranstaltungen von Facebook, iCalendar, Googl

en: term if any
de:  und Meetup.com importieren.Ohne einen d

en: The term slug | The us
de[0]: finierten Ort werden Ihr

en: r is not
de:  Veranstaltungen

en: uthorized to
de: icht als %sGoogle Rich Snippet%s in den Suchergebnissen

en: reate eve
de: ngezeigtWord

en: t categories | T
de[0]: ress
de[1]: Wyoming
de[2]: %1$s (km)
de[3]: %1$s (mi)
de[4]: TT.MM.JJJJ
de[5]: Jemen
de[6]: Ja
de[7]: Ja, teile meine Sy

en: e user
de: teminformationen automatisch mit dem Modern Tribe-SupportteamGesternSie

en: is not authorized to create event tags
de: %1$skönnen nicht%2$s die gleiche URL wie oben nutzen. Idealer

en: The user is not authorized to create events | The user is not authorized to create orga
de[0]: eise sollte die obere im Plural und diese im Singul

en: izers | The user is not authorized to create v
de[0]: r stehen.%3$sIhre Einzelveranstaltungs-URL lautet: %4$s
de[1]: Sie näher

en: nues | The venue ID used to globally identify in Event
de[0]:  sich Ihrer täglichen Importgrenze. Sie können Ihre geplanten Importhäufigkeiten anpasse

en: ggregat
de: .Sie nutzen Version %s - herzlichen Dank! :-

en: r | The ve
de[1]: Sie sind auf dem neuesten Stan

en: ue W
de: !Sie können den Status Ihrer Liz

en: rdPress post ID | The venue ZIP cod
de[0]: nz jederzeit überprüfen, in dem Si

en: ue address | The venue a
de[0]: Die Stadt des Veranstaltungsorts

en: thor ID | The
de[0]: Der Veranstaltungsort konnte nicht aus den bereitgestellten Daten erstellt werden

en: venue author Wor
de: Der Veranstaltungsort konnte nicht gelöscht werden

en: Press post ID | The venue ci
de[0]: Der Veranstaltungsort konnte nicht aktualisiert werden

en: y | The v
de[0]: Das Land des Veranstaltungsorts

en: nue could not
de: Das Erstellungsdatum für den Veranstaltungsort in UTC Zeit

en: be created f
de: Das Erstellungsdatum für den Veranstaltungsort in der Zeitzone der Website

en: om the provided
de: Die Beschreibung des Veranstaltungsortes

en: ata | The venue cou
de[0]: Der Breitengrad des Veranstaltungsortes

en: d not be de
de: Der Längengrad des Veranstaltungsortes

en: eted | The venue could not be updatedThe venue countryThe venue creat
de[0]: Der Veranstaltungsort liegt bereits im Papierkorb.

en: on date in UTC time | The venue creation date in the site t
de[0]: Das Datum der letzten Änderung der Veranstaltungsortdaten in UTC Zeit

en: me zone | The venue descript
de[0]: Das letzte Änderungsdatum für den Veranstaltungsort in der Zeitzone der Website

en: on | The venue geo latitude
de[0]: Die lange Beschreibung des Veranstaltungsortes

en: he venue geo longitu
de: Der Name des Veranstaltungsortes

en: e | The venue is already
de[0]: Die Telefonnummer des Veranstaltungsorts

en: trashed | The venue last modif
de[0]: Die Post-ID des Veranstaltungsortes fehlt oder existiert nicht.

en: cation date in UTC time |
de[0]: Die Beitrags-ID des veranstaltungsortes fehlt.

en: he venue last modific
de: Der Beitragsstatus des Veranstaltungsortes

en: tion dat
de: Das Bundesland / Kanton / Provinz der Veranstaltungsortes

en:  in the site time zon
de: Das Veröffentlichungsdatum des Veranstaltungsortes

en: description | The ven
de[0]: Die Kurzbeschreibung des Veranstaltungsortes

en: e name | The venue phone nu
de[0]: Die Titelform des Veranstaltungsortes

en: ber | The venue post I
de[0]: Das Bundesland / Kanton / Provinz des Veranstaltungsortes

en:  is missing or does
de: Der Staat und das Land des Veranstaltungsortes

en: not exist.
de: Bundesland / Kanton / Provinz des Veranstaltungsorts

en: The venue post ID
de: Der Status des Veranstaltungsortes

en: is missing. | The venue post statusThe venue provinceThe venue publication dateThe venue publication date (UTC time zone)The venue short descriptionThe ven
de[0]: Die URL zur Website des Veranstaltungsortes

en: e slug | The venue stateThe venue state and provinceThe
de[0]: Der Veranstaltungsort mit der angegebenen ID konnte nicht gelöscht werden.

en: enue state or province | The venue statusThe venue webs
de[0]: Der Veranstaltungsort mit der angegebenen ID wurde bereits gelöscht.

en: te URL | The venue with the specified ID could not be deleted.The venue with the specified ID has been deleted already.The venue with the specified ID is not accessible.Themer’s GuideThere are going to be situations where no out-of-t
de[0]: Der Veranstaltungsort mit der angegebenen ID ist nicht zugänglich.

en: e-box template is 100&#37; perfect. Ch
de: Themer’s Guide

en: ck out our <a href="%s">our themer's guide</a> for inst
de: Es wird Situationen geben, in denen keine Out-of-the-Box-Vorlage zu 100&#37; perfekt ist. In unserem <a href="%s">Benutzerhandbuch</a> findest Du Anleitungen für benutzerdefinierte Anpassungen.

en: uctions on custom modifications. | There are no fields setup
de[0]: Es sind noch keine Felder für diesen Reiter definiert.

en: or this tab yet. | There are no upcoming %s at this time.T
de[0]: Es gibt derzeit keine bevorstehenden %s.

en: ere is a
de: Es gibt eine neue Version von %1$s. %2$s

en: new
de: Es liegt ein JSON-Fehler beim Event Aggregator-Server vor. Bitte später erneut versuchen.

en: version o
de: Für %1$s steht ein Update zur Verfügung, aber Dein Lizenzschlüssel ist abgelaufen. %2$sBesuche die Events Calendar Website, um Deine Lizenz zu verlängern.%3$sFür %1$s steht ein Update zur Verfügung, aber Dein Lizenzschlüssel ist abgelaufen. %2$sBesuche die Events Calendar Website, um DeineLizenz zu verlängern.%3$s

en:  %1$s available. %2$s | There is
de[0]: Es gibt ein Update für %s. %sErneuer Deine Lizenz%s, um Zugriff auf Fehlerkorrekturen, Sicherheitsupdates und neue Funktionen zu erhalten.

en: an JSON error
de: Es gibt ein Update für %s. Bitte %süberprüfe Deine Lizenz%s, um Zugriff auf Fehlerkorrekturen, Sicherheitsupdates und neue Funktionen zu erhalten.

en: with the Event
de: Möglicherweise liegt ein Problem mit dem Event Aggregator-Server vor. Bitte versuche den Import später erneut.

en: Aggregator server. Please try your import again later. | There is an update available for %1$s but your license has
de[0]: Beim Bearbeiten Deines Imports ist ein Problem aufgetreten. Bitte erneut versuchen.

en: expired. %2$sVisit the Events Calendar website to renew your license.%3$s | Updates are available for %1$s but your license keys have expired. %2$sVisit the Events Calendar website to renew your licenses.%3$sThere is an update for %s. %sRenew your
de[0]: Es gab einen Fehler beim Abrufen der Ergebnisse aus Deinem Import:

en: icense%s to get access to bug fixes, security updates, and new features. | There is an update for %s. You'll need to %scheck your license%s to have access to updates, downloads, and support.There may be an issue with the Eve
de[0]: Es wurden keine Veranstaltungen aus dem Altsystem migriert. Du kannst durchstarten!

en: t Aggregator server. Please try your import again later. | There was a problem processing your import. Please try again.There was an error fetching the results from your import:There were no Legacy Events to b
de[0]: Es gibt keine Ergebnisse für %s für diesen Monat. Bitte den nächsten Monat durchsuchen.

en:  Migrated, you are ready to rock! | There were no results found for %s this month. Try searching next month.There were n
de[0]: Es wurden keine Ergebnisse für %s gefunden.

en:  results found for %s. | There were no results found.These API keys may incl
de[0]: Es wurden keine Ergebnisse gefunden.

en: de the following thi
de: Diese API-Schlüssel können die folgenden Dienste von Drittanbietern enthalten: Google Maps, Facebook, Meetup, PayPal und Eventbrite (API-Schlüssel, Authentifizierungs-URL und Client Secret).

en: d party services: Google Maps, Facebook, Meetup, PayPa
de: Diese Einstellungen wirken sich auf alle listenänliche Ansichten inklusive Listen Ansicht und Tagesansicht

en: , and Eventbrite (API key, auth URL and Client Secret). | These s
de[0]: Diese Einstellungen gelten auch für Ereignisse, die über diesen geplanten Import zukünftig importiert werden.

en: ttings impact all list-style views, including List View and Day
de: Konten von Drittanbietern

en: iew. | These settings will also apply to events imported in t
de[0]: Diese %s hat bereits stattgefunden.

en: e future via this scheduled import. | Third Party AccountsTh
de[0]: Dieses Action ist veraltet. Um den WordPress Standards zu entsprechen nutzen wir jetzt Unterstriche (_) anstatt Bindestriche (-). Von: "%s" nach: "%s"

en: s %s has passed. | This Action has been depreca
de[0]: Dieser Filter ist veraltet. Um Wordpress Standards einzuhalten werden nun Unterstriche (_) statt Bindestriche (-) verwendet. Von "%s" bis: "%s"

en: ed, to comply with WordPress Standards we are now us
de: Dieser Kalender wird durch The Events Calendar generiert.

en: ng Underscores (_) instead of Dashes (-). Fr
de: Diese ganztägige Veranstaltung findet am %%startdatenoyear%% statt.

en: m: "%s" To: "%s" | This Filter has been deprecated, to co
de[0]: Diese ganztägige Veransta�tze, die importiert werden könnten.
de[1]: Ihre Vorschau dauert ein bissche

en: ply with WordPress Standards we are now using Underscores (_)
de:  länger als erwartet, aber sie <i>wird</i> immer noch erzeugt.Ihre Bewe

en: nstead of Dashes (-). From: "%s" To: "%s" | This
de[0]: tungen helfen uns, den Veranstaltungskalender zu mehr Benutzern zu bringen. Mehr glücklic

en: alendar is powered by The Events Calendar.
de: e Benutzer bedeuten mehr Unterstützung, mehr Funktionen und mehr von allem, das Sie kennen und lieben am Events Cal

en: This event is all day on %%startdatewithyear%%. | This even
de[0]: ndar. Das geht nicht ohne Ihre Unterstützung.
de[1]: Ihr geplanter Import wurde gespeichert und der erste I

en:  is all day starting on %%startdatenoyear%% and ending on
de: port abgeschlossen!Ihre Systeminformationen werden nur vom Modern Tribe Support Team verwendet. Alle Informationen

en: %%enddatewithyear%%. | This event is at %%starttime%%
de[0]: werden sicher gespeichert. Wir geben diese Informationen nicht an Dritte weiter.
de[1]: Ihre Version de

en: n %%startdatewithyear%%. | This event is from %%startt
de[0]:  Events Calendar ist nicht aktuell genug, um dieses Add-On zu nutzen. Bitte %supdaten Sie jetzt%s.
de[1]: Sambia
de[2]: Simbabwe
de[3]: Aggregator Datensatz
de[4]: Aggregator Datensätz

en: me%% to %%endtime%% on %%startdatewithyear%%. | T
de[1]: Täglich
de[2]: Alle 15 Minuten
de[3]: Alle 30 Minuten
de[4]: Stündlich
de[5]: Monatlich
de[6]: Auf Abruf
de[7]: Wöchentlich
de[8]: Alle
de[9]: alle
de[10]: Jedes Mal
de[11]: und %s Beitrag wurde nach "Ig

en: is event starts at %%starttime%% on %%startdatenoyear%% and ends at %%endtime%% on %%enddatewithyear%% | This event starts at %%starttime%% on %%startdatenoyear%% and ends on %%enddatewithyear%%This event will not be re-imported
de[0]: orieren" verschoben.
de[1]: und %s Beiträge wurden nach "Ignorieren" verschoben.
de[2]: ungefähr um
de[3]: b

en: and cha
de: sierend auf %s VersionKategorie%sskategorie%sskategorienhier klicken

en: ges made
de: um es zu bearbeiten# importiertHäufigkeitLetzter ImportQuelleTypWannTag%1$s für %2$sdeaktiviertlöschenbearbeite Veranstaltungseinstellungen.VeranstaltungEntwurfEntwurf <span class="count"

en: ocally will be preserved. | This information is only for guidance and not to be considered as legal advice.
de[0]: (%s)</span>
de[1]: Entwurf <span class="count">(%s)</span>
de[2]: Fehlgeschlagen
de[3]: Fehlgeschlagen <span class="count">(%s)</span>

en: This information serves as a guide on what sections need to be modified due to usage of The Events Cale
de: Fehlgeschla

en: dar and it
de: en <span cl

en:  Add-on
de: ss="count">(%s)</span>ImportiertImportiert <span class="count">(%s)</span>Importiert <span class="count">(%s)</span>AusstehendAusstehend <span class="count">(%s)</span>Ausstehend <span class="count">(%s)</span>GeplantGeplant <span class="count">(%s)</span>Geplant <span class="count">(%s)</span>VeranstaltungenNur hervorgehobe

en: . | This is a preview of the type of co
de[0]: e

en: tent you will be getting in duri
de: eranstaltu

en: g the impo
de: gen an

en: t bas
de: eigenbeispiel.de/

en: d o
de: xample.com/url.icsfa

en:  what is on the calendar now. | This is where all of the global network settings fo
de[0]: ebook.com

en:  Modern T
de: examplehervorgehoben

en: ibe's The Events Calendar can be modified. | This option allows you to automatically move past events to trash.This option allows you to bulk
de[0]: Hervorgehobene

en: delete past events. Be careful and backup your database before removing your events as there is no way
de: s&ra

en: to reverse the changes. | This option is disabled
de[0]: uo;
de[1]: %1

en: hen "Disable the Ev
de: s und %2$shttp://m.tri.be/1xhttps://calendar.google.com/calendar/ical/example/basic

en: nt Search Bar" is checked on the Display settings tab. | Three monthsThree weeksThrough the usage of The Events
de[0]: ics
de[1]: etwa vor %s
de[2]: Exportiere iCal
de[3]: iCal Importer
de[4]: Veranstaltungen für %s
de[5]: iCalendar
de[6]: Einstellungen für iCalendar Import
de[7]: in etwa %s
de[8]: in ungefähr %s erneut versuchen
de[9]: Mit Facebook ve

en: alendar, Events Calendar PRO, The Events Calendar Filter Bar, E
de: bindenLesen Sie mehr über ignorierte Veranstaltungen.listListe der verfügbaren FunktionenKeine aktuellen verfügbarKeine aktu

en: entbrite Tickets, and Community Events plugins, as well as our Event Aggregator Import service (contained within The Events Calendar plugin), information may be collected and stored within your website’s database. | ThuThursdayTicketsTime &amp; DateTime Zone SettingsTime Zone:Time range separatorTime zone modeTime:Title:To begin using %1$s, please install and activate the latest version of %2
de[0]: llen

en: s. | To continue using scheduled imports, please
de[0]: erf�

en: nter a valid Event Aggreg
de: gbarme

en: tor license key under %1$sEvents > Settings > Lic
de: tup.co

en: nses%2$s. | To import Meetup events, please be sure to add your Meetup API key on %1
de[0]: /exam

en: sEvents > Settings > APIs%2$s | TodayTogoTokelauTomorrowT
de[0]: le
de[1]: Monat
de[2]: %1$s fü

en: nga | Tribe Events StylesTrinidad and TobagoTroubleshooting common problemsTry
de[0]:  %2$s
de[1]: neu
de[2]: mit dem F

en: o adjust your import settings and try again. | Tue
de[0]: nktionsnamen:
de[1]: n. a.
de[2]: ein Mona

en: Tuesday | TunisiaTurbo charge your pos
de[1]: eine Woche
de[2]: Open Source Forum auf WordPress.org
de[3]: öffnet sich in einem neuen Fenster
de[4]: Veranstalter
de[5]: Veranstalter
de[6]: unser Handbuc

en: s admin for any custom post type with sortable filters and columns, and auto-registration of metaboxes. | TurkeyTurkmenistanTurks and Caicos IslandsTutorialTuvaluTwo monthsTwo weeksURL:UgandaUkraineUnable to attach an image to the eventUnable to continue inserting data. Please reload this page to continue/try again.Unable to find a matching
de[1]: S

en: ost. | Unable to find an event with the ID of %s.Unable to find an import record with the ID of %s.Unable to get a post of the correct type.Unable to run Tribe Extensi
de[0]: ite
de[1]: verg

en: ns. Your website host is running PHP 5.2 or older,
de: ngenDis

en: nd has likely disabled or misconfigur
de: utiere mitArtikel wurde zu den Ignorierenden verschoben.Artikel wurden zu den Ignorierenden verschoben.Aggregator

en: d debug_backtrace(). You, or your website host, will need to upgrade PHP or properly confi
de: Datens�

en: ure debug_backtrace() for Tribe Extensions to work. | Unable to save credentialsUnable to save scheduled import instance. Please try again.Unable to save scheduled import. Please
de[0]: tze
de[1]: Aggregat

en: try again. | UndoUnique System Info Key GeneratedUnited Arab EmiratesUnited KingdomUnited StatesUnited
de[0]: r Datensatz
de[1]: Premium Sup

en: States Minor Outlying Islands | UnknownUnknown or not setUnknown service messageUnnamed %s
de[0]: ort auf

en: Unnamed Venue | Upcoming %sUpcoming EventsUpdate %s Catego
de[0]: nserer

en: y | Update AuthorityUpdate Time Zon
de[0]: Website
de[1]: ans

en:  Data | Update complete: time zone data has been added to
de[0]: ehend:
de[1]: rea

en: ll events in the database. | Update now to version %s.Updated
de[0]: tivi

en: al import settings | Use manual time zones for each eventUse the filters to narrow dow
de[0]: n hinzu

en:  which events are fetched from Eventbrite. | Use the filters to narrow do
de[0]: ügen
de[1]: via
de[2]: Alle <span class="count">(%s)</span>
de[3]: Alle <span

en: n which events are fetched from Facebook. | Use the filters to narrow d
de[0]: class="count">(%s)</span>
de[1]: um
de[2]: ,
de[3]: Schlagwort
de[4]: der UID-Teil der iCalendar-Spezifikation
de[5]: die Kategorie ID der Veran

en: wn which events are
de: taltungDie Beitrags-ID der VeranstaltungDer Bei

en: etched from this Google Calendar. | Us
de[0]: ragsname der Veranstaltung
de[1]: die ID des Veranstaltungsschl

en:  the filters to narrow down which events are fetched from
de: gwortesundDie Beitrags ID des VeranstaltersDer Beitragsname de

en: this iCalendar feed. | Use the filters to narrow down which
de[0]:  Veranstalters
de[1]: Die Beitrags-ID des Veranstaltungsortes
de[2]: Der Be

en: events are fetched from this site. | Use the filte
de[0]: tragsname des Veranstaltungsortes
de[1]: drei Monate
de[2]: drei Wochen
de[3]: Zeitzonen Einstellungen
de[4]: heute
de[5]: zwei Monate
de[6]: zwei Wochen
de[7]: Unbekanntes Datum
de[8]: anstehende
de[9]: aktualisiert
de[10]: Veranstaltungsort
de[11]: Veranstaltungsorte
de[12]: Versionsdaten vom Überschreiben fehlen
de[13]: am %s erneut versuchen
de[14]: Die Einstellungen hier bearbeiten.
de[15]: it die Tribe Extensions ausgeführt werden können.

en: s to narrow down which events are fetched from your
de: Anmeldeinformationen konnten nicht gespeichert werden

en: CS file. | Use the following panel of your
de[0]: Die geplante Import Instanz kann nicht gespeichert werden. Bitte erneut versuchen.

en: ustomizer to change the styling of your Calendar and Event pages. | Use the op
de[0]: Der geplante Import kann nicht gespeichert werden. Bitte erneut versuchen.

en: ions below to configure your im
de: Rückgängig machen

en: orts. Global Import Settings apply to a
de: Einzigartiger Systeminfoschlüssel generiert

en: l imports, but you can also o
de: Vereinigte Arabische Emirate

en: erride the global settings by
de: Vereinigtes Königreich

en: djusting the origin-specific option
de: Vereinigte Staaten von Amerika

en: . Check your Event Aggregator Service Status on the %1$s. | Use the options below to configure your imports. Looking for more ways
de[0]: United States Minor Outlying Islands

en: o import events from other websites? | Use th
de[0]: Unbekannt

en:  site-wide time zone ev
de: Unbekannt oder nicht gesetzt

en: rywhere | Use this to s
de[0]: Unbekannte Service Meldung

en: are calendar data with Google Calendar, Apple iC
de: Unbenannte(r) %s

en: l and other compatible apps | Using stylesheets and page templatesUtahUzbekistanValid Key
de[0]: Unbenannter Veranstaltungsort

en:  Expires on %s | VanuatuVenezuelaVens Calendar to more users. More happy users mean more support, more features, and more of everything you know and love about The Events Calendar. We couldn't do this without your support.
de[0]: Anstehende %s

en: Your scheduled import was saved and the first import is complete!
de: Anstehende Veranstaltungen

en: Your system information will only be used by the Modern Tribe support team. All information is stored securely. We do not share this information with any third parties.
de: Aktualisiere %s-Kategorie

en: Your version of The Events Calendar is not up-to-date with one of your The Events Calendar add-ons. Please %supdate now.%s
de: Autorität aktualisieren

en: Zambia
de: Zeitzonen Daten aktualisieren

en: Zimbabwe
de: Update abgeschlossen: die Zeitzonen Daten wurden zu allen Veranstaltungen hinzugefügt.

[ctx: add new on admin bar]
en: Aggregator Record
de: Aktualisiere jetzt auf Version %s.

[ctx: admin menu]
en: Aggregator Records
de: Aktualisiert:

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Daily
de: Plugin upgraden

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Every 15 minutes
de: Hochladen

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Every 30 Minutes
de: Eine CSV Datei hochladen

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Hourly
de: ICS Datei hochladen

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Monthly
de: Uruguay

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: On Demand
de: Benutze gespeicherten %s:

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Weekly
de: Globale Importeinstellungen verwenden

en: all
de: Nutze die lokalen Zeitzonen für jede Veranstaltung

[ctx: all events slug]
en: all
de: Verwenden den Filter, um einzugrenzen, welche Veranstaltungen von Eventbrite abgerufen werden.

en: all time
de: Verwende die Filter, um einzugrenzen, welche Veranstaltungen von Facebook abgerufen werden.

en: and %s post moved to Ignored. | and %s posts moved to Ignored.
de[0]: Verwende die Filter, um festzulegen, welche Ereignisse aus diesem Google Kalender abgerufen werden.

en: at approximately
de: Verwende die Filter, um festzulegen, welche Ereignisse aus diesem iCalendar-Feed abgerufen werden.

en: based on %s version
de: Verwende die Filter, um zu einzugrenzen, welche Veranstaltungen von dieser Seite abgerufen werden.

en: category
de: Verwende die Filter, um festzulegen, welche Ereignisse aus Deiner ICS-Datei abgerufen werden.

[ctx: category list label]
en: %s Category | %s Categories
de[0]: Nutze den folgenden Bereich, um das Design des Kalenders und der Veranstaltungsseiten anzupassen.

en: click here to edit it
de: Verwende die folgenden Optionen, um Deine Importe zu konfigurieren. Die globalen Importeinstellungen gelten für alle Importe, Du kannst aber auch die globalen Einstellungen überschreiben, indem Du die spezifischen Optionen anpasst. Überprüfe den Status des Event Aggregator Dienstes auf %1$s.

[ctx: column name]
en: # Imported
de: Verwende die folgenden Optionen, um Deine Importe zu konfigurieren. Suchst Du nach weiteren Möglichkeiten, Veranstaltungen von anderen Websites zu importieren?

[ctx: column name]
en: Frequency
de: Nutze überall die seitenweite Zeitzone

[ctx: column name]
en: Last Import
de: Diese Funktion verwenden, um Kalenderdaten mit Google Kalender, Apple iCal und kompatiblen Apps zu teilen

[ctx: column name]
en: Source
de: Nutze Stylesheets und Seitenvorlagen

[ctx: column name]
en: Type
de: Utah

[ctx: column name]
en: When
de: Usbekistan

en: day
de: Gültiger Schlüssel! Erlischt am %s

[ctx: day_view]
en: %1$s for %2$s
de: Vanuatu

en: deactivated
de: Venezuela

en: delete
de: Veranstaltungsort

en: edit Events settings.
de: Adresse

en: event
de: Veranstaltungsort Adresse 2

[ctx: event aggregator status]
en: Draft
de: Ort

[ctx: event aggregator status]
en: Draft <span class="count">(%s)</span> | Draft <span class="count">(%s)</span>
de[0]: Land

[ctx: event aggregator status]
en: Failed
de: Beschreibung Veranstaltungsort

[ctx: event aggregator status]
en: Failed <span class="count">(%s)</span> | Failed <span class="count">(%s)</span>
de[0]: Hervorgehobenes Bild des Veranstaltungsortes

[ctx: event aggregator status]
en: Imported
de: Veranstaltungsort

[ctx: event aggregator status]
en: Imported <span class="count">(%s)</span> | Imported <span class="count">(%s)</span>
de[0]: Telefon

[ctx: event aggregator status]
en: Pending
de: Bundesland / Kanton / Bezirk der Veranstaltung

[ctx: event aggregator status]
en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
de[0]: Bundesland/ Provinz/ Kanton

[ctx: event aggregator status]
en: Schedule
de: Website der Veranstaltung

[ctx: event aggregator status]
en: Schedule <span class="count">(%s)</span> | Schedule <span class="count">(%s)</span>
de[0]: Veranstaltungswebsite

en: events
de: PLZ

[ctx: events list widget setting]
en: Limit to featured events only
de: PLZ der Veranstaltung

en: example.com/
de: Angaben zum Veranstaltungsort: Name, Adresse, Stadt, Land, Bundesland, Postleitzahl, Telefon, Website, geografische Koordinaten (Längen- und Breitengrad)

en: example.com/url.ics
de: Veranstaltungsorte

en: facebook.com/example
de: Veranstaltungsorte sollten mit dieser Veranstaltung verbunden sein

[ctx: featured events slug]
en: featured
de: Veranstaltungsorte sollten die angegebene Zeichenkette im Titel, in der Beschreibung oder den benutzerspezifischen Feldern enthalten

[ctx: featured events title]
en: Featured %s
de: Veranstaltungsorte sollten Veranstaltungen zugeordnet sein

[ctx: feed link]
en: &raquo;
de: Veranstaltungsorte sollten anstehende Veranstaltungen haben, die ihnen zugeordnet sind

[ctx: formatted plugin list]
en: %1$s and %2$s
de: Vermont

en: http://m.tri.be/1x
de: Vietnam

en: https://calendar.google.com/calendar/ical/example/basic.ics
de: Ansehen

[ctx: human readable time ago]
en: about %s ago
de: Zeige %1$s %2$s anZeige alle %1$s %2$s an

en: iCal Export
de: %s anzeigen

en: iCal Importer
de: %s ansehen als

[ctx: iCal feed description]
en: Events for %s
de: Aggregator Datensatz anzeigen

en: iCalendar
de: Alle %s anzeigen

en: iCalendar Import Settings
de: Alle Erweiterungen (Add-Ons) anzeigen

[ctx: in human readable time]
en: in about %s
de: Alle geplanten Importe anzeigen

[ctx: in human readable time]
en: retrying in about %s
de: Anzeigen als

[ctx: link for connecting facebook]
en: Connect to Facebook
de: Kalenderansicht

[ctx: link to knowlegebase article]
en: Read more about Ignored Events.
de: Filter anzeigen

en: list
de: Update Seite anzeigen

en: list of available functions
de: Willkommensseite anzeigen

[ctx: log engines]
en: None currently available
de: Alle %s ansehen

[ctx: log selector]
en: None currently available
de: Zeigt die Seite an, die unmittelbar nach der ersten Installation des Plugins angezeigt wurde.

en: meetup.com/example
de: Zeigt die Seite an, welche nach dem Update des Plugins angezeigt wurde.

en: month
de: Veranstaltungskategorien anzeigen

[ctx: month view]
en: %1$s for %2$s
de: Deine Veranstalter anzeigen

en: new
de: Die Schlagwörter Deiner Veranstaltung anzeigen

[ctx: non-existant function name passed for field validation]
en: with function name:
de: Veranstaltungsorte anzeigen

[ctx: not available]
en: n/a
de: Deine geplanten Importe anzeigen.

en: one month
de: Britische Jungferninseln

en: one week
de: Amerikanische Jungferninseln

en: open-source forum on WordPress.org
de: Virginia

en: opens in a new window
de: Add-On Seite besuchen

en: organizer
de: WP Cronjob aktiviert

en: organizers
de: WP Cronjob nicht aktiviert

en: our guide
de: Wallis und Futuna

en: page
de: Willst Du tiefer eintauchen?

en: past
de: Warnungen und Fehler

en: post a thread
de: Washington

en: post moved to Ignored. | posts moved to Ignored.
de[0]: Wir brauchen Deine Hilfe

[ctx: post type general name]
en: Aggregator Records
de: Wir möchten, dass Dein Kalender spektakulär wird und haben viele Hilfmittel dafür verfügbar, inklusive bequeme %s um Deinen Kalender in Gang zu bringen.

[ctx: post type singular name]
en: Aggregator Record
de: Es wurden keine Facebook Events-Einstellungen gefunden, die migriert werden könnten.

en: premium support on our website
de: Es wurden keine iCal Importer Einstellungen gefunden, die migriert werden könnten.

en: queued
de: Es wird dringend empfohlen, dass einen gültigen %1$s für den zu verwendenden Veranstaltungskalender anzugeben. Auf diese Weise können Probleme mit Karten vermieden werden, insbesondere bei Websites mit hohem Datenverkehr.  %2$s für eine detaillierte Erklärung besuchen.

en: reactivated
de: Wir hoffen, das Plugin gefällt Ihnen.

[ctx: record]
en: Add New
de: Wir verwenden bestimmte API-Keys, um bestimmte Funktionen bereitzustellen.

[ctx: record via origin]
en: via
de: Es wurde ein ungültiger Facebook Token vom Service empfangen.

[ctx: records]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
de[0]: Wir versenden Rabatte an unsere Stammkunden via Newsletter.

[ctx: separator between date and time]
en:  at
de: Die Durchführung konnte nicht abgeschlossen werden. Bitte versuche es erneut.

[ctx: separator used in a list of items]
en: ,
de: Website:

en: tag
de: Mi

en: the UID part of the iCalendar Specification
de: Mittwoch

en: the event category term ID
de: Willkommen beim Plugin 'The Events Calendar'

en: the event post ID
de: West Virginia

en: the event post name
de: Westsahara

en: the event tag term ID
de: Welche persönlichen Daten sammeln wir und warum sammeln wir diese?

[ctx: the final separator in a list of two or more items]
en:  and
de: Wenn Veranstaltungen dauerhaft in der Monatsansicht sind, werden sie als erstes in der Liste der Veranstaltungen innerhalb eines Tagesblocks angezeigt.

en: the organizer post ID
de: Beim Importieren von einer Website, die den Veranstaltungskalender verwendet, wird die REST API versuchen, Ereignisse so weit wie möglich in der Zukunft abzurufen. Die Hosting-Ressourcen/-Performance der Website können den Erfolg der Importe beeinflussen. Die Auswahl eines kürzeren Zeitraums kann die Ergebnisse verbessern.

en: the organizer post name
de: Beim Importieren aus einer Quelle wird angegeben, wie weit die Ereignisse in der Zukunft abgerufen werden. Auf langsameren Websites kann sich ein größerer Zeitraum auf den Erfolg von Importen auswirken. Die Auswahl eines kürzeren Zeitraums kann die Ergebnisse verbessern.

en: the venue post ID
de: Beim Importieren aus einer Quelle ist dies die maximale Anzahl von Veranstaltungen, die importiert werden. Auf langsameren Websites kann sich dies auf den Erfolg des Imports auswirken. Wenn Du eine kleinere Zahl einstellst, kann dies die Importergebnisse verbessern.

en: the venue post name
de: Beim Kauf von Eventbrite-Tickets werden Teilnehmer-, Käufer- und Bestellinformationen von Eventbrite gespeichert und verwaltet.

en: three months
de: Als dieser Import zuletzt ausgeführt wurde, wurde das Tageslimit für Deine Event Aggregator-Lizenz bereits erreicht.

en: three weeks
de: Beim Verwenden des Veranstaltungskalenders empfehlen wir, eine Stadt in Deiner Zeitzone auszuwählen und auf die Verwendung eines UTC-Zeitzonenoffsets zu verzichten. Die Auswahl einer UTC-Zeitzone kann zu Problemen beim Importieren von Ereignissen oder bei der Verwendung von Tageslichtzeit führen. %1$s

en: timezone settings
de: Wenn Du diesen geplanten Import speicherst, werden der Import für die oben genannten Veranstaltungen gestartet.

en: today
de: Wohin wir deine Daten senden

en: two months
de: Wo ist mein Kalender?

en: two weeks
de: Ob die Veranstaltung in der Kalenderansicht oben gezeigt werden soll

en: unknown date
de: Ob die Veranstaltung in der Kalenderansicht angezeigt werden soll

en: upcoming
de: Ob mit dem Veranstaltungsort verknüpfte Veranstaltungen einen Kartenlink anzeigen sollten oder nicht

en: updated
de: Ob mit dem Veranstaltungsort verknüpfte Veranstaltungen eine Karte anzeigen oder nicht

en: venue
de: Ob Veranstaltungen in der Kalenderansicht versteckt werden sollen oder nicht

en: venues
de: Ob oder ob nicht diese Veranstaltung eine ganztägige Veranstaltung ist

en: version data missing from override
de: Ob die Veranstaltung in der Kalenderansicht hervorgehoben werden soll

[ctx: when the retry will happen, a date]
en: retrying at %s
de: Ob die Veranstaltung den ganzen Tag dauert oder nicht

en: you can modify this setting here.
de: Ob die Veranstaltung auf der Website hervorgehoben werden soll oder nicht
